Yaz aylarındaki tehlikeli hastalıklar

Yazın sık görülen mantar enfeksiyonları, bilinenin aksine havuzlardan bulaşmıyor. Islak mayoyu değiştirmemek ve hijyen kurallarına uymamak hastalık nedeni.

Yaz aylarında serinlemek ve eğlenmek isteyenler, denize ya da havuzlara akın ediyor. Peki ama havuzlar ne kadar güvenli?
Türk Alman Jinekoloji Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, özellikle ıslak mayo ile durmanın havuzlardan enfeksiyon kapma riskini artırdığına dikkat çekiyor.
Havuzdan enfeksiyon kapma korkusu haksız ve yersiz değil. Enfeksiyon kapılabilir ama bu genelde havuzdan bulaşan bir mikropla olmuyor.
Artık havuzlar gayet güzel klorlanıyor ve mikroplar ölüyor. Dolayısıyla da çoğu havuzda bir problem yok. Ama ne oluyor?
Buradaki problem çoğu zaman havuzdan çıktığınız zaman ıslak mayoyla vakit geçirmek.

ISI DENGESİNİ KORUYUN
Islak mayoyla kalmak, genital bölgedeki ısıyı azaltıyor. Böyle olunca da bölgeye mikroplar yerleşiyor. Yapılabilecek en iyi şey, havuzdan sonra hemen duş alıp kurulanmak ve kuru bir mayo giymek.
10 kere giriyorsanız, 10 kere değiştirin mayonuzu.
Bir insan rüzgarlı bir havada, dışarısı 40 dereceyken zatürre olabilir mi?
Olur. Örneğin tişörtle havuza girip daha sonra dışarı çıkayım ve rüzgarda durayım; anında zatürre olabilirim. Çünkü o ıslak tişört, akciğerlerimdeki ısıyı düşürecek ve enfeksiyon kapmayı kolay hale getirecek.

SİRKÜLASYONU KONTROL EDİN
Havuz seçimi yaparken birtakım kriterlere dikkat etmek gerekiyor. Havuzlara çok kalabalık saatlerde girmemekte fayda var. Düşünsenize havuzun içinde su görünmüyor, sadece kafalar var…
Böyle bir havuza girmeyin. Havuzların en rahat olduğu sabah saatleri nispeten daha temizdir. Havuzun sirkülasyon sistemini kontrol edin.

ÖNCELİĞİNİZ DENİZ OLSUN
Eğer deniz kenarında bir tatile gittiyseniz, havuz yerine denizde yüzmeyi tercih etmek hem daha keyifli, hem de daha sağlıklı olabilir. Denizlerden çok fazla bir tehlike gelmez. Tabii kolibasili oranı yüksek, kirli denizlere girilmemesi gerekir.
Denizdeki en büyük tehlike, kanalizasyon ve ecoli denilen bakteri. Mümkünse analizi yapılmış, berrak ve temiz görünümlü denizleri tercih edin.

KAPLICALAR MiKROP YUVASI

Prof. Dr. Cihat Ünlü en büyük tehlikenin havuzlardan ziyade kaplıcalar ve sıcak su havuzlarından geldiğini söylüyor:
“Sıcak su, her türlü mikrop ve mantar için ideal bir besi ortamı. Bunların havuzlarında genelde sirkülasyon da olmuyor ve insanlar uzun süre içlerinde kalıyor.
Buradan gelen kadınların pek çoğunda vajinal enfeksiyonlar, mantarlar oluyor. Eğer kaplıcaya gidiyorsanız; anonim bir havuzdan ziyade özel bir havuza girmenizi öneririm. Orada bastığınız yere bile dikkat edin.
Mantar enfeksiyonları kapabilirsiniz. Kendi eşyalarınızı kullanın.”

KADINLARA TAVSİYELER

Birtakım tedbirler alarak vajinal mantarlardan korunabilirsiniz:

1. Doktorunuz aksini önermedikçe vajinanın içini yıkamaya yönelik üretilen hijyen ürünlerini kullanmayın.
2. Tuvalet sonrası temizliği önden arkaya doğru yapın.
3. İç çamaşırınızı her gün değiştirin.
4. İdrar ihtiyacınızı ertelemeyin.
5. Düzenli olarak jinekolojik muayeneden geçin.
6. Dar pantolon ve çorap giymekten kaçının.
7. Ped ve tuvalet kağıdı gibi ürünlerin parfümsüz olanlarını tercih edin.
8. Bölgenin kuru kalmasına özen gösterin.
9. Adet döneminde cinsel ilişkiden kaçının.
10. Hamilelikte hijyeni ihmal etmeyin.

MUTLAKA DUŞ ALIN…

Havuza girerken kesinlikle duş alınması, belli enfeksiyon önleyici sıvılarla ayakların yıkanarak, cilt ve mantar enfeksiyonlarının bulaşmasına karşı önlem alınması gerekiyor. Ciltteki mantar enfeksiyonları, cinsel organa temas eden suyla birlikte bu bölgeye bulaşabilir.
Dolayısıyla ıslak kalmamakta ve çıplak ayakla dolaşmamakta fayda var.

Bir önceki yazımız olan Hamilelerin yaz aylarında dikkat etmesi gereken şeyler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *