Yeni model Volkswagenlerin özellikleri

Geçen yılı pazar lideri olarak tamamlayan ve 2014’ün ilk 4 aylık döneminde de bu pozisyonunu sürdüren Volkswagen, avantajını iki koldan ilerleyerek pekiştirmeyi amaçlıyor. Bir yandan yıl içinde model ve versiyon yenilikleri sunmaya devam edecek olan Volkswagen Binek Araç, diğer yandan da satış ve satış sonrasında yeni uygulamaları devreye sokacak.
Türkiye’nin, Almanya ve Çin dışında Volkswagen’in pazar lideri olduğu sayılı ülkeler arasında yer aldığını ifade eden Doğuş Otomotiv Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, adetsel açıdan ise VW dünyasında 33. sırada yer aldıklarını belirtti. Bu başarılarını sürdürmek amacıyla ürün gamının yanı sıra satış ve satış sonrası hizmetlerdeki yenilikçi uygulamaları devreye sokacaklarını söyleyen Uygun, yenilenen Polo’nun, model yeniliklerinin başlangıcı olduğunu vurguladı.
Kulüp havası
Bu yılın içinde tamamen yeni Passat’ın da devreye girebileceğini ifade eden Uygun, “Ürün yenilikleri son derece önemli. Ancak değişimi, ürünlerin yanı sıra yeni hizmetler, iletişim ve müşteri memnuniyetiyle de destekleyeceğiz” dedi.
Yeni devreye aldıkları ve “Volkswagenim” adını verdikleri platforma, bu anlamda önem verdiklerini kaydeden Uygun, “Kişilerin kendine özel sayfasının da olacağı ‘Volkswagenim’de, üyelere açık birçok etkinlik de yer alacak. Bir kulüp havası taşıyacak bu platform sayesinde, Volkswagen markasıyla bağların daha da güçleneceğine inanıyoruz” diye konuştu. Söz konusu uygulamayla, VW araç sahipleri bakım randevusu alabiliyor, aksesuar seçebiliyor, hatta ödedikleri servis faturalarına ulaşabiliyor. Buraya VW sahibi olmayanlar da katılabiliyor.

Tasarım, teknoloji yenilendi

Volkswagen’in uzun soluklu küçük modeli Polo, yenilenen versiyonuyla Türkiye’de satılmaya başlandı. Tasarımının yanı sıra motor seçenekleri ve teknolojisi de yenilenen Polo, 39 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.
Polo, yenilenen radyatör ızgarası, ön farları, tamamen değişen ön tamponuyla dikkat çekiyor. LED ön farlar, ilk kez isteğe bağlı seçenekler arasında. Aracın arka stop lambaları ve tamponunda da farklılıklar var. İç mekandaysa eğlence sistemleri, klima kontrolleri, direksiyon simidi (Golf’ten) ve döşemeler değişmiş. İsteğe bağlı seçilen eğlence sistemlerinde internete giriş de mümkün.
Daha cimri oldu
Polo, yenilenen benzinli ve dizel motor seçenekleriyle, eskisine göre yüzde 20’ye varan oranlarda daha “yakıt cimrisi” oldu. Start/Stop ve fren enerjisi geri kazanımı gibi sistemlerin bulunduğu “BlueMotion Technology”, yeni Polo’nun “Comfortline” donanımıyla standart.
Giriş seviyesinde 5 ileri manuel şanzımanla donatılmış. 1.0 lt (75 PS) benzinli motor yer alıyor. Diğer benzinli seçenek 1.2 lt TSI (90 PS) ise, 7 ileri DSG şanzımanla alınabiliyor. 1.4 lt TDI dizel motorsa 75 ve 90 PS’lik iki farklı güç seçeneğine sahip. DSG, sadece 90 PS’lik seçenekte var.
Ayrıca Polo GTI’ın yerine, 1.4 lt TSI (150 PS) motorlu “Blue GT” versiyonu da satışa sunulacak.
Sınıf ötesi güvenlik
Yenilenen Polo’da, kaza oluşmadan önce devreye giren ve kazayı engellemeye çalışan “Aktif Güvenlik Sistemleri” de sunuluyor. Tüm Polo versiyonlarında standart sunulan Elektronik Denge Programı’nın (ESP) yanında, “İkincil Çarpışma Freni” de fark yaratıyor.

Bir önceki yazımız olan Avrupa'da otomotiv rekabeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *