Yıldız kayması nasıl olur?

Yıldız kayması nasıl gerçekleşir? Herkes ‘yıldız kayması‘ esnasında dilek tutar fakat bu yıldız nasıl kayar ya da yıldızlar gerçekten kayar mı merak etmez. Bugün sizlere yıldız kaymasının nasıl gerçekleştiğini anlatmaya çalışacağız.

Yıldız neden kayar?

Geceleyin yıldız kaymasını gördüğünüz an hemen dilek tutarsınız. Peki bu parlak şeylerin aslı nedir? Gökyüzündeki bu ışıkların gayet mütevazi bir nedeni var. Uzaydan gelen küçük taşların yeryüzü atmoferine girdikleri anda yanarak ışık saçarlar.

Kayan yıldızların hızları

Kayan yıldızların‘ hızları bazen saatte 200.00 km’yi aşabilmektedir. Bu kayan taşların boyutu 1 mm çapındadır. Fakat enerjileri çok fazladır.

Kayan taşlar daha ilk hava ile temas ettiği anda buharlaşırlar. Atmosfere girdikleri anda çevrelerindeki havayı o kadar çok ısıtırlar ki bu hava parlamaya başlar.

Yıldız kayması nedir?

Öyleyse gördüğümüz şey bir meteor değil. Sadece onun geride bıraktığı sıcak ve parlak bir iz… Kayan yıldızların çoğu yerden 80 kilometre yükseklikte parıldar ve yanarak yok olur.

Güneş sistemimiz, gezegenlerden, kuyruklu yıldızlardan astroitlerden ve toz bulutlarından oluşur. Mesela kuyruklu yıldızlar, Güneş’in çevresindeki yörüngede dönerlerken bir yandan yavaş yavaş parçalanır ve arkalarında toz taneciklerinden oluşmuş bir iz bırakırlar. Dünya da kendi yörüngesini takip ederken bazen bu toz bulutlarının içerisinden geçmek zorunda kalır. İşte o zaman geceleyin tam bir kayan yıldız şöleni sizi bekler…

Yıldız kayması ne zaman olur?

Meteor yağmuru ise bu şölenin en bilindiğidir. Her yıl 12 Ağustos civarında yeryüzü swift tuttle kuyruklu yıldızının kuyruğu içerisinden geçiyor çünkü. Kayan yıldızlar, aslında yanan toz tanecikleri. Neye bakıp dilek tuttuğunuzu bir daha düşünün!

 

Bir önceki yazımız olan Gülnur Güneş’in ilk defilesi başlıklı makalemizde Çağla Şikel, defile ve Gülnur Güneş hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *