Yahya Doğu Demir kimdir?

Yahya Doğu Demir, 1987 yılında Ağrı’da dünyaya geldi. Henüz 11 yaşındayken annesini kaybetti ve 4 kardeşi ile beraber İstanbul’un yolunu tuttu. 2009 yılında “Best Model Of Turkey” yarışmasında ikinci seçilen Yahya Doğu Demir, ülkemizi Çin’de yapılan “Manhunt: Dünyanın En Gizemli Erkeği’ yarışmasında başarıyla temsil etti. Birçok ünlü şarkıcının kliplerinde oynadı, popüler dizilerde rol aldı. Türkiye‘nin en başarılı tasarımcılarının defilelerinde yer aldı. Bununla da yetinmedi dünyaya açıldı. İşte tüm bilinen ve bilinmeyenleriyle, Türkiye’nin Tescilli yakışıklılarından Yahya Doğu Demir

Sizi tanımayanlar ve daha yakından tanımak isteyenler için Yahya Doğu Demir hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

17.12.1987 Ağrı doğumluyum. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü Öğrencisiyim. Kariyerime, şuan da modellik yaparak devam etmekteyim ama bunların yanı sıra birçok yönümü geliştirebilmek ve gerçekleştirmeyi hayal ettiğim bütünlüğü oyunculuk ile doldurmak için eğitim almaktayım. Modellik ve oyunculuk çok ayrı gibi gözükse de aslında birçok model oyunculuğa geçiş yapmış ve çok da başarılı olmuşlardır. Ben de bu alanda başarısını kanıtlamış, örnek aldığım oyuncuların ve modellerin her anını gözlemleyerek mutlak başarıyı hedefliyorum. Türkiye’de farklılıklarla dolu bir kulvarda, ülkeme ve sevdiklerime gurur yaşatmak istiyorum.

Türkiye’de modellik mesleğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şöyle ki; Ülke olarak kötü durumda değiliz ama çok da ileride değiliz. Buradan şuna vurgu yapmak istiyorum; ilerlemeye ve başarıya aç bir moda ülkesiyiz ki her gün birçok modelimiz, tasarımcımız ve markamız dünyada ses getiriyor. İlerideyiz diyerek, daha ileriyi hedefleme yetisini kaybetmemek adına ne kötü ne iyi diyorum ki Türk halkı modanın ne kadar ilerlediğinin de farkında. Ayrıca siz başta olmak üzere, sektörün ilerlemesine katkıda bulunan herkese sizin aracılığınızla çok teşekkür etmek istiyorum.

Kariyerinizde kendinize idol olarak belirlediğiniz birisi var mı?

Ben kendimi hiçbir zaman tek isim altında idolüm şudur deyip kapatmadım, çünkü benim felsefem hep izlemektir. Gerek modellikte, gerekse oyunculukta en önemli şey, gözlemdir. Benim yapımda gözlem yer aldığından dolayı, herkesten ve her şeyden ufacıkta olsa beni daha ileri götürebilecek bir şey almaktır asıl İDOLÜM.

Yahya Doğu Demir

Yahya Doğu Demir

Modellik maceranız nasıl başladı?
Basketbolcu olma hayalleri kurup bunun için çabalarken, spor hocamın benim fotoğraflarımı Best Model of Turkey yarışmasına yollaması ve bu yarışmayı kazanmamla beraber modellik kariyerim başladı ve şuan halen modelliğe devam etmekteyim.

Spor, modellik ve oyunculuk gibi geniş çaplı iş kollarıyla iç içesiniz. En çok hangisinden keyif alıyorsunuz?

Aslında az önce de söylediğim gibi, ben izlemekten çok daha fazla keyif alıyorum ki bu da her ikisinden de haz almamı sağlıyor. Son zamanlarda küçük bir rol aldığım kısa film çalışmam oldu. Birçok tadı barındıran ilginç bir lezzet oyunculuk… Hayalinizdeki bir karaktere bürünme şansınız çok yüksek olduğundan dolayı oyunculuk diyorum ama gerçekten modellik de profesyonel olarak yapıldığında en az onun kadar zevkli.

İleriye dönük planlarınızdan biraz bahseder misiniz ? Yeni projeleriniz var mı?
Şuanda yaz planlarım arasında Kesinlikle tatil yok. Biraz üzülerek söyledim ama aslında üzgün değil hırslıyım. Modellikte alakalı birkaç projeden dolayı yazın 2 ay New York’ta olacağım ama bu arada oyunculukla ilgili orada bulunan çeşitli work shoplara katılacağım. Çok kısa bir süre içerisinde başarılı bir televizyon projesi ile Türk halkının karşısında olacağım inşallah…

2009 yılında Best model 2.si oldunuz. O zamanlardan biraz bahseder misiniz? Yarışmaya katılmaya karar verdiniz?

2009 yılı benim kariyerimde dönüm noktası oldu diyebilirim. Çünkü o sayede bu işte kesin karar klip devam etme kararı aldım. Takdir edersiniz ki güven, insan hayatında çok büyük bir şey. BEST MODEL’de benim için güven unsuru oldu. Aslında ben basketbolcu olma hayalleri kuran ve hiçbir şekilde aklında modellikle ilgili bir fikir bulunmayan birisiydim ama spor hocamın ısrarıyla katılmaya karar verdim.

Kariyerini modellik üzerine kurmayı hedefleyen arkadaşlarımız için önerileriniz nelerdir?
Çok önemli bir soru sordunuz ki ben zaten şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Ülkemizde gerçekten çok ama çok başarılı modeller var. modellik düşünen arkadaşlara söyleyebileceğim tek şey şudur kendilerine güvenmeliler. Dünyadaki birçok modelden çok daha fazla özelliği bulunan ve çok yakışıklı/güzel modellerimiz var ama eksik olan tek şey güven. Bu aşıldığında çok başarılı işlerin yapılabileceğini görüyoruz.

Daha önce Eskişehir’de bulundunuz mu?

Evet daha önce 2 kere geldim. Belki Eskişehir halkı çok duyuyordur ama şunu kesinlikle söyleyebilirim ki; hem Eskişehir’in hem de halkının inanılmaz bir potansiyeli var. Çok başarılı işlere imza atan ve süper organizasyonlarda başı çeken bir şehir. Tebrik ediyorum ve en kısa zaman da tekrar gelmek istediğimi de buradan tekrar belirtiyorum.

Yahya Doğu Demir kimdir?

Bir öğrenci kenti olan Eskişehir ve öğrenciler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Eskişehir birçok karakteri bir arada barındıran bir şehir; bu da kültür etkileşimini sağlayan çok önemli bir etken. Eskişehir’deki öğrencilerin bir
çok alanda faaliyet yaptığını yakinen biliyorum ve gönülden tebrik ederek desteklediğimi bilmelerini istiyorum. Yaptıkları her projenin çok ses getirdiğini de ekleyerek söylemek istiyorum ki; daha da ileri giderek başarılı olacaklarına gönülden inanıyorum. Sizlere ve Eskişehir’in bu karakterli, gelişimci ve istekli ruhuna çok teşekkür etmek istiyorum.

CANSU BALCI – e-campus

Bir önceki yazımız olan Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinin geleceği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *