Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek belgeseline sansür

11-18 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin başlamasına kısa bir süre kala, ulusal belgesel yarışması ön jürisi bir basın açıklamasıyla seçtikleri bir belgeselin festival yönetimi tarafından programdan çıkarıldığını duyurdu.

Programdan çıkırıldığı iddia edilen belgesel, Documentarist’ten ödülle dönen, İstanbul Film Festivali’nde de izleyiciyle buluşan ve Gezi olaylarını konu alan Reyan Tuvi imzalı ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’…  Berke Baş, Ayşe Çetinbaş ve Seray Genç’ten oluşan jürinin basın duyurusunda, “Festivale başvuran belgesel filmler arasından bizden talep edildiği üzere 15 filmi yarışmaya değer bulduk ve festival yönetimine bildirdik. Festival yönetimi tarafından kamuoyuna açıklanan yarışma filmleri listesinden seçmiş olduğumuz ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ belgesel filminin ‘Türk Ceza Kanunu’nun 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği’ gerekçesi ile çıkarılmış olduğunu öğrendik” denildi.

Bir önceki yazımız olan Pek Yakında nasıl bir film? başlıklı makalemizde cem yılmaz ve pek yakında hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. October 7, 2014

    […] Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek belgeseline sansür […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *