Yalnızlık ve yalnızlığın zararları

ABD merkezli online Slate dergisi, yalnızlığın doğurduğu tehlikeleri merceğe alan bir makale yayınladı. Birçok araştırma, yalnızlık çekenlerin hastalıklara karşı daha savunmasız olduğunu ortaya koymuştu. Fakat, son dönemdeki çalışmalar yalnızlığın sadece hastalıklara davetiye çıkarmadığını, öldürücü olabildiğini de gösteriyor.


Araştırma sonuçları, yalnızlığın obezite ve sigara alışkanlığından daha tehlikeli ve ölümcül olabildiğini doğruluyor. Buna göre, yalnızlık yüzünden ölme riski sigara alışkanlığı yüzünden yaşanan riskle neredeyse eşdeğer seviyede. Ayrıca yalnızlık, obeziteden iki kat daha tehlikeli…
Bilim insanları, sosyal izolasyonun (soyutlanmanın) bağışıklık sistemi işlevlerine zarar vererek iltihaplanmaya bağlı hastalıkları tetiklediğini belirtiyor. Bunun sonucunda da romatizmal, diyabet ve kalp hastalıkları yalnızlık çekenlerde daha kolay başgösteriyor. Araştırmalar, yalnızlığın internet üzerinden giderilemediğini de gözler önüne seriyor. Nitekim, geçen haftalarda ABD’nin Michigan Üniversitesi’nden uzmanlar, Facebook kullanıcıları arasında iletişim bağlarının sıkılaşmasına rağmen mutluluk seviyelerinin düştüğü ve memnuniyetsizliğin arttığını açıklamıştı. Bunun yerine, kullanıcıların insanlarla doğrudan iletişime geçtiklerinde daha mutlu oldukları tespit edilmişti.

‘Y’ işareti gibi’

Chicago Üniversitesi’nden psikolog John T. Cacioppo, “Yalnız olduğunuzu kendinize itiraf etmek, alnınızın ortasında büyük bir ‘Y’ işareti taşımak gibidir” diyerek insanların bu duyguyla başa çıkmakta yaşadığı zorluğa dikkat çekiyor. Uzmana göre, çevresinin ne kadar kalabalık olduğunun kimse için bir değeri yok. Bir kişi, yalnızlık çekmemesi için esas olarak bağlılık hissettiği en az bir kişiye ihtiyaç duyuyor. Avrupa’da İngiltere ve Danimarka gibi ülkeler, ileri yaş grubunda yalnız olanlar için çeşitli düzenlemelere gidiyor.

Bir önceki yazımız olan 50 Cent'in Türklere sürprizi var başlıklı makalemizde 50 Cent Türkiye konseri 2013, 50 cent vestival ve amerikalı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. seo hizmetleri says:

    Arama motorlarında ararken konunuzu buldum siteniz ilgimi çekti teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *