Yola çıkmadan önce yapılması gerekenler

Bayram tatillerinde binlerce kişi sevdiklerini ziyaret edebilmek ya da tatil yapabilmek için arabayla uzun yolculuklara çıkıyor. Ancak trafik yoğunluğu, hava sıcaklığı ve uzun süre araç kullanmanın neden olduğu yorgunluk ve uykusuzluk ölümle sonuçlanabilecek kazalara yol açabiliyor. Medline Acil Sağlık Operasyonlar Direktörü Dr. Barış Mutluer, kazalarda dikkat edilmesi gereken hususlar ve bilinçli ilkyardımın önemini anlattı:

TELEFON DİKKATİ DAĞITIYOR

Trafik kazalarının en önemli sebepleri arasında; uykusuzluk ve yorgunluk, aşırı hız, alkollü araç kullanmak, hatalı sollama ve cep telefonu ile konuşma/mesajlaşma yer alıyor.
Herhangi bir kazayla karşılaşmamak için yola çıkanların iyi uyumuş, dinlenmiş ve hafif yemek yemiş olmaları gerekiyor. Sık aralıklarla mola vererek dinlenmek de, uyku halin azaltıyor.
Sıcak havalarda araç kullanmak da konsantrasyonu zorlayan bir durum olduğundan bol su içilmeli, hafif gıdalar tüketilmeli ve ince renk giysiler tercih edilmeli.

BİLİNÇSİZ YARDIM ÖLDÜRÜYOR
Trafik kazalarındaki ölüm ya da sakatlıkların en önemli sebepleri arasında ise bilinçsiz yapılan ilkyardım var. Bir trafik kazası yaşandığında yapılacak en doğru hareket, sakin davranarak konunun uzmanlarını aramak.
Çevredekiler, genelde ambulans gelene kadar yardımcı olmak adına yaralıya müdahale etmeye kalkışıyor. Bilinçsizce yapılacak en ufak hareket, kazazedeye yarardan çok zarar getirebiliyor.

NELERYAPMALISINIZ?

Aracın yanması gibi bir tehlike yoksa kazazede yerinden oynatılmamalı, ambulans gelene kadar beklenmeli.

Kazazedenin soluk alıp almadığına bakılmalı. Eğer yerde yatıyorsa başı geriye yatırılmalı; yana doğru çevrilmeli. Gerektiğinde suni teneffüs yapılmalı.

Yaralı uyanık tutulmalı ve yalnız bırakılmamalı.

Kopan bir uzuv varsa, bir poşete konarak ağzı sıkıca kapatılmalı ve içinde buz bulunan başka bir poşetin içine konmalı.

Kolda kırık varsa, bir gazete ya da dergi oluk şekline getirilerek kol içine yerleştirilmeli; ardından bir bezle bağlanarak, yaralının omzuna asılmalı.

Bacakta kırık varsa yaralı, olduğu pozisyonda tutulmalı; fakat başı her iki yandan desteklenmeli.

TATİLİ TATLI BİTİRELİM

Goodyear, bayram tatilinde güvenli bir sürüş ve konforlu yolculuk için öneriler sundu:

Lastiklerinizi kontrol edin: Lastiklerinizin mevsime ve yol koşullarına uygun özellikler taşıdığından emin olun.

Yoğunluğu dikkate alın: Yolculuğa çoğunluğun tercih etmediği zamanlarda çıkın. . n Sıcağa karşı önleminizi alın: Derecelerin iyice yükseldiği bugünlerde yolculuk sırasında yeterince sıvı almayı ihmal etmeyin. Aracınızda, siz ve aileniz için soğuk içecekler bulundurun. Ayrıca çocukların güneşten etkilenmemesi için camlara güneş takın.

Eşyaları araca uygun yükleyin: Yanınıza ne alacağınızı iki defa düşünün. Upuzun bir plaj şemsiyesi önemli gibi görünebilir ama aracınızın yolcu koltuklarından dışarı çıkıyorsa, tehlikeli yaratabilir. Gittiğiniz yerde bir tane kiralamak daha iyi olur.

Rotanıza hakim olun: GPS harika bir gereç ama sürüş süresi, gireceğiniz yollar ve muhtemel mola yerleriniz hakkında seyahat öncesi küçük bir araştırma yapmak, stresinizi büyük oranda azaltacaktır.

Direksiyona sırayla geçin: Mümkünse başka bir sürücüyle yola çıkın. Böylece her bir sürücü mola vermiş olacak ve dikkatlerinin yoğunluğu artacak. İkinci bir sürücü tehlikeli durumlarda sizi uyarabilir.

Güvenlik şeridini ihtiyaç halinde kullanın: Bu şeritler acil durumlar için tasarlanmış olsa da güvenliğinizi garanti altına almaya yetmez. Eğer midesi bulanmış ya da ilgi isteyen bir çocuğunuz varsa, en iyisi güvenle park edebileceğiniz bir sonraki benzin istasyonuna kadar yola devam etmek olacaktır.

BiTTi

Bir önceki yazımız olan İstanbul'un suyuna kanserojen madde karıştırmışlar! başlıklı makalemizde istanbul içme suyu ve kanserojen madde hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *