Yedek kayıtlardan kimler yararlanacak?

Anadolu ve fen liseleri için ilk kayıtlar bugün sona eriyor. Pazartesiden itibaren tercihlerinden en az birinde yedek durumunda olanlar için yedek kayıt dönemi başlayacak. Sonrasında boş kalan kontenjanlar için MEB’in yeni bir kayıt dönemi açıp açmayacağı ise henüz netleşmedi…

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) 2013 sonuçlarına göre öğrenci alan Anadolu, fen, sosyal bilimler, Anadolu öğretmen liselerine asilden yerleşen adaylar için kayıtlar bugün saat 17.00’de sona eriyor. Saat 19.00’dan itibaren de yedek kayıtlar için boş kalan kontenjanlar ve yedek kayıt hakkı kazananlar açıklanacak. 19 Ağustos Pazartesi günü de boş kontenjanlara yedek listede yer alan öğrenciler için kayıtlar başlayacak. Yedek sıradaki öğrencilere kayıt hakkı 26 Ağustos saat 17.00’ye kadar devam edecek.
Yedek kayıt döneminden ilk yerleştirmede en az bir tercihinde yedek hakkı olan öğrenciler yararlanabilecekler. Hiçbir okulda yedekte olmayanlar tercih yapamayacaklar.
Asil sıradan kazanıp kaydını yaptırmayan öğrenci, bu okuldaki hakkını kaybedecek. Ancak öğrenci tercih ettiği okullardan birinde yedek sırada ise o okul için yedek kayıt hakkı devam edecek. Yani öğrencinin yedek kayıtları beklemek için asil sıradan kazandığı okula kayıt yaptırması şartı yok. Bu noktada hatırlatma yapmakta yarar var: Eğer öğrenci yedek sıradaki okullardan birine de giremezse asil sıradan kazandığı okuldaki hakkı da yanacağından, bu liselere girme şansını tamamen kaybedecek.

Yeni kayıt dönemi açılır mı?
Velilerin en çok merak ettiği konulardan biri de Anadolu, fen, öğretmen, sosyal bilimler liselerinde boş kalan kontenjanlar için Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni bir yerleştirme dönemi açıp açmayacağı yönünde. Genel liselerin Anadolu ve meslek liselerine dönüştürülmesiyle Anadolu, fen, sosyal bilimler gibi liselere yerleşemeyenlerin de en çok merak ettiği konu bu. Çünkü önlerinde çok fazla seçenek bulunmuyor. Meslek lisesi, imam hatip, çok programlı liselerdeki genel lise sınıfları, açık lise ve özel okullar arasından tercih yapmak durumundalar.
Bütün umutlar ek yerleştirmenin açılması yönünde. MEB’den bu konuda henüz net bir açıklama gelmedi, ancak önceki yıllarda olduğu gibi boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme açılması gündemde. Genel liselerin kaldırılması bu ihtimali daha da güçlendiriyor. Sevinç Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Umut Şahin de “Geçmiş yıllarda bazen örneğini gördüğümüz ek yerleştirme dönemi, kalan boş kontenjanların miktarına ve Bakanlığın alacağı karara göre uygulanabilir” diyor. Ancak Şahin yeni bir yerleştirme takvimi uygulanacak gibi görünmediğini de sözlerine ekliyor.

Nakillerde puan şartı
Yine velilerden gelen bir diğer soru da eğitim başladıktan sonra nakil işlemlerinin tercihlerde yükselme için kullanılıp kullanılamayacağı yönünde. Bunun mümkün olmadığını kaydeden Şahin, şu detaylara dikkat çekiyor:
“Nakiller tercihlerde yükselme işlemi değildir. Çünkü nakil tespit yönetmeliğine göre mevcut Anadolu, fen, öğretmen ve sosyal bilimler liseleri için boş kontenjanlara başvurularda, öğrencilerin puanlarının, ilgili lisenin taban puanına eşit olması şartı aranır. Nakiller, yedek kayıt döneminin sonunda oluşan taban puanlardan daha alt puanlarla gerçekleştirilemez. Mesleki ve teknik liseler ise kalan boş kontenjanların doldurulması için Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda belirtilen takvime göre, ilgili mesleki ve teknik liselere ön kayıt yaptırmış adaylardan OYP puan üstünlüğüne göre 9 Eylül ve 20 Eylül 2013 tarihleri arasında öğrenci alacaktır.”

Okullar hâlâ boş
İlk yerleştirmede okullar kontenjanlarını dolduramadı. Tablo 1’de de görüldüğü gibi dün saat 16.00 itibariyle bilgi aldığımız okulların pek çoğunda kontenjanların 4’te 1’i boştu. Özel okullardan ise bu konuda cevap alamadık.
2013 SBS yerleştirme sonuçlarına göre de okullarda toplam 35 bin 517 kontenjan boş kalmıştı. Tablo 2’de de görüldüğü gibi sadece fen ve sosyal bilimler liseleri kontenjanlarını doldurmuştu. Anadolu liselerinde ise 5 bin 253 kontenjan boştu. Rakamlar bugün kayıtlar tamamlandıktan sonra saat 19.00’da netleşecek.
O zaman adaylar önlerini daha rahat görebilecekler.

TABLO 1- OKULLARDAKİ BOŞ KONTENJANLAR


İSTANBUL

Kabataş Erkek L. (Alm) 204 50 489
İstanbul Lisesi 204 44 492
Beyoğlu Anadolu L. 68 14 455
İstanbul Atatürk Lisesi 68 8 430
Cağaloğlu Lisesi 204 23 489
Çemberlitaş Lisesi 224 20 441

ANKARA

Çankaya Milli Piyango L. 238 44 455
Ankara Atatürk A.L. 374 74 476
Gazi A.L. 272 35 472
Fethiye K. Mumcu A. L. 204 14 441

İZMİR

Buca 85. Yıl A.L. 170 17 395 S. Koyuncuoğlu A.L. 203 24 406
Selma Yiğitalp A.L. 272 35 381
Sıdıka Rodop A.L. 272 42 334

Bir önceki yazımız olan Siviller ölürken işbirliği devam edemez! başlıklı makalemizde mısır, obama ve obama'nın mısır yorumu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *