Yalıkavak’ta yaz bitmedi

“Ekim ortası Bodrum’da ne işimiz var?” demeyin. Bu hafta Yalıkavak Palmarina’da Yazz & Jazz Festivali var. Yolunuz Bodrum’a düşerse kaçırmayın!

Bodrum’da bu yaz İstanbul’u aratmayacak kadar beter bir trafik vardı. Bir ara telefon şebekeleri bile çöktü. Bunların tek nedeniYse 2013 yazının en çok konuşulan yeri Yalıkavak’taki Palmarina’ydı. Bodrum’a giden gitmeyen herkes Yalıkavak marinanın ihtişamından konuşuyordu. Gidenler müze gezer gibi marinayı geziyordu. Görenler arasında beğenen çoktu, beğenmeyen de vardı. Ama herkesin kabul ettiği tek bir gerçek vardı, bu marina turizm için önemli bir gelişmeydi.

“Caz müziği sahipleniyoruz”
Palmarina’nın genel direktörü Levent Baktır’la bayram öncesi bir araya geldik. Bayram için büyük bir sürprizleri olduğunu anlattı. Bu hafta Yalıkavak marinada konserler düzenliyorlar. Yarın akşam Mustafa Sandal konseriyle başlıyor, çarşamba akşamından itibaren ise Yazz & Jazz Festivali’yle devam ediyorlar.
“Bodrum’da her marina bir müziği sahiplendi, Turgutreis klasik müzikle, Bodrum marina Latin müzikleriyle özdeşleşti. Biz de Yalıkavak marinaya en çok caz müziğin uyacağına inandığımız için bir caz festivali düzenlemeye karar verdik. Her yıl bu festivali daha da geliştireceğiz. Yakında uluslararası bir festival haline getireceğiz” diyor Levent Baktır.

“Megayat sahipleri ekimde tatil yapar”
Kendisini dinlerken “Ekim ortası biraz geç değil mi?” diyecek oldum. “Hayır, tam zamanı” dedi Levent Baktır. Sonra da anlatmaya devam etti: “Bizim marinamızda mega yatlar bölümü var. Mega yatların sahipleri temmuz ve ağustos aylarında değil, eylül ve ekimde tatile gelirler.”
Levent Baktır’ın açıklaması yetmişti ama Rus oligark Roman Abramovich’in Bodrum tatili fotoğraflarını görünce daha da emin oldum. Abramovich, elinde simitleriyle Bodrum’da gezerken görüntülendi, Eclipse adlı mega yatı Yalıçiftlik açıklarında fotoğraflandı. Bodrum’un en sakin zamanlarından biri olmasına rağmen çevredeki teknelerin ilgisi Abramovich’i bunalttı. Sonunda çareyi Simi adasına kaçmakta buldu.
Bodrum’da ekim ortasında bile sessiz sakin bir tatil yapamadı. Çünkü Bodrum’da yaz, bayramın da etkisiyle hâlâ devam ediyor.

Bodrum’a gitmişken…

Neyse konuyu dağıtmayalım, Yazz & Jazz’a geri dönelim. Festival, 16-19 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.
16 Ekim’de Jehan Barbur, 17 Ekim’de Erkan Oğur-Telvin, 18 Ekim’de Birsen Tezer ve 19 Ekim’de Bülent Ortaçgil sahneye çıkacak. Bu arada aldığım tüyolara göre sanatçılar arkadaşlarının konserlerinde de birbirlerine sahnede destek verecek.
Yazz & Jazz Festivali’nden sonra da Yalıkavak marinada ahşap teknelerin yarıştığı Bodrum Cup’ın ödül töreni yapılacak. Ne zaman mı? 25-26 Ekim’de. Marinaya kadar gitmişken bu yazın favorilerinden Huysuz Aşçı’ya ve Cipriani’ye de uğramamak olmaz.

Mağazalarla da bayramlaşıyoruz

Cumartesi gecesi saat 21.00… Telefonum acı acı çalıyor. Ekranda, tanımadığım bir cep telefonu numarası yazıyor. Önemli bir şey olabilir diye açıyorum.
Karşımda gayet sakin bir kadın sesi, “City’s’deki falanca mağazadan arıyorum” diyor. “Buyrun neyle ilgili arıyorsunuz?” diyorum. “Yarın bayrama özel yüzde 50 indirimimiz var” diyor.
Ne diyeceğimi şaşırıyorum, bayram öncesi cumartesi gecesi saat 21.00. Söylemek istediğim çok şey var ama boşuboşuna sinirlerimi bozmaya da niyetim yok. Ağzımdan tek bir şey çıkıyor: “Her şeyde mi?” İşte geldiğim nokta bu. “Evet” cevabını alınca “Teşekkürler, iyi bayramlar” deyip telefonu kapatıyorum.
İyi bayramlar!

Bir önceki yazımız olan Televizyonların kara listesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *