Zorlu Holding’in Kızıldere Jeotermal Santrali açıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin kendi bölgesinde enerji merkezi haline geldiğini vurgulayarak, “Türkiye artık milli gemisini, uçağını, helikopterini yapmaya başladı. Biz sessiz devrim gerçekleştirdikçe ekonomi seviyemiz artıyor. Türkiye’yi sağlıklı kalkınma temelinde büyütüyoruz” dedi.

‘İsraf etmeyeceğiz’
Başbakan Erdoğan, Zorlu Holding tarafından yapılan Kızıldere Jeotermal Santrali’nin açılış töreninde, Kızıldere Jeotermal Santrali’nin aptıkça doğal olarak enerji ihtiyacının da arttığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:
“Bu ihtiyacı karşılamak için yeni yatırımlar yapıyoruz. Enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmemiz gerekiyor. Su, rüzgar ve jeotermal enerji kaynaklarını devreye sokarak, alternatifleri artırıyoruz. Hidroelektrik santrallerde yoğun bir şekilde gelişmelerimiz artıyor. Yani artık, Türkiye, su akar Türk bakar mantığı, düşüncesiyle değil, su akar Türk yapar mantığıyla hareket ediyor. Hedefimiz; 1 gram suyumuzu dahi israf etmeyeceğiz.”
Enerji tüketiminde artışın refah seviyesindeki yükselişi gösterdiğini belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
“11 yıl önce 31 bin 845 megavata olan kurulu enerji gücümüz, bugün 61 bin 151 megavata ulaştı. Santral sayısı 300’den 861’e çıktı. 1 milyon kilometrelik elektrik iletim ve dağıtım hattıyla Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasındayız. Elektrik üretimi içinde özel sektörün payı yüzde 66’ya ulaştı. Jeotermal enerjiden elektrik üretimi 246 megavata yükseldi. Jeotermal ısıtma, seralarda 3 bin dönüm, konutlarda 90 bin ve turizmde 350 tesise ulaştı.”

‘En büyük jeotermal’
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, “Kızıldere jeotermal sahamızda ilave yatırımlarla ülkemizin cari açığının kapanmasına yıllık 150 milyon dolarlık katkımız olacak” diye konuştu.
Zorlu, 250 milyon dolara malolan Kızıldere 2 Jeotermal Santrali’nin, 80 megawat gücü ile Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali olduğunu belirtti.

Bir önceki yazımız olan Çatalca'daki Roman ailelerin çilesi başlıklı makalemizde Çatalca, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ve Çatalca Belediyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *