Yunanistan’ı karıştıran istifa çağrısı

Yunanistan’da Özel Kuvvetler Birliği’nin internet sitesinde yayınlanan açıklamasında hükümeti ve cumhurbaşkanını istifaya çağırması, ülkede alarm durumuna geçilmesine sebep oldu. Başkent Atina’daki bir savcı, açıklamayı ele alan bir soruştuma açılmasına karar verdi. İnternet sitesinde geceyarısı ortaya çıkan açıklamanın ardından Yüksek Mahkeme Savcısı Efterpi Kukamani başkanlığında savcılar, yargıtay mahkeme başkanlarının katıldığı acil bir toplantı düzenlendi. 1967-1974 yılları arasında askeri cuntayla yönetilen ülkede yayınlanan bildiri, akıllara darbe korkusunu getirdi.
İnternet sitesinde yayınlanan bildiride, hükümetin anayasanın 22. maddesinin öngördüğü iş, sağlık, eğitim, yargı ve güvenlikle ilgili şartları yerine getiremediği gerekçesiyle istifası isteniyor. Açıklamayla ilgili polis teşkilatının elektronik suçlarla mücadele şubesi tarafından soruşturma başlatıldı. Hükümetin ve cumhurbaşkanının istifasını, yerine silahlı kuvvetlerin gözetiminde geçici bir yönetimin geçmesini talep eden bildiri üzerine konuşan Yunanistan Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoğlu, “Yunan ordusunun demokrasiye bağlı olduğunu, istisnaların görülmesi takdirinde gerekenin yapılacağını” söyledi.

Altın Şafak’ı ordu mu eğitti?
Kedikoğlu
ayrıca İngiliz gazetesi Guardian’ın kaleme aldığı, son zamanlarda göçmenlere yapılan saldırıların arkasında olduğu iddia edilen, neo-Nazi partisi Altın Şafak üyelerinin ordu tarafından eğitildiği haberine de değindi. Kedikoğlu, “Hükümet silahlı kuvvetlerde çalkalanmayı istemiyor, ancak subay ya da erlerin Altın Şafak’la ilgisi tespit edilirse temizlik yapılmayacağı anlamına gelmez” dedi. Yunanistan’da uzun zamandır bazı üst düzey askeri kadroların darbe hazırlığında olduğu ve Altın Şafak’ın da bunda önemli bir rol oynayacağı konuşuluyordu. Altın Şafak’ın yükselişe geçtiği bir dönemde bu bildirinin gelmesi hükümeti rahatsız etti. Diğer yandan Altın Şafak’ın ordu tarafından eğitildiği iddialarına yönelik de bir soruşturma açıldı.

‘Meclisten çekilmeleri siyasi intihar olur’
Faşizm karşıtı şarkıcı Pavlos Fyssas’ın Altın Şafak’la bağlantılı olduğu iddia edilen bir kişi tarafından öldürülmesinin ardından partiye gösterilen tepki güç kazanıyor. Çarşamba akşamı faşist saldırıları protesto etmek için düzenlenen gösteride polis ve göstericiler arasında çatışma çıktı. Partiye karşı savaş açan hükümet ise Altın Şafak’ın cinayetle ve diğer suçlarla ilişkisini araştırmak için elinden geleni yapıyor. İstihbarat servisinin parti üyelerini dinlemek için yasal onay aldığı bir yargı yetkilisi tarafından AFP haber ajansına açıklandı. Altın Şafak’ın parlamentodan çekilerek erken seçimlere gidilmesine sebep olmayı düşünmesiyle ilgili iddialara yanıt veren Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, “bu onlar için siyasi intihar olur” dedi.

Bir önceki yazımız olan Erdoğan'ın Yılmaz Güney yorumuna dikkat çekti başlıklı makalemizde başbakan erdoğan, Çirkin kral ve Fatoş Güney hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *