Yasa çıktı, ‘iş’ bölündü

30 kişinin altında işçi çalıştıran işletmelerde sendikaların örgütlenmesini yasaklayan protokole imza atan Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, konfederasyon yönetimi ve sendikalardan gelen baskı üzerine istifa etti

Türk-İş yönetiminde aylardır süren tartışmalar Genel Başkan Mustafa Kumlu’nun istifasına yol açtı. Kumlu, ‘Yönetim kurulundaki huzursuzluğun giderilemeyecek noktaya geldiğini’ belirterek istifa etti. Kumlu, 30 kişinin altında işçi çalıştıran yerlerde sendikal örgütlenme ve toplu sözleşmeyi yasaklayan protokole imza atmakla suçlanıyordu.

Türk-İş yönetimindeki tartışmalar 2012’nin ekim ayında başladı. Türk-İş Başkanı Kumlu’nun TOBB, TİSK ve Hak-İş ile birlikte 6 maddelik bir protokole imza atmasıyla Türk-İş yönetimi, konfederasyona bağlı sendikalardan eleştiriler almaya başlamıştı. Protokol, sendikal düzenlemeler yapılırken, uzlaşılamayan maddelerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki veriyordu.

Yasa çıktı, ‘iş’ bölündü
Ardından 7 Kasım 2012’de Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu yasalaştı. Yasada yer alan, “30 kişinin altında işçi çalıştıran işletmelerde sendikal örgütlenme ve toplu iş sözleşmesi yapılamaz” hükmü, sendikalardan büyük tepki aldı. Türk-İş yönetiminde çatlak oluştu.
Öte yandan bazı işletmeler yasadaki bu maddeden faydalanmak için çalışanlarını 30’un altındaki gruplara bölerek her biri için ayrı şirket kurmaya başladılar.

Alemdar yönetime giriyor
Türk-İş yönetimindeki tartışmalar nedeniyle, konfederasyon toplanamaz, karar alamaz hale geldi. Çalışma hayatını düzenleyen birçok hüküm mevzuata girerken, Türk-İş’in hiçbirine müdahil olamadığı ortaya çıktı. Türkiye’deki bütün iş kollarında 34 sendikayla örgütlü olan ve yaklaşık 2.3 milyona yakın üyesi bulunan Türk-İş’i son dönemde ‘pasif kalmakla’ eleştiren sendikaların itirazı yükselince, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu istifasını verdi.
Türk-İş’te tüzük gereği, boşalan üyenin (Mustafa Kumlu) yerine yedek üyelerden biri atanacak. 5 kişilik yönetime girecek olan bu isim ise Koop-İş Başkanı Eyüp Alemdar olacak.
Bunun ardından iki ihtimal sözkonusu. Birincisi, oluşan yeni yönetim kurulunun arasından bir başkan seçilmesi. Burada öne çıkan isim şu an yönetimde Genel Mali Sekreter olan Demiryol-İş Başkanı Ergün Atalay.
Olağanüstü seçime gidilmesi halinde ise başkanı genel kurul seçecek. Türk-İş konfederasyonu içindeki birçok sendika olağanüstü genel kurula gidilmesini talep ediyor.

Seçim davalık olmuştu
Türk-İş’in 2011’deki genel kurulunda bazı sendikalar ‘beyan edilen aidatlar üzerinden temsil’ yoluyla yapılan seçime itiraz ederek konuyu yargıya taşımıştı. Yerel mahkeme aleyhte karar aldı. Yargıtay ise bu kararı bozdu. Sonrasında adli tatile girildi. Dava açan sendikaların yetkilileri adli tatilin bittiğini, birkaç ay içinde kararın lehlerinde çıkacağını belirtti.

Beklenen bir şeydi
Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, “Zaten beklenen bir şeydi, yeni bir şey değil. Sendikalar yasası çıktığı günden bugüne yönetim içinde çok ciddi bir huzursuzluk vardı. Bu da verimli bir çalışma ortamını getirmiyordu. Bu yüzden beklenen bir şeydi” dedi.

İşte konuşulan başkan adayı
Demiryol İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, yeni başkan olarak isminin geçmesiyle ilgili, “Öyle bir şey daha yok. Şimdi arkadaşlarla bir görüşme yapacağız, öyle bir şey yok daha” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Marmaray bu yıl, kardeşi tüp geçit 2015’te ‘devrede’ başlıklı makalemizde binali yıldırım, İstanbul ve istanbul trafiğine çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *