Yeni nesil kokteyl seviyor

Milliyet’te yayımlanan alkol istatistikleri enteresandı (“Akşamcı hız kesti, şarap rakıyı solladı” -14 Ağustos, Fehim Genç).

Bir defa şunu söyleyelim, memlekette alkol tüketimi dünya ülkelerine göre en altlarda. Yani alkolik bir millet falan değiliz, rakamlar yalan söylemez. Son 12 yılda içki tüketimi litre olarak yüzde 10’dan biraz fazla artmış. Nüfusla oranlarsanız kişi başına düşen miktar aynı aslında.
İlginç olan Türkiye’de şarap üretiminin litre olarak son üç yılda rakıyı sollaması. Ben bunu rakıdaki vergilerin yüksek tutulmasından ziyade kadınların sosyal ortamlarda daha fazla bulunmasına ve şarabı tercih etmelerine bağladım. Elbette “kalbe yararlı, içecekseniz şarap için”
diyen doktorların da etkisi olsa gerek.
Yerli votka arzının 12 yılda 4 milyon litreden 12 milyon litre civarına tırmanmasının yerli votka üretimindeki rekabet ve çeşitlenmeyle bir ilgisi olmalı. Esas ilginci ithal edilen rom miktarı
10 kattan fazla artmış. 48 bin litreden 548 bin litreye gelmiş. İthal votkanın da üçe katlandığı ortaya çıkıyor. Yani votka ve rom zıplamış…
Benim bundan çıkardığım sonuç şu: Y kuşağı kokteylci. Rom ve votkadaki artış bunun işareti. Eski kuşaklarda rakı devam. X kuşağı ise rakı ve şarap arasında bölünmüş. Ortak nokta ise bira.
Bu arada istatistiklerde olan ama habere yansımayan bir bilgi enteresan geldi. Türkiye’de üretilen ve iç piyasaya verilen biranın toplam miktarı 995 milyon litre. Türkiye’de üretilen ve ihraç edilen biranın toplam miktarı 105 milyon litre. Yerli bira markalarımız güçlense, çeşitlense memleketin hayrına yani.

Bir önceki yazımız olan İçki dost değil, düşman da... başlıklı makalemizde alkol dostunud değildir, Alkol dostunuz değildir ve Alkol düşmanınız değildir hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *