Yüksek Giriş’in sakinleri diziyi anlattı

ATV’nin yeni dizisi “Yüksek Giriş”, Anadolu’dan İstanbul’a üniversite okumaya gelen öğrencilerin yaşadıklarını mizahi bir dille anlatıyor.

Dizinin başrol oyuncularından Umut Kurt ve Bora Akkaş’la konuştuk. Projeyi ve öğrencilik hayatını anlatan ikiliden Akkaş, aynı anda üç dizide birden rol alıyor.

Umut Kurt: “HEM CESUR’U HEM DE HiKAYEYi ÇOK SEVDiM”

-Yeni dizinizle başlayalım… Neden bu projenin içindesiniz?
“Yüksek Giriş”, uzun süre çalışılmış hazır bir projeydi. Tuna (Orhan), Bekir (Çiçekdemir) ve Bora (Akkaş) projeye çok önceden dahil olmuşlardı. Senaryoyu okuduğumda hem Cesur’u hem de hikayeyi çok sevdim. Okurken eğlendiğim bir hikayede, böyle iyi oyun arkadaşlarıyla olmak benim için büyük şans.

-Cesur nasıl bir karakter?
Cesur İzmirli bir tıp öğrencisi ama İstanbul’da yaşamayı, okumaktan daha çok sevmiş. Başı beladan kurtulmuyor. Her sıkıştığında yalana, üçkağıda başvuruyor. Çapkın, eğlenceli bir genç.

-Size ne kadar benziyor?

Yaramazlığı, bitmeyen enerjisi, zekası ve sempatisiyle başına gelenlerden kurtuluyor. Bu hali, bir yerlerden tanıdık geliyor…

-Sizin öğrencilik yıllarınız nasıldı?

İyi bir öğrenci olduğumu söyleyemem. Dersten başka her şeye ilgim vardı. Arka sırada, duvar kenarındaki tayfadanım. Devamsızlıksa, tabii ki ilk dönem bitmeden 19.5 günü bulurdu. Ama konservatuvar ayrı; orayı sadece okul gibi görmek haksızlık olur. Lisede okula gitmek benim için işkenceydi. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde okurken de “Hadi oğlum, evinize kursiyerler gelecek” diye zorla çıkartırlardı.

-Önünüzde bir tiyatro projesi var mı?

Şu an üzerinde çalıştığımız birkaç proje var. Tiyatro yapmak tabii ki istiyorum. Set programımız oturmaya başladı. Artık tiyatro yapmak için zamanım olacak. Umarım bu yıl bir oyunda oynayabilirim.
n Kendinize kalan zamanlarda neler yapmaktan keyif alırsınız?
Klasik otomobillerle ve motorla uğraşmayı çok seviyorum. Son 3-4 yıldır da hi-fi müzik sistemleri ve plak toplamaya başladım. Eski olan her şeye ilgim var. Biriktirmeyi seviyorum. Çakmak, gözlük, plaka ne bulsam topluyorum.

Bora Akkaş: ”BAŞROL OLMA DERDiM YOK”
-Siz bu projeye nasıl dahil oldunuz? İsa Yıldız ve Burcu Mina 3 yıldır bu proje üzerinde çalışıyor. Ben de “Memleket Meselesi”ni çekerken tanışmıştım İsa Abi’yle. “Doğukan” karakteri yazıldığından beri ben bu projede vardım.

-Oyunculukla ilgilenmeye nasıl karar verdiniz?
Sekiz yaşımda, Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi sınavına girerek başladım. 6 yıl kadar da Şehir Tiyatroları’nda çalıştım. Diziler ve sinema da ardından geldi. Bu arada çok fazla okul değiştirdim, çok arkadaşım var bu yüzden. Ama okulla ilgili her zaman problemlerim olmuştur. Grafik Tasarım okuyorum. Zorla bitirmeye çalışıyorum.

-”Yüksek Giriş” dışında iki dizide daha rol alıyorsunuz. Zor olmuyor mu?
Hayır. Çünkü 3 dizide de başrol değilim. “Her Şey Yolunda Merkez” dizisinde konuk oyuncuyum zaten. “Bebek İşi” 25 dakikalık kısa formatlı bir dizi. “Yüksek Giriş” de 60 dakikalık bir iş.

-En çok hangi diziyi önemsiyorsunuz?

En fazla rolümün olduğu ve benim üzerinde en çok düşündüğüm “Yüksek Giriş”. “Her Şey Yolunda Merkez”den de ayrılmayı düşünüyorum.

“Gözlüklü, algısı düşük bir tip”
-Daha ağırlıklı bir rol beklentiniz yok mu?
“Yüksek Girişte”ki rol ağırlığımı yeterli buluyorum. Başrol olayım, en ağırlıklı rol benim olsun gibi bir derdim yok. Bana en yakın rolü oynamayı tercih ederim.

-Her ne olursa olsun karaktere yoğunlaşmak zorlar insanı…
Bunlar dramatik yanı olan roller değil. O yüzden vakitsiz ve baştan sağma bir iş yaptığımı düşünmüyorum.

-”Yüksek Giriş” yaz dizisi olarak başladı. Sezonda devam edecek mi peki?
En büyük isteğim bu. Özellikle kışın seyirciyle buluştuğunda daha çok sevileceğini düşünüyorum. Ben seviyorum “Yüksek Giriş”i. Ama kesin bir şey diyemem çünkü “Doktorlar” birinci çıkıyor sonuçta (gülüyor).

-Canlandırdığınız Doğukan nasıl bir karakter?

Gözlüklü, algısı diğer insanlara göre asosyalliğiyle doğru orantılı bozulmuş bir tip. Normalde insanlarla kurduğu iletişimde zorlanan fakat bilgisayarın başında gayet başarılı biri. Annesi çok baskın bir emekli öğretmen. Ve en büyük hayali; Umut (Kurt) ve Bekir’in (Çiçekdemir) oynadığı “Cesur” ve “Kirve” karakterinin yanında olup, onlar gibi bir öğrenci olmak. Özellikle tıpkı “Cesur” gibi kızlarlarla iyi iletişim kurmak istiyor.

Bir önceki yazımız olan Murat Boz nereye Oğuz Berkay Fidan oraya başlıklı makalemizde 2013, konser ve magazin hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *