Yeni Anayasa’da uzlaşma yok!

Yeni anayasa yazımı oluşan TBMM Uzlaşma Komisyonu’nda, siyasi Partiler “kırmızı çizgi” olarak nitelendirdikleri maddeleri masaya yatırdı. Komisyonun çarşamba yapılan toplantısında, anayasanın ilk 3 maddesi ve bunların değiştirilemeyeceğine hükmeden dördüncü madesi görüşüldü.
Komisyonun Ak Partili üyesi Mustafa Şentop, anayasanın ilk 4 maddesi olan değiştirilemez hükümleri üzerinde CHP ve MHP’nin ısrarlı olduğunu belirterek, “Böyle bir tablo karşısında zaten anlaşma imkanımız yok. Siz peşinen ‘bu maddelere dokunmayız’ derseniz, nasıl müzekere edeceğiz? Bunlara dokunamayacaksak yeni anayasadan söz edemeyiz” diye konuştu.
Şentop, Batum’un, “Asli kurucu yetkisine sahip değiliz. Yeni anayasa yapamayız. İlk 3 maddeye ve onları koruyan 4. maddeye dokunamayız” dediğini belirterek, “CHP, kendi içerisinde farklı görüşlere sahip. İki parti gibi hareket ediyor. Anayasa yapılmasına taraftar olmayanların buraya gelmemesi lazım, şahsi tutarlılık bakımından. Yeni anayasa yapımını engellemeye çalışmak, buradaki toplantıları provoke etmek çok yanlış” dedi.

‘Dokunamazsınız’

CHP’li Üye Süheyl Batum ise, 3. maddede yer alan “Devletin dili Türkçe’dir” yerine “Devletin resmi dili Türkçe’dir” yazılabileceğini belirterek, “60-70 maddelik uzlaşma metnini refaranduma sunmayı istiyorsunuz. Anayasa değişikliğinde de ilk üç maddeye dokunamazsınız” dedi. CHP’li Üye Atilla Kart da ilk 4 maddenin vazgeçilmez değerler olduğunu vurguladı.
MHP’li üye Faruk Bal da, “Devletin ilk üç maddede temel sütunları inşa edilmiştir. Bu maddelerinin değiştirilmesine karşıyız” açıklamasında bulundu.
BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ise, komisyonun aynı zamanda asli kurucu iktidar olduğunu belirterek, “lk 3 maddenin değiştirilemeyeceğine hükmeden madde kesinlikle kaldırılmalı” dedi.

Tek çare uzlaşmak
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, anayasadaki değiştirilemez hükümler konusunda, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda yapılan tartışmalara ilişkin, “Uzlaşmadan başka çaremiz yok” dedi.
Çiçek, dün TBMM’de gazetecilerin, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda yapılan tartışmalara ilişkin sorularını yanıtladı. Anayasanın ilk dört maddesine ilişkin tartışmaların devam edeceğini vurgulayan Çiçek, “En zor kısımlar zaten bunlar. Buralarda anlaşılırsa önemli bir kısmı… Uzlaşmadan başka çaremiz yok ki. Adı üzerinde uzlaşma komisyonu. Uzlaşmamak üzerine bir araya geliyorlarsa zaten bu ayrı bir değerlendirme konusudur” dedi. MHP ve CHP’nin kırmızı çizgilerinin anımsatılması üzerine de Çiçek, şunları kaydetti:
“Orada her şey konuşuluyor. Bu komisyonun en önemli özelliği, kimin ne düşüncesi varsa ne görüşü varsa olmasa da bunları dile getiriyor, getirecektir. Onun için orada yapılan konuşmaları bu çerçevede değerlendirmek daha uygun olur.”
“Anlaşma olmazsa ipler kopar mı” sorusuna Çiçek, “Masada ben ip görmedim. Ben sadece anayasa gördüm, örnek anayasalar gördüm. Tutanaklar var, bilgiler ve metinler var” karşılığını verdi. (ANKARA Milliyet)

Bir önceki yazımız olan 'Yanlış anlaşıldım' dedi başlıklı makalemizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Görmez hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *