Yağlardan kurtulmayı sağlayan 7 sebze

Almanya’da yayımlanan Bild gazetesi, metabolizma dostu ve yağ düşmanı olan sebzeleri derledi.

Vücuda sayısız yararları bulunan sebzeler özellikle kilo vermek isteyen kişilierin bir numaralı dostu. Doğal tedavi uzmanı ve yazar Melianie Wenzerl, metabolizmayı hızlandıran, atıştırma ihtiyacını ortadan kaldıran ve kabızlığı önleyen yedi sebzeyi açıkladı:

Fesleğen: Yağ yakımını hızlandırıyor, ruh sağlığında sakinleştirici ve dengeleyici etkisi bulunuyor. Fazla tüketimi özellikle hamileler için tavsiye edilmiyor.

Maydanoz: Demir, magnezyum, potasyum açısından zengin bu sebze hücre metabolizması ve kan dolaşımı için faydalı. Yağ yakımını sağlıyor ve böbrekleri canlandırıyor.

Semiz otu: Vitamin, A, B, C ve E açısından zengin olan bu sebze omega 3 yağı ve sayısız mineral içerdiği için oldukça önemli. Sindirimi kuvvetlendiriyor. İyi yağ açısından zengin olduğundan damarları genç tutuyor; kalp krizi ve felç riskini azaltıyor.

Biberiye: Mide ve iç bağırsağı sakinleştiriyor, kandaki şeker seviyesini dengeliyor. Bitkilerin antibiyotiği olarak biliniyor.
Hamilelerin fazla tüketmesi tavsiye edilmiyor.

Ardıç: Sindirimi destekleyen bu bitki metabolizmanın hızlanmasını da sağlıyor. Kandaki şeker seviyesini denge tutarken, atıştırma ihtiyacının ortadan kalkmasını sağlıyor. Çok fazla yendiğinde zehir etkisi yaratabiliyor ve hamilelere tavsiye edilmiyor.

Kara Hindiba: Vitamin A ve E, kalsiyum ve demir açısından zengin. Akciğerleri güçlendiriyor, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlıyor. Cilt, saç, tırnak, bağ dokuların canlılığı ve kilo verdirme açısından faydalı.

Tarhun: Bol miktarda vitamin C ve potasyum içeren tarhun, sindirime yardımcı olurken böbreklerin düzgün çalışmasını sağlıyor ve metabolizmayı hızlandırıyor. Her gün az miktarda tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Mehmet Pişkin'in intiharına psikologlar ne diyor? başlıklı makalemizde intihar, mehmet pişkin ve mehmet pişkin intihar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. December 2, 2014

    […] Yağlardan kurtulmayı sağlayan 7 sebze […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *