Yargıtay Sezen Aksu’yu sevindirdi

Minik Serçe’yi 7 yıl önce mayolu çeken gazeteciye verilen beraat kararı bozuldu. Benzer bir davada Monako Prensesi Caroline ise ‘halka mal olduğu’ gerekçesiyle haksız bulunmuştu.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Bodrum’da sanatçı Sezen Aksu’nun mayolu fotoğraflarını yayımlayan gazeteciye özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan verilen beraat kararını bozdu.
AİHM ise, geçtiğimiz günlerde Monako Prensesi Caroline ve eşi Prens von Hannover’in fotoğraflarının izinsiz çekilmesiyle ilgili açılan davayı karara bağlamış ve Caroline ile eşinin kamuya mal olmuş kişiler olduğu, sıradan kişiler gibi aynı şekilde özel yaşamlarının korunmasını talep edemeyecekleri görüşüne varmıştı.
Beraatine hükmetti
Aksu’nun, 2006’da tatil yaptığı Bodrum’da izni dışında mayolu fotoğraflarını çekerek haber yapan gazeteci hakkında ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçundan dava açıldı. Bakırköy 24. Asliye Ceza Mahkemesi, şikayetçinin ünlü bir sanatçı olup halk tarafından ve dolayısıyla medya tarafından yaşantısının merak edildiği, sanatçıların, politikacıların ve halka mal olmuş diğer kişilerin evleri dışında görülebilecek yerlerde çekilmiş fotoğraflarının yayınlanmasının özel hayatın gizliliğini ihlal teşkil etmeyeceği gerekçeleriyle sanığın beraatine hükmetti.
AİHM Caroline’i haksız bulmuştu
Yargıtay’ın Sezen Aksu ile ilgili kararı, AİHM’nin aynı konuda Monaco Prensesi Caroline’le ilgili verdiği kararıyla çelişti. AİHM, Monako Prensesi Caroline’i, Almanya aleyhine açtığı davada haksız bulmuştu. Prense Caroline, eşi Prens von Hannover ile tatildeyken izinsiz çekilen fotoğraflarının basında yer almasıyla mağdur olduğunu iddia etmişti.
Prenses Caroline, fotoğrafların, yaptığı yasal itiraza rağmen Alman dergilerinde basılmasıyla ilgili olarak, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) aile ve özel yaşamın korunması hakkıyla ilgili 8. maddesinin ihlal edildiği” şikayetinde bulunmuştu. AİHM, Prenses Caroline ve eşi Prens von Hannover’in sıradan kişiler gibi aynı şekilde özel yaşamlarının korunmasını talep edemeyecekleri görüşüne varmıştı.

Bir önceki yazımız olan Taksimetre tutarı ve mobeseden dolayı yakalandılar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *