Yunan Altın Şafak partisi kapatılmaya doğru

Atina, ırkçı  partisini kapatmaya hazırlanıyor. Parti üyesi bir kişinin, faşizm karşıtı müzisyen Fyssas’ı öldürmesi üzerine halk isyan edince hükümet harekete geçti 

Yunanistan’da ırkçı Altın Şafak Partisi üyesi Yorgo Rupakiotis’in (45) faşizm karşıtı rapçi Pavlov Fyssas’ı (34) bıçaklayarak öldürmesi hükümeti harekete geçirdi. Yunanistan Kamu Düzeni ve Vatandaşı Koruma Bakanı Nikos Dendias yurtdışı seyahatini keserek Yunanistan’a döndü. Hükümet partiyi yasaklamak için bir yasa çıkarmak üzere masaya oturdu.

Karar, rapçi Fyssas’ın öldürülmesinin ardından binlerce kişinin başkent Atina’da düzenlediği gösterilerinin ardından alındı. Hükümetin yasayı çıkarması halinde Altın Şafak partisinin ‘suç çetesi’ olarak tanımlanacağı açıklandı.

Dendias, “Ne toplum ne de devlet yasal sistemin kuyusunu kazan hareketleri kabul eder. Saldırı partinin aşırılığını açıkça göstermiş oldu” dedi. Ofislerde arama yapıldı Bakan’ın açıklamasından kısa süre önce de partinin ülke çapındaki ofisleri arandı. Bu aramalar sırasında arbedeler meydana geldi. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras da olayla ilgili açıklamalarda bulundu. Samaras, “Bu hükümet Nazilerin soyundan gelenlerin sosyal hayatımızı zehirlemesine izin vermez. Yunanistan Nazilerin demokrasinin temelini çürütmesine izin vermeyecek” dedi. Yunanistan basını da cinayeti eleştiren yazılar yayımladı. Liberal Kathimerini gazetesi, “Bir vatandaşın Altın Şafak destekçisi tarafından soğukkanlı bir şekilde öldürülmesi artık herkesin gözünü açmalı. Bu neo Nazi organizasyonuna karşı sıfır tolerans olmalı” cümlelerini kullandı. Ethnos gazetesi ise, “Nazizm canavarı öldürüyor” diye yazdı. Altın Şafak ülkenin üçüncü büyük partisi. 300 üyeli mecliste 18 sandalyesi bulunuyor.

Cenazesinde 2 bin kişi
Solcu müzisyen Fyssas’ın kalbinden bıçaklanarak öldürülmesinin ardından binlerce kişi başkent Atina’da iki gün süren gösterilere katıldı. Genç müzisyenin dün düzenlenen cenazesine ise 2 bin kişi gitti. Antifaşist kimliği ile rap dünyasında tanınan Fyssas, Keratsini semtinde bir kafede arkadaşlarıyla Olimpiakos takımının maçını izlerken bir grupla tartışmaya girmiş, daha sonra da Rupakiotis tarafından bıçaklanmıştı.

Bir önceki yazımız olan Fatih Sultan Mehmet köprüsü beşik gibi! başlıklı makalemizde Fatih Sultan Mehmet, Fatih Sultan Mehmet köprüsü ve İBB hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *