Yılmaz Erdoğan’ın hayat hikayesi

Yılmaz Erdoğan’ın hayat hikayesini daha önce okumuş muydunuz? İşte Türkiye’nin en önemli oyuncu ve yönetmenlerinden Yılmaz Erdoğan’ın hayat hikayesi…

Önce, “Sürahi Nine” tiplemesinin yazarı olarak tanındı. Ardından “Mükremin Çıtır”la milyonların gönlüne taht kurdu. İlk filminin “Deli Emin”i dillere pelesenk oldu derken bir de üstüne “Mutfak” kurdu. Ve hep üreten, düşünen, düşündüğünü de söyleyen bir sanatçı oldu

4 Kasım 1967, Hakkâri doğumlu Yılmaz Erdoğan, çocukluğunu Ankara Aydınlıkevler’de geçirir. O yıllardaki en büyük tutkusu futboldur, kariyer planlarını bile futbol üzerine kurar. Lise eğitimini de Ankara’da tamamlayan Erdoğan, küçüklüğünden itibaren içinde sürekli “Bir şey olacağı” hissiyle büyür. O bir şeyin, ne olduğu konusunu düşünüp dururken de, İTÜ İnşaat Mühendisliği’ni kazanarak Ankara’dan İstanbul’a gelir.
Yılmaz Erdoğan, “Bir şey olacağı” hissinin üstüne, biraz da politik düşünceleri doğrultusunda, insanlara mesaj verme, onlara bir şeyler söyleme arzusuyla yanıp tutuşmaya başlar. Ancak inşaat mühendisi olmak Erdoğan’ın istekleriyle örtüşmemektedir. Oyuncu ve yazar olmaya karar verir.


‘Kurtlar Sofrası’na oturmak

İTÜ İnşaat Mühendisliği’ni bırakan Yılmaz Erdoğan tiyatroya, Ferhan Şensoy’un “Nöbetçi Tiyatrosu”nda başlar. Ardından Levent Kırca’nın, “Olacak O Kadar” adlı televizyon programında yazar olarak görev yapar. Çok okur, çok çalışır. İçine girdiği dünya, aslında bir “Kurtlar Sofrası”dır. Bir daire oluşturacak şekilde oturan aç kurtların, ilk zayıf düşen kurda saldırarak onu yemelerini tasvir eden bu yöntem, insanların aç olmasalar da uyguladıkları bir yöntemdir ve en çok bu sektörde yaşanmaktadır. Erdoğan, buna rağmen yılmaz ve çalışmaya, ter dökmeye devam eder.
“Olacak O Kadar”dan sonra TRT’de yayınlanan “Umut Taksi” dizisini yazar, aynı zamanda oyuncularından biri olarak dizide rol alır. Bu sırada “Gereği Düşünüldü” isimli tiyatro oyununu da yazar. Bu oyunun akabinde Yasemin Yalçın’la çalışmaya başlar ve bir süre sonra “Sürahi Nine” tiplemesinin yazarı olarak adını duyurur.

Mihenk taşı BKM

Kendi babaannesinden ilham alarak yazdığı “Sürahi Nine” skeçlerinde de oynayan Erdoğan, tiplemenin başarısı sayesinde adını duyurur. Tipleme o kadar dikkat çeker ki, yaratıcısına duyulan merak Yılmaz Erdoğan ismini de ön plana çıkarmış olur.
Kısa bir süre sonra Necati Akpınar ile “Beşiktaş Kültür Merkezi”ni kuran Erdoğan, “Bir Demet Tiyatro” isimli oyunu yazar. İlk kez bir yılbaşı gecesinde televizyonda yayınlanan oyun, 7 yıl boyunca ekranlarda kalmayı başaracak bir dizi ve fenomen haline gelir, her yaştan ve kesimden insanı, beyaz camın başına toplar.
“Bir Demet Tiyatro”da yer alan hemen bütün tiplemeler halkın diline yapışır. Kimi Yılmaz Erdoğan’ın canlandırdığı “Mükremin Çıtır”ı, kimi Demet Akbağ’ın “Lütfiye” ya da “Feriştah”ını ve kimi de Zerrin Sümer’in hayat verdiği “Telviye”yi taklit eder.

Artık her işi bir imza
“Bir Demet Tiyatro”nun bu kadar öne çıkması, Yılmaz Erdoğan’ın da popülaritesinin artması, Erdoğan’ın, yaptığı her işle gündemde olmasını sağlar. “Bir Demet Tiyatro”nun çok sevilmesi, tiyatro oyunlarına da etki eder. “Otogargara”, “Cebimde Kelimeler”, “Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?” ve “Bana Bir Şeyhler Oluyor” isimli oyunlar kapalı gişe oynar.
Televizyon ve tiyatroda elde ettiği başarı Erdoğan’a, yapacağı ilk sinema filminin seyircisini de hazırlamış olur. 1974’te, Van’ın Gevaş ilçesine televizyon gelmesini anlatan film “Vizontele” hâsılat rekorları kırar. Artık ortada bir Yılmaz Erdoğan imzası vardır ve onun yapacağı bilinen her proje beklenti yaratmaktadır. “Vizontele”yi, “Vizontele Tuuba”, “Organize İşler”, “Neşeli Hayat” ve “Kelebeğin Rüyası” isimli filmler izler.
Bu süreç içerisinde sahip olduklarını gençlerle paylaşmak isteyen Erdoğan, “BKM Mutfak”ı kurar. Mutfak öğrencilerinden oluşturduğu ekiple “Çok Güzel Hareketler Bunlar” programını hayata geçirerek reyting rekorları kırar.
İlk evliliğinden Berfin isminde bir kızı olan, 2006’dan bu yana evli olduğu Belçim Bilgin’den de Rodin isimli bir oğlu olan Yılmaz Erdoğan’ın rol aldığı “The Water Diviner”, seyircinin sabırsızlıkla beklediği son filmidir…

ELÇİN BARLAS

Bir önceki yazımız olan Kalp Hırsızı'nın başrol oyuncuları diziyi anlattı başlıklı makalemizde kalp hırsızı, Kenan Ece ve Kenan Ece Mine Tugay hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. December 28, 2014

    […] Yılmaz Erdoğan’ın hayat hikayesi […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *