Zorlu Center yakında açılıyor

Zorlu Center nerede , Zorlu Center’a nasıl gidilir , Zorlu Center ne zaman açılacak , Zorlu Center’daki AVM’ler

Ahmet Nazif Zorlu tarafından 2007 yılında 800 milyon dolara arsası satın alınan Zorlu Center projesi gün saymaya başladı. Bu ay sonunda, sessiz sakin bir şekilde ziyaretçilerini ağırlayacak olan Zorlu Center, birçok alanda Türkiye’nin gayrimenkul literatürüne girmeyi başardı.
AVM, rezidans, otel, ofis ve gösteri merkezinden oluşan projenin sadece arsasına verilen 800 milyon dolar, tek bir kalemde satılan en pahalı arsa özelliğini hala korurken, proje toplam 2.5 milyar dolarlık değeriyle de kamu projeleri de dahil olmak üzere en yüksek maliyetli projelerin arasında yer alıyor.

Hazırlıklar tam gaz
Yıllardır Türkiye’nin en çok konulşulan projesi olmayı başaran Zorlu Center’ın her aşamasını en ince ayrıntısına kadar takip eden Zorlu Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Even de, çok uzun süren çalışmaların ardından projenin açılışını bu ayın sonunda yapacaklarını açıkladı.
Bunun gösterişli bir açılış olmayacağını ifade eden Mehmet Even, “Hazırlıklarımız tüm hızıyla sürüyor. 26 Eylül’de ilk ziyaretçilerimizi ağırlamayı planlıyoruz ama bir gün önce ya da 2 gün sonra da olabilir. Resmi açılış ise daha sonra planlanabiliriz” diye konuştu.
Zorlu Center için binin üzerinde farklı grupla çalıştıklarını ve projenin tam randımanlı çalışması için zamana ihtiyacı olduğunu ifade eden Even, ilk olarak AVM’yi açacaklarını, ekim ayında ise Performans Sanatları Merkezi’nde ilk gösterinin yapılacağını ve gerçek Broadway şovlarının İstanbul’a geleceğini söyledi.

İlk gösteri 23 Ekim’de
23 Ekim’de İtalyan besteci ve piyanist Ludo Viko’nun sahnesiyle gösterilerin başlayacağını belirten Mehmet Even, 350 milyon euro’ya maliyeti olan merkezin İstanbul’un ana opera binası gibi olacağını söyledi. Mehmet Even, Performans Sanatları Merkezi’nin İstanbul’a daha çok turist çekeceğini belirterek, “1 yıllık programı hazırladık. En iyi şovlar burada olacak” dedi.
Mehmet Even, projenin özellikle AVM’sinin büyük ilgi gördüğünü ve burada birçok yerli ve yabancı markanın yanı sıra yeni markalara da ev sahibi yapacaklarını kaydetti. Even, yıllık 20 milyon ziyaretçi beklediklerini ve bunun günde 55 bin kişi olduğunu belirterek, diğer alanların sirkülasyonuyla birlikte kişi sayısının 65 bine çıkacağını dile getirdi. Even, projeye ulaşımın kolay olması için hem Zincirlikuyu hem de Etiler tarafından giriş ve çıkış yaptıklarını söyledi.

‘6 Milyon dolarlık’ konut var
Projenin rezidans bloklarında 500 lüks konut bulunuyor. Bunları hepsi satılıyor. Çok lüks malzemelerin kullanıldığı bu konutların metrekare fiyatları 10 bin dolardan başlıyor. Fiyatlar ise 1 milyon dolardan başlayıp 6 milyon dolara kadar çıkabiliyor. Farklı ülkelerden üst düzey yabancılar da konutlardan alırken, ayrıca fonlarla da görüşmeler sürdürülüyor. Projenin ön taraftaki 3 kulesi konutlar için ayrıldı. Konutlarda her şey akıllı olarak tasarlandı. Gösteri merkezindeki şovlar bile evlerden izlenebilecek. Konutların metrekare başına aidatları ise yaklaşık 5.5 dolar olacak.

Otelde ‘uşak’ hizmeti
Otel’in işletmesini lüks otel markasını Raffels yapacak. Burada en küçüğü 55 metrekarelik 184 oda bulunuyor. Çok özel hizmetlerin verileceği otelin fiyatları Çırağan seviyesinde olacak. Yabancı dil bilen ‘uşaklar’ burada hizmet verecek. 18 business center, balo salonu ve SPA’nın bulunacağı otelin konsepti ise sanat oldu. Bunun için dünyadan 200’ün üzerinde eser seçilirken, bunlar özel tasarımla otele yerleştirildi.

Yerden ısıtmalı sokak
Projede kapalıve açık olarak tasarlana AVM’de 180 mağaza bulunuyor. Projenin en çok ilgi gören yeri burası. Bu mağazalar için 3 bin başvuru yapılmış. Bu nedenle mağazaların hepsi kiralanmış. Toplam 60 bin metrekarelik kiralanabilir alanı olan AVM’deki yürüme yolları soğuk havalarda kapatılabiliyor. Sokaklar ise yerden ısıtma sistemiyle ısıtılacak. Bu sayede insanlar üşümeden buruda dolaşabilecek.

DÜNYANIN EN İYİSİNDEN BİRİ
Dünyadaki en iyi gösteri merkezi arasında gösterilen Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, arsa dahil 350 milyon euro’luk yatırımla hayata geçirildi. Bu merkez 50 bin metrekarelik kapalı alana sahip. Birbirinden farklı boyutlarda ve farklı kullanım için iki ana salon yer alıyor. Bu salonlardan ana tiyatro 2 bin 262 kişilik, Drama Sahnesi ise 738 kişilik tasarlandı.
Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde yüksek teknolojiye sahip salonları, müzikalden klasiğe farklı etkinliklerin akustik özelliklerini yansıtabilecek şekilde hazırlandı. Her bir salon özelliklerine göre farklı gösteriler için uygun olarak planlandı.
2 bin 262 kişi kapasiteli ana tiyatro, oturma kapasitesi, sahne ölçüleri ve yüksek teknik donanımlarıyla dünyanın en iyi birkaç salonu arasında yer alıyor.

İstanbul’a şehir parkı
Projenin ön tarafındaki eski Karayolları binasını da yenileyen Zorlu, burayı eskisi gibi ofis olarak tasarlıyor. Bu binanın nasıl kullanılacağı daha sonra netleşecek. Mehmet Even, bu binanın bulunduğu bölgede 12 bin metrekarelik şehir parkı planladıklarını anlatarak, “Burası halka açık bir park olacak. İsteyenler oturup burada nefes alacak” diye konuştu.
Projenin ve AVM girişinde güvenlik görevlileri ve duvar olmayacak. Fakat tüm alanlar çok sıkı bir şekilde denetlenecek. İnsanlar bu sayede aranmadan AVM’ye girebilecek.

 

Türkiye’de bulamadı İtalya’dan özel ağaçlar getirdi
Zorlu Center projesinde 72 bin metrekarelik yeşil alan bulunuyor. Genel ortalamada global karbondioksit salınım ortalaması yüzde 40’ken Zorlu Center’da bu oran yüzde 10’da kalıyor.
Zorlu Center’da 2 bin 500 herdemyeşil, bin 250 yaprak döken/yaz yeşili olmak üzere toplam 3 bin 750 ağaç, 60 bin çalı, 500 bin çok yıllık, iç mekanlarda ise 16 bin bitki kullanıldı. Türkiye’de bulunamayan ağaçların bir çoğu İtalya’dan getirildi.
Boğaz ile özdeşleşen Fıstık Çamı, Sedir, Erguvan, Çitlenbik, Manolya, Meşe bitkileri kullanıldı. Toplamda 200 farklı türde bitki olacak bunun 68’i farklı türdeki ağaçlardan oluşacak. Yurt dışından getirilen ağaçlar da İstanbul’un boğaz dokusu uyum sağlayacak şekilde seçildi.

40 milyonluk pelyaj
37 bin 200 metrekarelik teras çatı, dünyadaki örneklerinden farklılaşmayan bir teknik alt yapı ile hazırlanırken intensif ve extensif uygulamalara yer verildi. Zorlu Center’da peyzaj için yaklaşık 40 milyon TL yatırım yapıldı. Projenin peyzajı için 33 mimar, mühendis ve peyzaj mimarı ve 350 işçi çalıştı. Proje açıldıktan sonra da 15 kişi sadece bitkisel peyzajın bakımı ve sürekliliği için istihdam edilecek.
Projenin arsasındaki ağaçların birçoğu yerinde kalırken. diğerleriyse ygun yerlere taşındı.

 

Rakamları bile zorluyor
Arsası 800 milyon dolar

İstanbul’un en önemli noktalarından Zincirlikuyu’daki devlete ait Karayolları arazisi 2007 yılında yapılan ihale ile Zorlu Gayrimenkul tarafından 800 milyon dolara satın alındı.

117 mimari grup yarıştı
Zorlu Center projesi için yerli ve yabancı toplam 117 firmanın başvurduğu organizasyonda, 13 uluslararası mimarlık ofisi yarışmaya katılmaya hak kazandı. Kazanan ise Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu’nun ortak projesi oldu.

2.5 milyar dolarlık yatırım
Zorlu Center’ın arsa dahil toplam yatırım beldeli 2.5 milyar doları buldu. Bu 3. Köprü, Marmaray ve 3. Havalimanı gibi dev kamu projelerinden sonra sıralamada yer alıyor.

4 bin kişi inşaatta çalıştı
Zorlu Center projesi inşasında 4 bin kişiye istihdam sağlandı. Bittiğinde ise 5 bin kişiye sürekli istihdam sağlayacak.

Mağazalara yoğun ilgi
Zorlu Center Alışveriş Merkezi’nde yer alacak yaklaşık 200 mağaza için 3 bin başvuru alındı.

10 bin m2’lik meydan
Projede yaklaşık 10 bin metrekarelik meydan yer alacak. Projenin ortasındaki meydanda özel peyzaj uygulandı.

5 bin kapalı otopark
Yaklaşık 5 bin kapasiteli kapalı otoparkın bulunduğu proje bu alanda Atatürk Havalimanı’ndan sonra ikinci sırada.

Toplu taşımaya bağlandı
Metro ve metrobüs’ten Zorlu Center’a bağlantılar için 770 metre uzunluğundaki bağlantı tünelleri ve 230 metre uzunluğundaki alt geçitlerin yatırımı 40 milyon liraya Zorlu Gayrimenkul tarafından gerçekleştirildi.

515 km’lik çelik halat
İksa çalışmalarında kullanılan çelik halatlar uç uca eklendiğinde yaklaşık olarak 515 kilometre uzunluğa tekabül ediyor.

75 km’lik delgi yapıldı
Zorlu Center kapsamında mini kazık ve fore kazık için yapılan delgi uzunluğu yaklaşık 75 kilometre.

Küpeşte uzunluğu 17 km
Paslanmaz çelikten imal edilmiş küpeştelerin toplam uzunluğu yaklaşık 17 kilometre.

20 km uzunluğunda yol
Projenin altından 4 şeritli yollar geçiyor. Bunların uzunluğu ise 20 kilometreyi buluyor.

Hibrit araçlar şarj edilecek
Elektrikli araçlar için şarj ünitesi buluna projede, gri ve yağmur suları yeşil alanların sulanmasında kullanılıyor.

9’luk depreme dayanıklı
Tüm proje led ampullerle aydınlanıyor ve 9 şiddetindeki depreme dayanabiliyor. Projede 92 asansör bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Turkcell'in yeni abonelik ayrıcalıkları başlıklı makalemizde Platinum paket ücretleri, Selocan ve turkcell hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *