Yazılım işi tuttu ‘altın’ çocuk oldu

Her alanda bilgisayarlaşma ve elektronikleşmenin yarattığı bir sektör, yazılım… Artık iş hayatı için vazgeçilmez hale gelen yazılımda genç Türk girişimciler de adından söz ettiriyor… Adem Hür, bunlardan biri.
Bir süre sektörde çalıştıktan sonra iki arkadaşıyla beraber yazılım firması Amatis’i kurdu. Kurumsal yazılım pazarında faaliyet gösteren firma, altın sektörü ve kuyumculara yönelik yazılımıyla adından söz ettiriyor. Bu projesiyle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ndan (KOSGEB) destek almayı da başardılar.

KOSGEB’ten finans desteği

Hür, 1978 doğumlu. 19 Mayıs Üniversitesi’nde Bilgisayar Programcılığı okudu. Marmara Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim’de yüksek lisans yaptı. Küçüklüğünden itibaren her gün işyerinde aynı işi yapmak zorunda olmayacağı bir iş hayal ettiğini anlatıyor. Yazılım onun için tam da biçilmiş bir kaftan olmuş.
Adem Hür, önce çeşitli yazılım firmalarında çalışmış. Bir süre sonra üniversiteye geri dönerek bir yandan çalışıp bir yandan eğitimine devam etmiş. Diğer yandan ise çevresini ve iş ağını genişletmek için çeşitli derneklerde aktif görevler aldığını söylüyor.
KOSGEB’in eğitimlerine katılması ise onun şirketini kurmasının yolunu açmış. Kuyumculuk sektörüne yönelik yazılımı ise desteklenmeye layık görülmüş. Hür, daha okuldayken kendi firmasını kurmayı istediğini belirterek, yazılım firmasının fabrika kurmak gibi olmadığını güzel fikriniz, yeteneğiniz ve bilgisayarınız varsa kolayca hayata geçirilebildiğinden söz ediyor.
İki arkadaşıyla beraber Amatis adını verdiği şirketi kurmaları ise 2005 yılına denk geliyor. Firma değerli bir taş adını taşımasının yanında ortaklar olan Adem Hür, Gökmen Sayaroğlu ve İdris Hür’ün baş harflerinden oluşuyor.

Yabancı hayranlığı aşılıyor

Adem Hür, pek çok sektöre yönelik kurumsal yazılımları bulunduğunu ancak kuyumculuk perakendesine yönelik yazılımlarının geniş kulllanıma ulaştığını aktarıyor.
Hür, “Başka yazılım kullanmadan, kuyumcuların tedarik zincirlerini yönetmekten, stok takibine, mağazalardaki sıcak satış hareketlerine, CRM modülüne, stoğa giren ürünlerin fotoğraflarıyla doğrudan internet üzerinden satışına kadar pek çok özelliği olan komplike bir sistem. Ürünlere RFID yerleştirip stok sayımı bile yaptırıyoruz” diye konuşuyor.
İnşaat sektörüne yönelik de ERP ve CRM içeren çözümleri bulunduğuna da işaret eden Hür, şunları anlatıyor: “Kuyumculuk ve inşaat öne çıksa da farklı sektörlere iş yapıyoruz. Bir kuyumcu için geliştirdiğimiz personel takip modelini ürünleştirdik. 300’ün üzerinde firmada kullanılıyor. 15’in üzerinde çalışanı olan firmalara veriyoruz. Petrol Ofisi’nin yemekhanesinde bile bizim ürünümüz kullanılyor.”
Ekip olarak altı kişilik çekirdek kadro olduklarını ama projelere göre 20 kişiye kadar çıktıklarını da anlatıyor, Adem Hür.
Yazılımda da yabancı hayranlığı olduğunu ancak bunun geçmişe göre aşıldığına da değiniyor. Hür, “Türkiye’de de dünya çapında çalışan yazılım firmaları var. Pek çok başarılı örnekten sonra insanları ikna etme şansımız arttı” diyor.

‘İş kuracağınız sektörde çalışın’
Genç girişimci Adem Hür, önce sektörde çalışmanın daha sonra girişimciliğe atılmanın faydalarını gördüğünü dile getirerek, şu tavsiyelerde bulunuyor: “Önce piyasayı öğrenmeniz ve çevre edinmeniz gerekiyor. Girişimcilere tavsiyem girişimci olacakları sektörde önce çalışmaları yönünde. Sektörü, insanları tanıyıp sonra kendi işlerini kursunlar. Belli ağlara girebilmek çok önemli. Bir yerlerde çalışırken ileride kendi işinizi kuracağınızı düşünüp ona göre çevre edinirseniz fırsatları yakalarsınız. Derneklere, sivil toplum örgütlerine girsinler. Çalışacakları alanda kendilerini iyi yetiştirsinler. Belli alana odaklanıp, uzmanlaşmak ve o işi herkesten daha iyi yapmak önemli.”

Yazılımda katmadeğer daha kolay
Yazılım sektöründe kişinin devamlı kendisini yenilemesi gerektiğini vurgulayan Adem Hür, şunları kaydediyor: “İki yıl uzaklaşsanız neredeyse yeniden başlamak zorunda kalırsınız. Teknolojiler dört ayda bir değişiyor. Hızlı adapte olmak gerekiyor. Gelecek mobil teknolojilerde, biz de o alanda çalışmalarımızı artırıyoruz. Bazı konularda da Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Önceki başarı hikayelerini okuyup, sektör nereye gidiyor diye bakmak lazım. Mobilde ilk verilmesi gereken karar hedef kitlenin seçilmesi. O zaman sunduğunuz ürün ve hizmetler farklılaşıyor. Yazılımda katmadeğer yaratmak diğer sektörlere göre daha kolay. Fikri ya da ürünü geliştirdikten sonra yüz milyonlara satabilirsiniz.”

Sosyal girişimcileri programına aldı
Akbank, Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği Girişimci Geliştirme Programı’na, bu yıl ‘Sosyal Girişimci Geliştirme Programı’nı da ekledi. Sosyal Girişimci Geliştirme Programı’na başvurular 13 Eylül’e kadar yapılacak. Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, “Programla girişimcilere uzun soluklu bir gelişim stratejisinin, sürdürülebilir büyümenin yolunu açmayı hedefliyoruz. Sağlıklı büyüyen bir şirket olmak ve bunu sürekli kılmak önemli” dedi. Programa başvurular kobilersizinicin.com’dan yapılıyor.

Bolçi’nin 9 ülkeye ihracatını yapıyor

Bolu’dan çıkan çikolata markası Bolçi, 196 çeşit ürünüyle 9 ülkeye ihracat yapan bir başarı hikayesi haline geldi.
Girişimci iş adamı Hasan Aksoy tarafından 13 yıl önce Bolu fındığı ile üretimine başlanan çikolatalar, yurt içi ve dışında rağbet görüyor. Aksoy, bugün otomatik hatlarla günlük 3-4 bin ton üretim yapar hale geldiklerini belirterek, “Hedefimiz, Bolu’yu çikolatayla andırmak. İsviçre nasıl çikolatasıyla meşhur bir ülkeyse ve oraya giden herkes çikolata alıyorsa, biz de Bolu’ya gelen ya da kentten geçen herkesin çikolatasıyla ödüllendirilmesini istiyoruz” dedi.

Kilis’e organize sanayi bölgesi
Gaziantep ile Kilis sınırları içerisine yapılması planlanan Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) girişimcilere 35 milyon metrekare alanda yatırım yapma imkanı sunulacak. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, 35 milyon metrekarelik alana kurulacak OSB’nin başvuru dosyasının bakanlığa gönderildiğini ve kuruluş çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Konukoğlu, OSB’ye yatırım yapmak isteyen şirketlerin geniş arazi tahsis etme şansı bulunduğunu da dile getirdi.

Kurulan şirket sayısı arttı
2013 yılının ilk yedi ayında, geçen yılın aynı dönemine göre kurulan şirket sayısı yüzde 20.96 artarken, kurulan kooperatif sayısı aynı kalmış, gerçek kişi ticari işletmesi sayısı ise yüzde 10.72 azaldı. TÜİK verilerine göre aynı dönem içinde kapanan şirket sayısı yüzde 15.96 ve kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı haziran ayındaki resen iptal çokluğuna bağlı olarak yüzde 173.43 arttı.

HANİFE BAŞ – KOBİ

Bir önceki yazımız olan ‘Kötü Ashgar’ hangisi? başlıklı makalemizde Aftab Asghar kardeşler, ikiz ve ingiltere hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *