‘Yanlış anlaşıldım’ dedi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Din Görevlilerinin Katkısının Sağlanması İşbirliği Protokolü” imza töreninde yaptığı konuşmada, 2010’da başlatılan proje çerçevesinde 20 bin din görevlisine “kadına şiddet” eğitimi verildiğini söyledi. Suriye’de Esad rejimi tarafından kimyasal silah kullanılarak yapıldığı iddia edilen saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Görmez, saldırı karşısında BM başta olmak üzere uluslararası kuruluşların üzerine düşeni yapmadığını söyledi.

İmzalanan protokolün, BM projesi olduğunu ve BM Türkiye Nüfus Fonu Temsilcisi Zahidul Hugue’nin de salonda bulunduğunu hatırlatan Görmez, şunları kaydetti:
‘Dostumuz kusura bakmasın’
“BM başta olmak üzere bütün uluslararası kuruluşlar, bütün insani kuruluşlar hatta benim de başında bulunduğum kurum dahil olmak üzere toplumlara din ve ahlak öğretmekle yükümlü olan bütün kuruluşlar bugün meşruiyet krizi yaşıyor. Ben öncelikle BM temsilcimiz marifetiyle buradan onlara sesleniyorum: Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı şiddeti önleyin. İnsanlığa karşı cinayeti önleyemeyen kurumlar, kuruluşlar, toplumların kadına karşı şiddeti, insan hakkını, aile içi şiddeti ve benzeri konuları nasıl önleyebilirler? Ben vicdanımda dün bir karar aldım. Dostumuz yine kusura bakmasın. Biz, 2010’dan itibaren bu projeye destek veriyoruz. Kendim büyük bir özveriyle zaman zaman toplantılarına katılarak yönlendirici oldum.

‘O parayı kabul etmiyorum’
Ama şimdi bundan sonraki kısmında en azından Diyanet’i ilgilendiren kısmında BM’nin bir kuruşunu harcamayacağım. Kabul etmiyorum o parayı. O parayı insanlığa karşı işlenen büyük suçları ve cinayetleri önlemede kullanın. Bizim kadına karşı şiddeti, insana karşı şefkati ve merhameti toplumumuza, milletlerimize anlatacak kadar hem imanımız, hem maneviyatımız, hem de maddiyatımız var.
Yaşanan olaylarla birlikte bütün kadın hakları savunucuları, aktivistler ve dernekler de meşruiyet krizi içerisine girdi. Çünkü Rabia Meydanı’nda 17 yaşındaki Esma’nın, nişancıların hedefi haline getirildiği bir dünyada eğer kadınlardan, batılısıyla doğulusuyla, Hıristiyanıyla, Müslümanıyla herkeste insanlığın vicdanı harekete geçmiyorsa bizim kadın haklarından söz etmemizin hiçbir anlamı kalmıyor.”

‘Farklı yansıtıldı’
Görmez’in sözleri sosyal medyada tartışma yarattı. Diyanet, twitter hesabına çok sayıda tepki mesajının gelmesi üzerine açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklamada, Görmez’in sözlerinin farklı yansıtıldığı savunularak, “Sayın Görmez’in kadına karşı şiddeti reddeden, kadına karşı her türlü ayrımcılığı ‘en kötü ırkçılık’ ilan eden 20 dakikalık konuşmasında BM’nin insan hakları, kadın hakları ve çocuk hakları gibi konularda artık inandırıcılığını kaybettiğini ifade etmek için söylediği bir cümleden kadın aleyhtarı bir yargı ve düşünce üretmek ve bunu sosyal medya üzerinden bir kampanyaya dönüştürerek topluma takdim etmek hiçbir iyi niyetle bağdaştırılamaz” ifadeleri yer aldı.

Bir önceki yazımız olan Şafak Sezer Show TV'de program sunacak başlıklı makalemizde 25 film, beyaz tv ve erdoğan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *