‘Yazıklar olsun’

Gezi Parkı olayları sırasında göstericilere saldıran Sabri Çelebi’nin serbest bırakılmasına, Çelebi’nin palayla yaraladığı Kaan Polat, sert tepki gösterdi.

“Bu ülkede hukuk ve adalet olmadığı için şaşırmıyorum. Yazıklar olsun böyle düzene” sözleri ile isyan eden Polat pazartesi avukatı ile görüşeceğini ve bu mücadelenin peşini bırakmayacaklarını söyledi.
Çelebi’nin “yurtdışına kaçma şüphesi bulunmadığı” gerekçesi ile tutuksuz yargılanırken, yurtdışına kaçtığını hatırlatan Polat’ın avukatı Hacer Yılmaz ise sanığın tekrardan kaçma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Çelebi’nin serbest bırakılmasına ilişkin durumu Yılmaz şöyle eleştirdi: “Asliye Ceza Mahkemesi bu saldırıyı ‘basit yaralama’ olarak gördü. Hakkında tutuklama kararı yoktu, yakalama kararı vardı. Beklenen bir durum tutuklanmaması. Karar kanuna uygun olabilir ama kanaatimizce hukuka aykırıdır. En baştan beri tutuksuz yargılanması müvekkilimin adalet duygusunu zedelemiştir. Bu kararlar toplumsal barışın ve huzurun aleyhinedir. Bu aşamada iktidarın tahakkümünden ayrı bir yargı olduğuna inanmamız mümkün değil. Bundan sonra insanlar ellerinde pala, döner bıçağı ile sokağa çıkmaları, ölümlerin yaşanması olasıdır. Toplum cezalandırma hakkını devlet teşkilatına devreder. Burada bu devir kötüye kullanılıyor. Toplumda kaos yaratılıyor. Türkiye açısınan bu durum endişe vericidir.”

Bir önceki yazımız olan Polisler artık üniversitede! başlıklı makalemizde önlem, polis ve sıcak sonbahar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *