YGS’ye hazırlanırken neler yapılmalı?

Ülke çapında 15 Mart pazar günü yapılacak ve 2 milyon 126 bin 861 adayın gireceği, 2 aşamadan oluşan YGS için geri sayım başladı. Sıkı bir çalışma döneminin ardından üniversite hayalini gerçekleştirmek isteyen tüm adaylar sınavda nasıl bir performans sergileyecek? Derslerdeki başarı ve sınava hazırlık kadar, sınava girerken içinde bulunacağımız ruh hali de çok önemli. Heyecan ve stresin birçok adayı zorladığı ve sınavdaki başarısını etkilediği yapılan araştırmalarla biliniyor. Okullarda ve dershanelerde sınava hazırlanan arkadaşlarımız psikolojik olarak bu sınava ne kadar hazırlanabiliyor? Sınava çok az bir süre kalmışken stresi ve heyecanı yenmek için neler yapabiliriz? İşte cevapları…
Sınav yerinizi görün
– Sınavdan bir gün önce ders çalışmayı tamamen bırakmalıyız.
– Sınav arifesinde ve sınav günü dinlenerek ve rahat bir ortamda sevdiğimiz şeyleri yaparak geçirmeliyiz.
– Sınav motivasyonumuzu bozacak televizyon programı, aile ve arkadaş konuşmalarından uzak durmalıyız.
– Sınav sabahı hazırlıklarımızı tamamlamak ve sınava yetişebilmek için erken kalkmalıyız.
– Sınava, zinde ve iyi bir kahvaltı yaparak gitmeliyiz.
– Sınava gireceğimiz okulun bahçesinde yarım saat öncesinde hazır bulunmalı ve okulun yerini mutlaka önceden görmeliyiz.
Peki sınavda, zihinsel yorgunluk ve dikkat dağınıklığı için neler yapmalıyız? Öncelikle dikkatimizi dağıtacak nedenleri ortadan kaldırmalıyız. Duygu yoğunluğu dediğimiz kaygı, sevinç ve üzüntüleri sınav sonrasına bırakmalı ve tamamen sınava yoğunlaşmalıyız. Nefes alma egzersizleri ve göz yorgunluklarına karşı da göz egzersizleri yapabiliriz. Bunların dışında, bölümler arasında bir-iki dakika dinlenerek zihnimize izin verebiliriz. Bu ara soruları daha rahat okumamızı ve değerlendirmemizi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Tonguç Akademi nedir? başlıklı makalemizde Tonguç Akademi ve Tonguç Akademi nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *