Yeni Sahra’da 150 dönümde kentsel dönüşüm yapacak

Gayrimenkuldeki rotasını kentsel dönüşüm projelerine çeviren DKY İnşaat, Yeni Sahra’da 150 dönümlük bir arsayı dönüştürmek için kolları sıvadı.
DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, yeniden yapılanma sürecinde İstanbul’un eksikleri ve ihtiyaçlarından yola çıktıklarını belirterek, kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirmek için yoğun bir çalışma içine girdiklerini söyledi. Ali Dumankaya, İstanbul’da kentsel dönüşüm kapsamında çok önemli bölgelerin olduğunun altını çizerek, Yeni Sahra’nın da bu bölgelerden biri olduğunu vurguladı.
Yeni Sahra’da 150 dönümlük bir alanın dönüşümüne odaklandıklarını kaydeden Ali Dumankaya, “Bölgedeki hak sahipleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Anlaşmalara devam ediyoruz. Projeyi de 2014 yılında hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi. Dumankaya, bu bölgede yaşayan vatandaşlar olduğunu ve bu insanları da düşünerek dönüşüm planladıklarını anlatarak, “Bölgede hakkaniyetli bir dönüşüm gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ekibimizde şehir plancısı, sosyolog ve psikolog gibi farklı mesleklerden uzmanlar var. Bu sayede dönüşümü farklı boyutlarıyla ele alıp sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

‘Dönüşüm kolay değil’
Ali Dumankaya, eskiden de dönüşüm yaptıklarını ama genelde boş arsalar üzerinde projeler geliştirdiklerini vurgulayarak, çok sayıda hak sahibinin olduğu dönüşüm projelerinin zorluğuna işaret etti. 52 yıllık geçmişleri olmasına rağmen ilk kez bu dönemde hak sahipleriyle yoğun bir şekilde görüşmeler yaptıklarını anlatan Dumankaya, şunları söyledi:
“Kentsel dönüşüm çok kolay bir şey değil ama bu zorlukları bilerek yola çıktı. Eskiden sadece tek bir arsa sahibiyle görüşüp proje yapardık ama artık binlerce vatandaşla görüşüyoruz. Herkesle tek tek konuşuyoruz. Talep ve beklentileri öğreniyoruz. Yeni Sahra’da 150 dönümü dönüştüreceğiz. Bunun için de yüzlerce hak sahibiyle görüşüyoruz.”

5 etap halinde inşa edilecek
Ali Dumankaya, Yeni Sahra’daki dönüşüm projesinin 5 etap halinde hayata geçirileceğini belirterek, “Anlaşmaları tamamladıktan sonra bölgeyi riskli alan ilan ettirebileceğiz. Yapı kalitesi çok düşük. Riskli ilan ettirince bölgenin dönüşümünün önündeki engeller de kalkacak. 2/3 kuralı gelecek ama biz hak sahiplerinin hepsiyle anlaşarak projeyi gerçekleştirmek
istiyoruz” dedi.

Master plan hazırlayacak
Yeni Sahra’daki dönüşümün ölçek olarak bir mahalleyi kapsaması nedeniyle buradaki dönüşümü de bu konseptte yapmak istediklerini ifade eden Dumankaya, “Orada mahalle ölçeğinde dönüşüm yapacağız. Bu da projeyi daha değerli kılacak. Yeni Sahra’da master plan hazırlayacağız. Projeyi tasarlamadan önce yol, yeşil alan ve okul gibi alanları planlayacağız” diye konuştu.

Kartal’la ilgileniyor
Ali Dumankaya, kentsel dönüşümde ilgilendikleri başka bölgelerin de olduğunu ifade ederek, Kağıthane, Haliç ve Kartal’da projeler geliştirmek için çalıştıklarını dile getirdi. Kentsel dönüşüme yeni yasayla teşvikler verildiğini vurgulayan Dumankaya, bu durumu sektörün iyi bir şekilde değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

‘Tüketici Fransız balkon istemiyor’
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Dumankaya da, tüketici alışkanlıklarında yaşanan değişime işaret ederek, vatandaşların Fransız balkon yerine klasik balkon istediklerini söyledi. Yeni yapılan projelerde birçok yeniliğin hayata geçirildiğini ama müşterilerin daha geleneksek bir tutum sergilediklerini kaydeden Ömer Dumankaya, “Vatandaşlar büyük balkon istiyor. Cam cephe pek sevilmiyor. İnsanlara soğuk geliyor. İçi ferah ve kullanışlı daireler talep ediliyor” dedi. Aile sitelerine olan ihtiyacın arttığını ifade eden Dumankaya, “Özellikle hanımların taleplerini karşılayan büyük mutfaklı projeler oluşturmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yerli arama motoru
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’de ilk kez yerli yapım mekânsal veri arama motorunu hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Yatırımcı ile bakanlıklar arasındaki bilgileri halka açacak olan yerli arama motoru sayesinde bir bölgeye yatırım yapmak isteyenler, önemli bilgilere anında ulaşabilecek.
Denetim ve işletimi Bakanlık tarafından sağlanacak olan sistem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent bünyesinde oluşturulan Türk Mühendis ekibi tarafından geliştirildi. Yeni sistem, Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün ürettiği mekânsal verinin, internet üzerinde erişimini sağlayacak.
Bu sayede yatırımcılar bölgelerin imar ve çevre düzeni planına, ulaşım ağına, coğrafi özelliklerine, sit durumuna ve arazi yapısı bilgilerine anında ulaşarak yatırım yapacağı bölgeyi seçecek.

Ücretsiz olacak
Ev ya da arsa alacaklar da bölgenin imar planı kapsamında kalıp kalmadığını, bölgenin sit alanı olup olmadığını tek bir tuşla öğrenebilecek.
Askeri yasak bölgeler hariç yılsonuna kadar bakanlıklar kendilerinin ürettiği mekânsal veriyi sisteme girecek.
İmar planları, topografya, ulaşım ağı, çevre düzeni planlarının tek bir tuşla sorgulanacağı sitemde veriler grafiklerle de gösterilecek. Veri aramanın yanında, veri sorgulama, görüntüleme, indirme ve uyarma servislerinin de içerdiği sisteme girişler ücretsiz olurken görüntü indirimleri ise ücretli olacak.

 

Emlak Konut 1506 konutluk projeye ‘start’ verdi
Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO, İstanbul Başakşehir sınırları içinde yükselecek Bahçekent Emlak Konutları projesine start verdi. Bahçekent Emlak Konutları’nı da kapsayan 168 hektarlık alanın master planının tamamlanmasıyla birlikte projenin ilk etabın hazırlıkları başladı. Toplam inşaat alanı 308 bin 809 metrekare olan Bahçekent 1. Etap Emlak Konutları toplam 1506 adet konut ile 282 adet ticari üniteden oluşacak.
İstanbul’a bir kentsel tasarım projesi kazandıracak olan Bahçekent Emlak Konutları projesi ile birlikte megakent aynı zamanda ilk kez Merkez Park kavramı ile tanışacak. 168 hektarlık alanın 11 hektarlık bölümü Merkez Park alanı olarak ayrıldı. Bu alana komşu olan Bahçekent Emlak Konutları, Başakşehir ilçesinde yeni bir çekim merkezi haline gelecek.

Kreş ve cami de yapacak
Toplam inşaat alanı 308 bin 809 metrekare olan Bahçekent 1. Etap Emlak Konutları, 218 adet 1+1, 467 adet 2+1, 675 adet 3+1 ile 146 adet 4+1’den oluşuyor. Ayrıca projede 1 adet ilköğretim okulu, 1 adet kreş ve 1 adet cami yer alıyor.

Yüzde 83 yeşil alan
Arsanın yüzde 83’ü yeşil alana ayrılan ve ayrıca çevreci özelliklere sahip olan Bahçekent Emlak Konutları’nda yenilenebilir enerji kaynaklarına yer verilecek. Bu doğrultuda, projede belirtilen bloklarda 4 kW’lık güneş paneli tesis edilerek üretilen enerji, blokların ortak kullanım alanlarında tüketilecek.
Konutlarda oluşan evsel atıkların geri dönüşümünün sağlanması ve ekonomiye kazandırılması amacıyla projede belirtilen bloklarda atık geri dönüşüm sistemi kurulacak. Sistem otomatik olarak çalışacak. Merkezi bir konteynır içerisinde atıklar toplanacak. En az yüzde 85 civarında kazanım sağlanacak.

 

‘EVİNDE 14 BİN DOLARLIK JAKUZİ İSTEYENLER VAR’
Mütekabiliyet Yasası’yla blok blok konut satın alan Araplar, özellikle lüks banyo segmentindeki ekranlı, masajlı, radyolu, abdest musluklu ürünlerine ilgi duyuyor.
Dünyanın 35 ülkesine jakuzi, küvet ve duş sistemleri satan SRC Yapı Duş Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Sürücü de son dönemlerde Araplara yoğun olarak lüks duşa kabin, küvet ve jakuzi ürünlerini sattıklarını söyledi.
Arapların bilhassa fiyatı 14 bin dolar olan jakuzi-spa ürünleri tercih ettiğini belirten Sürücü, ürettikleri banyo kabinlerinde bir çok aksesuarın olduğunu ifade etti. Sürücü, “Araplar satın aldıkları villalar veya lüks konutlar için özellikle içinde televizyon, DVD, radyo, telefon, diyafon, buhar banyosu, ayak ve sırt masajı, ozon terapisi olan kabinleri tercih ediyorlar” dedi.

3 milyon liralık satış
Bu ürünlerin dışında üretimi sadece Src Yapı’da bulunan abdest musluklu kabinleri de satın alan Arapların yatırım için aldıkları konutlarda dahi fiyatı 6 bin lira civarında olan kompakt sistemli jakuzileri tercih ettiklerini anlatan Sürücü, “Biz zaten yıllardır Arap ülkeleriyle iyi ticari ilişkiler kurduğumuz için kültür olarak Arapları çok iyi tanıyor ve ne istediklerini çok iyi biliyoruz” diye konuştu.
Sürücü, son 1 yıldır Türkiye’den lüks konut satın alan Araplara yaklaşık 2-3 milyon liralık satış yaptıklarını söyledi.

 

Ankara modern ve lüks konutlarla büyüyor
Konut projelerinde son birkaç yıldır çağ atlayan Ankara’da projelerin hem boyutu hem içeriği İstanbul’u aratmıyor. İncek’te yükselen, 765 konutluk İncek Prestij de bunlardan biri olarak öne çıkıyor. Başkentin önemli projelerinden İncek Prestij’in ortaklarından Sarper Ak, hızla değişen dünyada ev tercihlerinin de değiştiğinin altını çizdi. Ak, “Artık otel konseptli projeler, Ankara’da büyük ilgi görüyor. Büyük çaplı bu projeler şehrin görüntüsünü değiştirirken doğayı da şekillendiriyor” dedi.
Ankara’da çok sayıda başarılı projenin yükseldiğini söyleyen Sarper Ak, “Ankara’da yükselen bu projeler kalite ve mimari başarıları ile göz dolduruyor” diye konuştu.

 

Projede doktorlar için kampanya başlattı
Selin Yapı tarafından inşa dilen Rings İstanbul’da doktorlara özel fiyat avantajları sunuluyor. Buna göre, Rings İstanbul projesinde yüzde 1 peşinat ve ayda 3 bin 771 liradan başlayan taksitlerle 3+1 ev sahibi olmak mümkün.
Sancaktepe’de konumlandırılan Rings İstanbul’da yüzde 1 KDV avantajına sahip olan son evler satışta. Yüzde 75’i yeşile ayrılan Rings İstanbul projesinde 1+1’den 6+2’ye kadar farklı konut seçenekleri sıralanıyor. Rings İstanbul projesinde konut bedelinin yüzde 30’unu 24 ay sonra vade farksız ödeme olanağı sunuluyor. Projede konutlar hemen teslim ediliyor.

 

Dönüşümün gözdesi ‘yeni nesil tuğlalar’
Türkiye’nin en büyük tuğla ve kiremit merkezleri arasında yer alan Manisa’nın Turgutlu ilçesinde, ekonomik, hafif ve depreme dayanıklı yeni nesil tuğlalar, kentsel dönüşümde başrolü oynayacak. Turgutlu Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği Başkanı Gökhan Görçiz, üniversiteler ile yürütülen çalışmalar neticesinde deprem araştırmaları testlerinden de geçen yeni nesil tuğlaların sektör açısından övünç kaynağı haline geldiğini belirtti.
Görçiz, “Turgutlu tuğlası, kentsel dönüşüm projelerinde başrol oynayacak. Çünkü ürünümüz, gerek kalite ve sağlamlığıyla, gerekse eş değer malzemelere oranla daha kullanışlı ve ekonomik oluşuyla tuğla sektöründe önemli bir yere konulacak kalitede” dedi.

 

İller Bankası Ankara’da ihaleyle arsa satacak
İller Bankası arsa satışı yapacak. Buna göre, Ankara Çankaya’da 8 bin 776 metrekarelik konut imarlı arsasını ihale yöntemiyle satacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kuruluşlarından İller Bankası, Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Büyükesat Mahallesi’ndeki 8 bin 776 metrekarelik arsasını satışa çıkardı. İhale yöntemiyle satılacak olan konut imarlı arsada inşaat alanı 27 bin metrekare olarak belirlendi.
Yükseklik sınırının bulunmadığı arsanın ihalesi 23 Eylül 2013 günü saat 14.30’da İller Bankası Ankara binasında yapılacak.

Bir önceki yazımız olan Polisler artık üniversitede! başlıklı makalemizde önlem, polis ve sıcak sonbahar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *