Yeni SBS’nin artıları eksileri

Başbakan Erdoğan’ın “konuşsunlar” dediği akademisyenlerden, yeni SBS’yi değerlendirmelerini istedik. Eğitim fakültelerinin dekanları arasından yeni sistemi doğru bulanlar da var, sistemden endişe duyanlar da…

Hiç kuşkusuz 2013 yılının en önemli eğitim konusu Seviye Belirleme Sınavı (SBS) idi. Aylardır liselere giriş için yeni sistemler geliştirildi. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 16 ilde “SBS arama konferansları” gerçekleştirildi. Son olarak Eskişehir’de düzenlenen konferanstan ise 6, 7 ve 8. sınıflarda toplam 36 sınav yapılması, liselere girişte de bu sınavlardan alınan notlarla öğretmen kanaat notlarının ortalamasının alınması modeli geliştirildi. Tabii ki tartışmalar da beraberinde başladı.
Yeni sistemle ilgili belki de en fazla konuşması gereken eğitim fakültelerinden ise bugüne kadar çok fazla ses çıkmadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın olup bitenler karşısında sessiz kalmamaları, doğru bildiklerini söylemeleri çağrısında bulunduğu akademisyenlere yeni SBS’yi sorduk. 2013-2014 eğitim öğretim yılında sınava girecek 8. Sınıf öğrencilerinin durumunun ne olacağı konusunda fikir aldık. Eğitim fakülteleri dekanlarıyla ilköğretim bölüm başkanlarının bu konudaki görüşleri şöyle:

‘Sürdürülebilir olabilecek mi?’
Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şefik Yaşar: SBS’nin yerine artık 36 ayrı sınavın yapılacak olması çocukların kaygısını daha da artıracaktır. Çocukları sürekli çalışmaya teşvik etmek açısından cazip gibi görünüyor, bu şekilde kamuoyuna yansıtılmaya çalışılıyor; ama sürdürülebilirliği konusunda benim kaygılarım var. Tabii bütün sektörlerde olduğu gibi bunu da bekleyip göreceğiz. İleride geri dönüşlerinin olacağını düşünüyorum. Ancak bir de gerçek var ki sınav sistemi olması gerekiyor.
Bizim gibi gelişme sürecinde olan ülkelerde, hatta Kore gibi gelişmiş bir ekonomiye sahip ülkelerde sınav var. Bu sınavlar olacak ama bu kadar çok olmasının çocukların üzerinde olumsuz etkilerinin olacağını düşünüyorum.
7. ve 8. sınıf öğrencilerinin durumu ne olacak, sorusuna gelince. Bir geçiş dönemi olacaktır herhalde. 6. sınıfta kademeli bir geçiş olmalı. 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin uygulanacak yeni sistemden ayrı tutulmalarını öneriyorum. Onlara geçen yılki sistem uygulanmalı. Çünkü onlar bu sistemle geliyorlar bu sistemden sınava tabii tutulmalılar.

‘Sınav olmak zorunda’
İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün: SBS deyin, başka bir şey deyin illaki bir eleme sistemi olacak. Sınırlı kontenjan içerisinde öğrenci sayısı fazlayken Milli Eğitim Bakanı ne yapsın? Şu an SBS yerine ne getirmek istendiğini bilmiyorum. Doğal olarak bir eleme sistemi olacaktır. Anayasa gereği öğrencilere fırsat eşitliğinin sağlanması gerekiyor. Arz ve talep meselesi, kapasitesi meselesi. Doğal olarak da eleme sistemi de gelecek. Öğrenciler bugün çok büyük zahmet çekiyorlar. Dershaneye gidiyor, özel ders alıyorlar, bütün bunlar anne babalar için büyük külfet. Burada, fırsat eşitliği, eğitimin niteliğinin yükseltilmesi ve gidilecek okulların kontenjanının artırılması gözetilmeli. 100 kontenjanı 500’e çıkarmak ve eğitimin niteliğinden de ödün vermemek gerekiyor. Okulları nitelikli öğretmenlerle, programlarla doldurmak lazım. 100 tane okul açın, içini dolduramazsanız bir şey olmaz.
‘Daha adil olacak’
Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cemil Öztürk: Her şeyden önce tek sınav çocuklar için tam bir felaketti. Geçtiğimiz yıl kendi çocuğum dahil çok sayıda 8. sınıf öğrencisinin tek sınavla ne büyük bir travma yaşadıklarına tanık oldum. Bunu öngördüğüm için de daha başında tek sınava karşı çıkmıştım. Geride bıraktığımız yıllardaki uygulamalar bize önemli bir tecrübe kazandırdı. Aslında 36 sınav değil, ortaokulda her dönem bir sınav yapılacak; bu üç yılda altı sınav demek. Bu hem daha adil, hem daha geçerli ve güvenilir bir yöntem olacak.
Bu tür sınavlar birçok ülkede başarıyla uygulanıyor. Biz de de sorun olacağını sanmıyorum. Ancak başarı notunun hesaplanmasındaki yüzde 40’lık öğretmen kanaat notu öğretmenler üzerinde baskı oluşturabilir. Kararlar oluşturulmadan önce 16 ilde değerlendirme toplantısı yapılmasını da çok olumlu buluyorum. Keşke daha önceki bazı kritik kararlar alınmadan önce de aynı katılımcı uygulamalar yapılsaydı.

SBS 2013’TE ANADOLU LİSELERİNİN BOŞ KONTENJANLARI
Anadolu ve fen liseleri için kayıtlar bugün sona eriyor. Ancak gözde liseler dahil, birçok okulda kontenjanlar dolmadı. Dün itibariyle bazı okulların boş kontenjanları aşağıda yer alıyor. Bugün saat 17.00’de kayıtlar bitince, boş kontenjanlar da netlik kazanacak.

Galatasaray L. 3
İstanbul Erkek L. 13
Kabataş Erkek L. 31
Kadıköy A. L. 49
Hüseyin Avni Sözen A. L. 35
Beşiktaş Sakıp Sabancı A. L. 44
Cağaloğlu A.L. 30
Burak Bora A.L. 25
Nişantaşı A.L. 46
Beşiktaş Atatürk A. L. 35
Haydarpaşa L. 23
Beşiktaş A. L. 34
Arnavutköy Korkmaz Yiğit A. L. 16
Nişantaşı Nuri Akın A. L. 17
Çağrıbey A. L. 20
Anadolu L. 23
Üsküdar L. 24
Halide Edip Adıvar A. L. 37
Maltepe Kadir Has A. L. 15
Nevzat Ayaz A. L. 15
Hacı Sabancı A. L. 20
Erkut Soyak A. L. 21
Kadıköy İstanbul A. L. 41
Asiye Ağaoğlu A. L. 15
Rotary 100.Yıl A. L. 11
Kadıköy 50.Yıl Tahran A. L. 31
Ahmet Keleşoğlu A. L. 28
Anadolu Öğretmen L. 7
Adnan Menderes A. L. 17
Yaşar Acar Fen L. 8
Pertevniyal L. 18

Bir önceki yazımız olan SBS'de ‘kayıtlar uzatılsın’ kampanyası! başlıklı makalemizde sbs, sbs 2013 ve SBS 2013 kayıtları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *