Yasaklı iPhone uygulamaları

Kısacası; app geliştirmek gerçekten deli işi. Yaşamı kolaylaştırmak, daha cazip olmak, binlerce rakip arasından sıyrılmak için daha yaratıcı olma gerekliliği sürekli artmakta. Ancak yaratıcılık denen meret, bazen etik/fayda çelişkilerinin ayağına basabiliyor.
Apple’in uygulama dükkanı Apple Store, uygulamaları değerlendirirken oldukça hassas bir terazi kullanıyor. (Biliyorsunuz, aynısını ezeli rakip Google Play için söylemek pek mümkün değil.) Bu onay mekanizmasının zaman zaman övgü, kimi zaman ise bolca eleştiri aldığını söylemek gerek. Sonuç ise değişmemekte; Apple’ın istemediği hiç bir uygulama iPhone’lara indirilemiyor. (Jailbreak meselesini bu savın dışında bırakalım, rica ederim)
Bu hafta Apple tarafından yasaklanan ya da onaylandıktan sonra kaldırılan bazı mobil uygulamalara göz atacağız. Yasaklama kararlarının adil olup olmadıklarına siz karar verin.

I am Rich
Görgüsüz uygulama

Siz de bir uygulamaya 1 dolardan fazla ödediğinizde depresyona girenlerden misiniz? Bir de 999 doları deneyin. I am Rich (meali: Para bende) adlı uygulamanın tek numarası kilitli ekranda kırmızı bir mücevher göstermek.
Bill Gates bir keresinde “Milyar dolarlık servetiniz de olsa, hamburgerin tadı bir noktadan sonra aynı” demişti. Akıllı telefonlar için de benzer bir durum mevcut. Abramovich de biz faniler gibi iPhone 5, Galaxy S4, Note 2 gibi telefonlardan birini kullanmak zorunda. Unutmayın zengin olduğunuzu belli edemezseniz, o paranın hiçbir önemi kalmaz. Yayında kaldığı çok ama çok kısa süre içinde uygulamayı satın alan 8 kişi de böyle düşünüyor olmalı.

Buzzed
Çevirme var dostum

İnsanoğlunun yardımseverliği tuhaf durumlarda ortaya çıkabiliyor. Güzel ülkemizde imece kavramı , karşıdan gelen hiç tanımadığı muhtemel bir trafik canavarına “Radar var birader” diye selektör çakma şeklinde vücut buluyor. Üzülmeyin, ABD’li gezegendaşlarımızın da kafası çok farklı çalışmamakta. Buzzed ve Tipsy gibi mobil uygulamalar, polis çevirme noktalarını kullanıcılarına söyleyerek alkollü araç kullananlara hizmet ediyor.

iBoobs
Göğüslerin sanalı da yasak

Uygulama sadece sanal bir çift göğüsten ibaretti. Telefon ya da sizin içinde bulunduğunuz araç sallandığında memeler de duruma uyum sağlamaktaydı. Apple uygulamanın kapıdan içeri girmesine dahi izin vermedi.

My Shoe
Bush’a terlik atmak

Hatırlarsınız, ABD’nin önceki Başkanı George W. Bush’a bir basın toplantısında ayakkabı fırlatılmıştı. (O dönemde politikacı korumaları şemsiye ile gezmeleri gerektiğini henüz bilmiyordu.) Bir yazılımcı boş durmadı. Bush’a her türlü pabucun atılabildiği bir oyun geliştirdi.

Swearport:
Küfürler küreselleşmesin

Hiç en favori küfürlerinizin başka dillerde nasıl söylendiğini merak ettiniz mi? Bir dünya vatandaşı gibi küfretmek isteyenlere hitap eden app, 50 dilden küfürleri içeriyordu. Apple’ın hoşuna gitmedi. Enternasyonel bir parmak hareketini kendine logo olarak seçmenin de Swearport’un çok işine yaramadığını söylememiz gerekiyor. Yine de bir Milkport değil tabii ki.

Bir önceki yazımız olan Olimpiyatları iyi ki vermemişler! başlıklı makalemizde gesi parkı, istanbul 2020 ve masraflar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *