Ziya Eren Kayseri Erciyesspor’u anlattı

Kayseriyi futbolda temsil edecek

Süper Lig’e çıkmayı başaran Kayseri Erciyesspor’un Başkanı Ziya Eren, 2013-2014 futbol sezonunda Süper Lig’deki hedeflerinin ilk 9-10 takım arasında yer almak olduğunu belirterek, üst sıraları zorlayacaklarını söyledi

Kayseri şehrinin Kayserispor’dan sonra en çok bilinen ikinci futbol takımı Kayseri Erciyesspor. Bu takım, Bank Asya Ligi’nde 63 puanla ilk sırada yer alarak Süper Lig’e çıkmayı başardı. Süper Lig’e çıkmanın heyecanını yaşayan takım Kayserililerin de gurur kaynağı oldu. Kayseri Erciyesspor Başkanı Ziya Eren, 2013-2014 futbol sezonunda Spor Toto Süper Lig’deki hedeflerinin ilk 9-10 takım arasında yer almak olduğunu belirterek, kaliteli futbolcular transfer ederek üst sıraları zorlayacaklarını ve ligde kalıcı olmak istediklerini söyledi. Eren ile bu yıl Spor Toto Süper Lig’de mücadele edecek olan Kayseri Erciyesspor’un yeni sezon hazırlıkları üzerine konuştuk.

Kaç yıldır başkanlık yapıyorsunuz?

Futbol son derece geniş kitlelere ulaşabileceğiniz bir spor dalı. Geçmiş yıllarda futbol oynadım, fakat hiçbir zaman bir kulüp başkanlığı hedefim olmamıştı. İşlerimizin yoğunluğu ile böyle bir görevi hiç düşünmemiştim. İlk olarak 2006-2007 futbol sezonunda başkanlığa seçildim. O sezon bayağı sıkıntılı bir sezondu. Sonra bir süre ara verdik. 2009-2010 sezonunda yeniden Kayseri Erciyesspor Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday oldum ve seçildim. 2013-2014 sezonu bizim yönetimimizin beşinci sezonu.

Süper Lig’de mücadele edeceksiniz, hedefleriniz neler?

Erciyesspor ülkemizin en önemli kulüplerinden bir olma çabasında. Kendi yağıyla kavrulan bir Anadolu kulübü. Önceki yıllarda önemli başarıları olan Kulübümüz 2013-2014 sezonunda da güzel sonuçlar alma çabasında olacak. Bugün itibarı ile 7.5 milyon Euro dolayında bir transfer harcaması gerçekleştirdi. İyi transferler yaptık. Süper Lig’de üçüncü kez mücadele edeceğiz. Bu sezon için hedefimiz ilk 9-10 takım arasında kalmak. Sonraki sezonlar için hedefimiz daha yukarılara ulaşabilmek. Bu biraz zaman alacak ama hedefimiz bu.

Erciyesspor ve Kayserispor arasında bir rekabet var…

Kayserispor uzun yıllar Türk futbol tarihinde adından bahsettiren bir Anadolu takımı. Kayserispor ile aynı şehirde olmak tatlı bir rekabeti mutlaka doğuracaktır. Bu rekabet her iki takıma da olumlu yansıdığı zaman bölge insanımızın stada gelmesine daha çok seyircinin maç seyretmesine imkan verecektir. Biz tüm futbol taraftarımızın sezon boyunca en az bir kere de olsa maç izlemeye stada gelmesini istiyoruz. Seyircimizin desteği ile daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Bu arada yurt genelinde çok sayıda Kayserili’den oluşan dernekler var. Bunlarla irtibata geçiyoruz. Seyirci konusunda desteklerini istiyoruz. Biz büyük bir camiayız.

Taraftarımız yalnız bırakmasın

Yaşadığınız sıkıntılar var mı?
Birçok Anadolu kulübü ekonomik yetersizlikler, taraftar desteğinin az olması, yöresel desteklerin yetersiz olması, tesis yetersizliği nedeni ile Süper Lig’de yeterli başarıyı elde edemiyor. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray olmak kolay değil.
Son derece büyük kulüpler. Ekonomisi, taraftarı ile ülke genelinde taraftarı olan kulüpler. Bir tarafta 7.5 milyon dolarlık transfer harcaması yapan kulüpler, öte yanda 50-60-70 milyon dolarlık harcama gerçekleştiren kulüpler. Bu ligdeki puan cetveline yansıyor. Bizim temennimiz taraftarımızın ve hemşehrilerimizin bizi yalnız bırakmaması.
Bir sezonun Anadolu kulübüne maliyeti 25-30 milyon lira. Bir kısım gelirleri topladığınızda bu giderin 15-20 milyon lirasını karşılamak mümkün. Kalan kısmını da reklamlardan karşılamak durumundayız. Anadolu firmalarının kendi yöresel takımlarına daha çok destek vermesi, birçok kulübümüzün büyümesine imkân verecektir.

Bir önceki yazımız olan Ronaldo'dan Bale'a çok sert müdahaleler! başlıklı makalemizde Bale ve Ronaldo antrenmanda, Christiano Ronaldo ve Gareth Bale hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *