Yolsuzluk soruşturmasında savcılar neden görevden alındı

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “CHP’nin hükümet ile görüşmesi konusunda birisinin veya TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun aracılığına ihtiyaç mı var? İkisi de burada, çok rahat görüşmeleri yapabiliriz. Böyle bir görüşme olmamıştır” dedi.
Hamzaçebi, dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, HSYK’da hükümetin etkisiyle yapılan değişiklik sonucu ilgili dairede 90 hâkim ve savcının, İstanbul’da ise 97 savcının görev yerinin değiştirildiğini söyledi. Hamzaçebi, “Çok sayıda savcının görev yeri değiştiriliyor ki gerçek niyet biraz gölgede kalsın. Gerçek niyet, yolsuzluk soruşturmasını yürüten savcıların görevden alınması, bir başka göreve kaydırılmasıdır. Ancak ne yapılırsa yapılsın; yolsuzluk ve rüşvet iddialarının soruşturulması hiçbir şekilde önlenemeyecektir” dedi.

‘Hiç kimse örtemeyecek’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son zamanlarda “dış mihraklar, iç düşmanlar” söylemine başvurduğunu ifade eden Hamzaçebi, en son TÜSİAD Başkanı’nı iç düşman kervanına kattığını ve vatan hainliğiyle suçladığını anlattı. Hamzaçebi, “Hükümeti överken vatansever, eleştirirken vatan haini… Başbakan, 17 Aralık’ta hükümete darbe yapıldığını söylüyor. O zaman, neden 4 bakanını görevden aldın? İnsan darbecilere papuç bırakır mı? Başbakan’ın bu savunmasının hiçbir geçerli yanı yoktur. İkinci bir Deniz Feneri vakasıyla karşı karşıyayız” diye konuştu.
Hamzaçebi, HSYK değişikliği konusunda ise Meclis Başkanı Cemil Çiçek’ten kendilerine ulaşan bir öneri olmadığını söyledi.

Bir önceki yazımız olan Paralel devlet var mı yok mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *