Yağmur nasıl oluşuyor?

Öğretmenlerimiz sayesinde Fen Bilimleri dersinde öğrendiğimiz bilgilerin sadece teorik bilgiden oluşmadığını yaptığımız deneylerle daha iyi anladık.
Bunu ispatlamak için Fen laboratuvarımızda her hafta eğlenceli ve ilginç deneyler yaparak yeni kazanımlar edinmeye başladık. Bu yıl çok soğuk geçen kış mevsiminde hava olaylarının nasıl oluştuğunu anlamak için deneyimize başladık. Beherlere koyduğumuz suları ısıtarak sıvının buharlaşmasını sağladık.
Buhar beherin soğuk kapağıyla karşılaştığında ısı vererek yoğuştu ve sonrasında su zerreciklerine dönüşerek yağmur oluşturdu. Katı iyodu sıcak su dolu behere döktüğümüzde ise ortaya çıkan mor gazların beherin soğuk kapağına çarparak ısı kaybetmesini ve aniden katı hale geçmesini sağladık. Yaptığımız bu deneylerle atmosferdeki hava olaylarının ani sıcaklık değişimleriyle nasıl oluştuğunu fark ettik.
Artık kış mevsiminde yağan kar ve yağmurun nasıl oluştuğunu daha iyi anlıyor ve biliyorum. Eğlenceli ve heyecan uyandırıcı deneylerle her seferinde hayatı yeniden keşfediyoruz.

EMRE BERK DURDU – Antalya Konyaaltı Doğa Koleji 6. sınıf

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *