Yakın dönemde kurda düşüş olacak mı?

ABD Merkez Bankası’nın (FED) aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltacağı beklentisiyle yatırımlar, gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere yöneliyor. Bu süreçten en fazla etkilenen ülkelerden biri de Türkiye. FED, Demokles’in kılıcı gibi piyasaların üzerinde duruyor.
Önümüzdeki dönemde, gelişmekte olan ülkelere akan fonun, son 5 yılın altında kalması bekleniyor. Bu durum yatırımcıları tedirgin ediyor.
Piyasalar için yeni bir dönemin başladığını belirten Yatırım Finansman Genel Müdürü Şeniz Yarcan, Türkiye’nin cari açığın yanı sıra özel sektörün yaklaşık 165 milyar dolarlık borcunun bulunmasının en önemli risk olduğuna dikkat çekti.

Mayıs öncesine döner mi?

Yabancı kurum raporlarında da Türkiye için görünümün kötü olmadığı ancak, mayıs öncesi yaşanan olumlu tablonun olmadığını kaydeden Yarcan, “Faizde yüzde 4’ler, borsada 90 binler, kurda ise düşük seviyeleri yakın dönemde görmeyeceğiz” dedi. Yarcan, FED’in yanı sıra siyasi gelişmelerin de piyasalar tarafından yakından takip edildiğini kaydetti. “Bu dönemde yatırımcı ne yapmalı?” sorusunu Yarcan şöyle yanıtladı:
“Endeksin aşağı çekilmelerinde hisse alınabilir. Portföylerde yüzde 30 hisse senedi, yüzde 20-30 mevduat, yine yüzde 20-30 oranında değişken özel sektör tahvillerini öneriyoru. Döviz ise önermiyoruz.”

‘Yerli takılı kalıyor’

Piyasalarda önümüzdeki döneme ilişkin çok da olumlu bir tablo olmamasına rağmen, “Her dönemin kendi içinde fırsatlar verdiğini” söyleyen Şeniz Yarcan, yerli ve yabancı yatırımcının farklı davranışlar gösterdiğini söyledi. Yarcan şunları söyledi:
“Borsanın düşüş dönemlerinde de para kazanmak mümkün. Vadeli işlemlerde açığa satmak suretiyle yatırımcı portföyünü hedge edebilir. Türk yatırımcısı ise bu şekilde davranmıyor. Uzunca bir dönem portföyünü taşıyor. Takılı kalıyor pozisyona. Ancak, risk almak profesyonellik gerektiriyor. Bu nedenle profesyonel danışmanlık alabilirler.”

Portföyler hisse senedine kayıyor
Doların yönünü aşağı kırması için portföy yatırımlarının tekrar kuvvetlenmesi gerektiğine dikkat çeken Yatırım Finansman Başekonomisti Levent Durusoy, “FED’in varlık alımlarını azaltacağı masadan kalkmadı. Bu ihtimal aralık veya ocak ayına kaldı. Bu durum portföy tercihlerini de sabit getiriden hisseye yöneltti. Mayıs ayından bu yana da gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere yönelim var. Doların değer kaybı için bunun tersine dönmesi gerekiyor” diye konuştu.
Piyasaların önünü görebilmesi için uzun bir süreç var. FED’in varlık alımlarını azaltmaya başlayacak, bunu bitirecek ve faiz artışlarına başlayacak. Durusoy, FED’in faiz artışlarının 2016’dan önce olmayacağına dikkat çekerek, “Kurda volatilite yüksek kalmaya devam edecek” dedi.
‘70 bin alım fırsatı olabilir’
Yatırım Finansman Strateji Müdürü Hakan Tezcan da, FED’in eylüldeki sürpriz kararı sonrasında gelişmekte olan ülkelere giriş olduğunu hatırlatarak, endeksin 70 binlere çekilmesinin alım fırsatı yarattığını söyledi.
Yatırım Finansman Araştırma Müdürü Zümrüt Can Ambarcı ise bankaların 8 fiyat/kazanç oranının altında işlem gördüğünü hatırlatarak, yatırımcılara bankaların yanı sıra nakit fazlası olan, bilançosu korunaklı hisseleri önerdi. Ambarcı, “Borsa için kur en önemli gösterge. Kur hem şirketlere açık pozisyon nedeniyle zarar veriyor hem de TL zayıf kaldığında büyümeyi etkiliyor. Bu nedenle kur 2 TL’nin üzerine çıktığında borsa tepki veriyor” yorumunda bulundu.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Tanık Koruma sistemi nasıl yapılacak? başlıklı makalemizde gizli tanık, Gizli Tanık uygulaması ve tanık koruma hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *