‘Yeşilay sivil kalsın’

Yeşilay Cemiyeti, vakıf kurmak ve gayrimenkul ‘alım-satımı’ yapma yetkilerinin genel merkez yönetim kuruluna verilmesi amacıyla dün olağanüstü genel kurul toplantısı gerçekleştirdi. Genel kurula bazı şube üyelerinin protestosu damga vurdu. Yeşilay Cemiyeti’nin 31 Ekim 2012’de seçilen yönetimi, genel kurul toplantısıyla Yeşilay Vakfı kurmak ve dernek tüzüğünde değişiklik yapmak için yetkilendirilirken Yeşilay Cemiyeti’nin bazı şubeleri tüzük değişikliğini protesto ederek genel kurulu terk etti.

‘Yeşilay sivil kalsın’
Sepetçiler Kasrı’nda yapılan Olağanüstü Genel Kurul öncesinde basın mensupları içeri alınmazken daha sonra “yanlış anlaşılma” olduğu belirtilerek basının toplantıyı takip etmesine izin verildi. Olaylı genel kurulda bazı şubelerin oy yetkisi olmayan kişileri genel kurul toplantısına getirdiği de iddia edilirken, Yeşilay Cemiyeti Fatih Şubesi Başkanı Ramazan Akgün, şöyle konuştu:
“Bu olağanüstü genel kurul toplantısına katılan birçok kişi Dernek Kanunu’na göre delege olarak kabul edilemez. Diyarbakır Şubesi, birçoğu üye olmayan yaklaşık 400 kişiyle genel kurula gelmiş. Diyarbakır Şubesi’nin kurulduktan iki hafta sonra bu kadar üyeyi nereden bulduğunu merak ediyorum. Ayrıca üye olsun ya da olmasın delege olmaları mümkün gözükmüyor. Bu sebeple genel kurul toplantısı kanunlara aykırı gerçekleşti. Pazartesi günü tüzük değişikliği oylamasının kanuna aykırı yapılmasından dolayı toplantı kararlarının iptal edilmesi için dava açacağım.”
Akgün, Yeşilay Cemiyeti şubelerinin pasifize edilmeye çalışıldığını öne sürerek, tüzük değişiklikleriyle ilgili şunları söyledi:
“Kurumlaşmasına evet ama kamulaştırılmasına hayır diyoruz. Vakıf biriktirme ve yönetme kurumudur. Dernek ise idealler üzerine kuruludur. Mal biriktirerek madde bağımlılığı ile mücadele edemezsiniz. Biz Dernek Kanunu’na bağlı olarak büyümek ve gelişmek istiyoruz. Vakıflar Kanunu’na tabi olmak kamulaşmaktır. Biz Yeşilay’ın sivil kalmasını istiyoruz.
Ayrıca şu an 100 üyesi olan bir şube 5 delegeyle genel kurula katılırken bu değişiklikle birlikte artık 20 bin ile 1 milyon lira bütçeye sahip şubelerin 3 delegeyle katılma hakkı olacak.
Gayrimenkul alım satımı yapmak artık tamamen genel merkezin yani başkanın iradesine bırakıldı. Herkes istediği gibi at koşturacak demek oluyor. Bütün bunlar yasal olmayan bir olağanüstü genel kurulla gerçekleştirildi.” Akgün’ün açıklamalarına Yeşilay Cemiyeti’nin Gebze, Konya, Aksaray gibi şubelerinden de destek geldi.

‘Uluslararası marka yapacağız’

Tüzük değişikliğinin kabul edilmesinin ardından sorularımızı yanıtlayan Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, bazı şubelerin genel kurulu protesto etmesiyle ilgili şöyle konuştu:
“Eskiler, yeniler ayrımı yapılması çok yanlış. Yeşilay’ı bulunduğu küçük, dar konumdan çıkarıp uluslararası bir marka sivil toplum kuruluşu yapacağız. Tıpkı Kızılay gibi dedik. Bunun adımlarını atıyoruz. Bunun için de üye artırımı yapıyoruz. Yeniler geldi, eskiler gölgede bıraktı diye protesto edip gitmek
son derece yakışıksızdır. Bu yaptıkları Yeşilaycılığa yakışmaz.”

 

Bir önceki yazımız olan Hastanın cinsel organını çeken sapık doktor! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *