Yaşar Kemal yeniden yazdı!

Türk edebiyatının dev kalemi Yaşar Kemal’in yeni romanı “Tek Kanatlı Bir Kuş” önümüzdeki hafta Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkıyor. “Tek Kanatlı Bir Kuş”u ‘70’li yıllarda ‘uzun hikaye’ olarak yazan Yaşar Kemal, kitabı araya giren diğer kitapları nedeniyle bekletmiş, yayımlamamıştı.

“Tek Kanatlı Bir Kuş” korku üstüne yazılmış, hem fantastik hem de gerçekçi öğeler içeren, güncelliğini korumuş farklı bir Yaşar Kemal romanı. Yaşar Kemal’in son romanı “Bir Ada Hikayesi” dörtlemesi geçen yıl ekim ayında “Çıplak Deniz Çıplak Ada” ile tamamlanmıştı. “Bir Ada Hikayesi” dörtlemesinin ilk kitabı “Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana” 1998’de, ikinci cilt “Karıncanın Su İçtiği” ve üçüncü cilt “Tan Yeri Horozları” 2002 yılında ard arda basıldı. “Bir Ada Hikâyesi” dörtlüsü, savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden arta kalan insanların, Yunanistan’a gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını konu alıyor. Ermenistan’dan ödül Yeni romana bir hafta kala Yaşar Kemal ile ilgili bir de ödül haberi geldi: Usta yazar, Ermenistan Kültür Bakanlığı’nın verdiği Krikor Naregatsi Nişanı’na değer görüldü. Ermenistan Kültür Bakanlığı, Yaşar Kemal’e Ermeni kültür mirasına gösterdiği içten saygısından, cesaret, adalet, özgürlük ve insan onuruyla ilgili evrensel değerlere bağlılığından dolayı nişanın verildiği belirtti. Yaşar Kemal’e nişanı yarın saat 11.00’de yazarın evinde, Ermenistan Kültür Bakanlığı tesmilcisi Seyranuhi Keğamyan, Ermenistan Millet Meclisi üyesi milletvekili Aragats Akhoyan ve Batı Ermenileri Ulusal Kongresi temsilcilerinin katılımıyla takdim edilecek. n Kültür Sanat Servisi

Bir önceki yazımız olan St. Petersburg’da Türk filmleri başlıklı makalemizde Ahu Türkpençe, festival ve film hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *