Yalım Eralp, istifa etti

Defne Derneği tarafından Türkiye’nin Gökçeada (İmroz), Yunanistan’ın Samotraki (Semadirek) adaları arasında düzenlenen dostluk festivalinde ilk kez bir deniz otobüsü seferi geçici kurulan gümrükler aracılığıyla yapıldı. Ancak Gökçeada’ya kurulan geçici gümrük çıkışta da, girişte de aşılması güç bir duvara dönüştü. Ayrıca bazı Yunanlı gazeteciler ve panelistler gemiye alınmadı. Yaşanan krizi protesto eden emekli Büyükelçi ve CNN Türk Diplomasi Danışmanı Yalım Eralp Defne Derneği Başkanlığı’ndan istifa etti.
Gökçeada’nın Uğurlu Gümrük Kapısı geçtiğimiz cuma günü tarihinin en büyük kalabalığına tanık oluyordu. Çünkü iskelenin ve binanın beş yıl önce bitirilmesine, memur kadrosunun çıkarılmasına karşın “kimsenin bilemediği bir nedenden ötürü” hala açılamayan gümrük kapısından ilk kez bir deniz otobüsü Yunanistan’a yolcu taşıyacaktı. Bu “özel” yolculuğun nedeni, Defne Derneği’nin Türkiye ile Yunanistan arasında 11 yıldır yaptığı Dostluk Festivali’nin 12’incisi için Gökçeada’yı ve Samotraki’yi seçmiş olmasıydı. Burada kendilerini Atina’dan Selanik’e kadar çeşitli kentlerden adaya gelen Dafni üyeleriyle sanatçılar, panelistler, gazeteciler, Samotraki Belediye Başkanı ve bölge vali yardımcısı bekliyordu. Ancak elde alfabetik olmayan liste, tek bir noktada yapılan damga vurma işlemleri, say say bir türlü denkleştirilemeyen yolcu sayısı, İstanbul’dan gelen bazı katılımcıların listede olmadığı için gemiye alınmaması gibi nedenlerle deniz otobüsü kalkış saati gelip de geçmesine rağmen bir türlü hareket edemedi. Aslında ilk kez yapılacak sembolik bir seferdi bu. Amaç bütün taleplere rağmen bir türlü gerçekleştirilemeyen Gökçeada-Samotraki seferinin hiç değilse önümüzdeki turizm sezonunda devreye sokulması, Gökçeada’da zaten binası ve iskelesi bitmiş, kadrosu çıkartılmış gümrük kapısının aradan geçen beş yıla rağmen hala açılamamış olmasına dikkat çekmekti. Buna karşın ancak 2,5 saatlik bir gecikmeyle yola çıkılabildi.

Bu durum dostluk rüzgarının önünü kesemedi. Samotraki’de çocukların dansları, Gökçeada’dan getirilip ekilen zeytin ve asma fidanları ‘yeni bir başlangıç’ın temelinin sağlam atıldığını gösterdi. Samotraki’den Gökçeada’ya dönüşte de ne yazık ki aynı zorluklar bir kez daha yaşandı. Katamaran’ın “kimliği meçhul görevlisi”nin çıkardığı zorluklar katlanarak arttı. Bazı Yunanlı misafirler ve gazetecilerin katamarana binişine izin verilmedi. Yolcular bindirildi, sayıldı, indirildi, yeniden bindirildi. Durumu “skandal” olarak nitelendiren Yalım Eralp, “Duvarları yıktık ama zihniyeti yıkamadık” diyerek, Defne’nin başkanlığından istifa etti.

Bir önceki yazımız olan Hemingway'in hamburger tarifi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *