Yeni Ortaöğretim Kurumları Resmi Gazete’de

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğinde yer alan dikkat çekici düzenlemeler özetle şöyle:

* Yönetmeliğin “ilkeler” kısmından, “Atatürk ilke ve inkılaplarını benimsemiş öğrenciler yetiştirilir” ifadesi çıkarıldı.
* Bir seçmeli derse sınıf açılabilmesi için en az 12 öğrencinin o dersi seçmesi gerektiği hükme bağlandı. Ancak maddeye “Ders yılı içerisinde öğrenci sayısı azalsa bile o dersin okutulmasına devam edilir” hükmü getirildi.
* Evli olanların liselere kaydı yapılamayacak. Öğrenciyken evlenenlerin ise örgün eğitimle ilişiği kesilecek. Ancak eğitimde 4+4+4 yasası gereği bu öğrenciler liseye devam etmek zorunda oldukları için kayıtları e-okul üzerinden açık öğretim lisesine veya mesleki açık öğretim lisesine nakledilecek. Yürürlükten kaldırılan yönetmelikte, evlenen öğrencilerin okulla ilişiği tamamen kesiliyordu. Geçen yıl hazırlanan taslakta ise, “Öğrenciyken evlenenlerin kayıtları silinmeyecek” ifadesi yer almıştı. Bakanlık, yeni yönetmelik ile tartışma yaratan bu ifadede geri adım atmış oldu.
* Ortaöğretim kurumlarına kaydolmak için 18 yaşını bitirmemiş olma şartı aranacak.
* Liselerde bir ders süresi 45 dakikadan 40 dakikaya düştü.
* Daha önce liselerde 20 gün olan özürsüz devamsızlık hakkı 10’a düşürüldü. Özürlü devamsızlık sınırı ise 45 gün olarak belirlendi.
* Yeni bir seçmeli ders için uygun ortam ve öğretmenin bulunması gerekecek.
* Aynı okul türünde sınırlama olmaksızın, farklı okul türlerinde ise 10. sınıfın sonuna kadar nakil yapılabilecek. Yerleştirmeye esas puanı tutan bir Anadolu meslek lisesi öğrencisi, kontenjan bulunmak kaydı ile fen lisesine de nakil olabilecek. Yurt dışından gelen öğrenciler ikametlerinin bulunduğu Anadolu liselerine gidebilecek.
n Geçen yıl hazırlanan taslakta yer alan ve 10. sınıfın sonunda bütün derslerinden başarılı olup aynı zamanda yıl sonu başarı puanı en az 90 olan 11. sınıf öğrencilerine tanınması planlanan “erken mezuniyet” hakkından da vazgeçildi.

Bir önceki yazımız olan MEB'in kılık kıyafet yönetmeliği! başlıklı makalemizde kılık kıyafet, kıyafet ve meb hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *