Yandex GPS uygulamasını tanıttı

Bir minibüsün içindeyiz, elimize zarflar veriliyor. Zarfların içindeki notlardan şifreleri çözüp rotamızı çiziyoruz. Üstelik de bu müthiş ve keyifli oyunu, İstanbul trafiğinin en yoğun olduğu saatte oynuyoruz

Hafta içi İstanbul’da kördüğüm olmuş ve asla çözülmeyecek gibi duran trafikte bir oyun oynadık. Arama motoru Yandex’in yeni hizmeti olan ücretsiz navigasyon servisini test etmek için gün ortasında, trafiğin tam göbeğinde, 40 kişi Taksim’de buluştuk. Sloganımız, “Yollarda Özgür Ol”! Dörderli gruplar halinde minibüslere bindirildik. Benim içinde olduğum ekipte, iletişim danışmanı Özgür Aras, Kanal D Haber’in gülen yüzü İrfan Değirmenci ve Yandex’in halkla ilişkiler müdürü Peter Bulut Ağca vardı. Günün kalan kısmı hakkında Ağca dışında hiçbir fikri olmayan bizler için hayli heyecanlı geçti. Önce telefonlarımıza bu navigasyon uygulamasını indirdik.
Sonra her gruba ayrı ayrı zarflar verildi. Bizim zarfımızdan, Viyana’da inşa edilen sonrasında da parçalar halinde gemilere yüklenerek Tuna nehri üzerinden Karadeniz’e oradan da Haliç’e getirilen yapıyı bulmamızı istediklerine dair bir not çıktı.
Vay vay vay, hiç bilmiyorum! Allah’tan yardımımıza İrfan Değirmenci yetişti ve “Arkadaşlar, istikamet Balat’taki Bulgar Kilisesi” dedi. Nereye gitsek ne kadar süreceğini, hangi yolları kullanmamız gerektiğini, ortalama varış süremizi ve trafiğin en az olduğu alternatif yolları navigasyonun sesli komutuyla öğrendik. Hemen yola çıktık, kiliseye vardığımızda yeni bir soru zarfı vermek üzere başka bir ekip bizi bekliyordu. Böyle zarfları ala ala, İstanbul trafiğinin en yoğun olduğu saatlerde tarihi yapıları gezdik durduk.

Zeyrekhane diye bir yer…
Oyunun tamamından müthiş keyif aldık ama en önemlisi, İstanbul’u karış karış bildiğini zanneden ben, İstanbul’un tarihi ve kültürel ve tarihi yapılarını öğrenmek için ömrümün yetmeyeceğini öğrendim. Mesela, 1118 yılında Bizans İmparatorluğu tarafından inşa edilen Pantakrator Manastırı’nın bir bölümü olan Zeyrekhane’yi biliyor muydunuz siz? Biliyorsanız şanslısınız çünkü utanarak itiraf ediyorum ki, ben adını ilk kez duydum! Üstelik UNESCO, Fatih Belediyesi ve Koç Müzesi tarafından restore edilerek 1998 yılından bu yana bir bölümünün restoran ve kafe olarak hizmet veriyor olmasına rağmen…
Karşında Galata Kulesi, yanında Süleymaniye Camii tam bir görsel, kültürel ve tarihsel şölen…
Günün finalinde Yandex’in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ bizi Çengelköy’de bir restoranda bekliyordu. Gittiğimiz yerlerde öyle bir takılıp kalmışız ki, yemeğe en geç katılan grup bizimki oldu! “Trafikten sıkıldınız mı” dedi Yalçındağ, ilkokul çocukları gibi hep bir ağızdan bağırdık: “Haaaayııırrrrr”.
Sıkılmak ne kelime, kendi adıma müthiş keyif aldım. Hatta bu eğlenceli ve öğretici tanıtımın fikir annesi Beliğ Güreller’in yanına gidip diğer gruplara çizilen rotaların zarflarını da istedim. Hazır İstanbul trafiğine de bayram gelmişken gezecek, görecek, öğrenecek daha çok yer var… İyi bayramlar .

İPEK DURKAL

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de futbol çok çok çok zor başlıklı makalemizde brezilya, Estonya ve Güneri Civaoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *