Yeni kimlik yine hayal kırıklığı

Şiddet gördükleri erkeklerden kaçan, koruma talep eden, koruması olmasına rağmen şiddetten kurtulamayan kadınların son çaresi, kimlik değişimi oldu. 2012 yılında kabul edilen 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un Ocak 2013’de yönetmeliğinin çıkması ile mağdur kadını koruyan yeni yöntemler gündeme geldi. Kanunun koruyucu tedbir kararları bölümünde hayati tehlikenin devamı sebebi ile ilgilinin rızasına dayanarak Tanık Koruma Kanunu hükümlerine göre kimlik ve diğer bilgi ve belgelerinin değiştirilmesi imkanı verildi.
Daha önceden terör ve benzeri suçlardan dolayı kimlik değiştirme yöntemi ile toplumsal dışlanmayı önlemek amacıyla kullanılan bu yöntem ilk defa kadını şiddetten korumak için kullanıldı. Açtıkları mahkemeler sonucu yeni kimlik almaya hak kazanan 33 kadına Temmuz ve Ağustos aylarında yeni kimlikleri teslim edildi.

Yalnızlıkla başbaşa
İstanbul’da yeni kimliğine kavuşan 40 yaşındaki 3 çocuk annesi kadın, yeni kimliklerin hayal kırıklığı yaşattığını söyledi. Mahkemenin kimlik değişimi onayı çıktıktan 11 ay sonra kimliğini teslim alan şiddet mağduru kadın, şöyle konuştu:
“Eski eşim beni girdiğim işlerdeki sigorta kaydımdan buluyordu. Tehditler almaya devam ederken sürekli deşifre olmam üzerine Tanık Koruma Kanunu’ndan yararlanmak istedim. Kimliklerin değişimi 1 yıl sürdü. Bu 1 yılda ben resmen eve hapsoldum, geçim sıkıntısı çektim. 1 yıldır bu anı bekliyorum ama kimlik alınınca yeni bir hayat olmuyormuş.
Kimlik değiştirdiğimi kimseye açıklayamam, bu bir suç. Yeni kimliğimle şu an ne okul mezunuyum ne de iş tecrübem var. Sıfır bir yaşamım var bunu çalışmak istediğim yere nasıl açıklarım. Kredi kartımda, evimin kira sözleşmesinde, su faturamda başka bir isim yazıyor, elimdeki kimlikte başka. Bu halde iş bulmam mümkün değil, geçmişi sıfır bir insanım.
Hastaneye gidemiyorum çünkü yeni ismim ve TC kimlik numarama dair hiçbir kayıt yok. Şiddetten kaçan bir kadının sağlık sigortası bulunmaksızın kimliği ile tedavi olma şansı vardı, şimdi onu da kaybettim. ‘Her şeyi düzenleyeceğiz’ deniyor da yine 1 yıl daha mı bekleyeceğiz yeni bir hayat için. Umudum yok, yeni kimliklerimizle ve yalnızlığımızla başbaşa bırakıldık. Daha yeni bir hayata başlayamadık.”

Diplomalar da değişecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre kimlik değişimini Asayiş Daire Başkanlığı’na bağlı kurulan Aile İçi Şiddet Birimi tarafından yapıldı. 3-6 ay sınırlandırma ile mağdurun kaçış süreci içinde deşifre olmasını engellemek amacıyla uygulanan kimlik karartmanın bir üst aşaması olan kimlik değişimi süresiz olarak verildi. Sağlanan yeni kimliğin ardından bireyin nüfus kayıt bilgileri, pasaportu başta olmak üzere diplomalarından ehliyetine, kredi kart bilgilerinden, faturalarına kadar tüm bilgi ve belgeleri yeni kimliklerine uygun olarak değiştirilecek. Ancak bakanlık yetkilileri, bunun da bir süre alacağını kaydediyor.

Bir önceki yazımız olan Hayatı ihbar notuyla değişti başlıklı makalemizde Cahit Sekil, sulh ve ceza mahkemesi ve Trabzon hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *