Yaşamdan sorumlu molekül

İnsan evladı, gezegenin canına okuyor. Temiz su kaynakları hızla azalıyor. Temiz hava solumak için ya dağların tepesine ya şehirleşmeden -henüz- nasibini almamış yerlere gitmemiz gerekiyor. Küresel ısınma, biyoçeşitliliğin azalması, sağlıklı gıdaya erişim sorunu yetmezmiş gibi hala savaşıyoruz. Biyolojik, kimyasal silahlarla ölüm kusuyoruz.
Gezegenimizi, yaşamın kutsallığını böylesine hor kullanırken, “evrenin başka yerlerinde yaşam şansı olabilir mi” arayışı sürüyor.
Mars’a araç indirdi insan… 2023’te Kızıl Gezegen’de bir koloninin kurulması söz konusu. Şaka değil, binlerce insan bir daha geri dönmemek üzere yapılacak yolculuk için gönüllü oldu.
Üstelik bazı bilim insanlarına göre yaşam, Dünya’dan önce Mars’ta başlamış olabilir!

Yaşamdan sorumlu molekül
Prof. Steven Benner, hayatın yapıtaşı olan moleküler evrimin Mars ortamında gerçekleştiğini, zira milyarlarca yıl önce Dünya’nın yaşamın filizlenmesine uygun bir ortam sunmadığını ortaya attı.
İtalya’daki Goldsmith konferansında Benner, yaşamın vazgeçilmez elementlerinin yalnızca kızıl gezegende bulunabileceğini iddia ediyor.
Westheimer Institute of Science and Technology’nin saygın araştırmacısına göre, “hayatın tohumları” Mars’tan fırlayan taş parçaları veya volkanik patlamalarla Dünya’ya ulaştı.
Kanıt olarak, organik moleküllerin yaşama dönüşmesinde hızlandırıcı rol oynayan “molibdenum” elementini gösteriyor:
“Yaşamın başladığı sırada molibdenum Dünya’da var olamazdı. Çünkü üç buçuk milyar yıl önce Dünya’da oksijen çok azdı. Ama Mars’ta yeterli oksijen vardı.”

Hayat Mars’ta mı başladı?
Her canlı, organik maddeden oluşur. Ama organik moleküllere enerji ekleyerek yaşam yaratılamaz. Bunun için boron ve molibdenum gibi elementlere ihtiyaç var. Mars taşlarında bu elementler bulundu.
Benner, “Kanıtlar, aslında hepimizin Marslı olduğu yönünde. Hayat Mars’ta başladı ve bir göktaşıyla Dünya’ya geldi. İyi ki de öyle oldu, çünkü Dünya, yaşamın devamlılığı için daha uygun bir ortam sağlıyordu” diyor.
Prof. Benner’in teorisi, iki hafta önce dünya basınında yer aldı. Şimdilik bilim dünyası bu hipotezi sindirmeye çalışmakla meşgul.
Bilim insanları yaşamın kaynağını ve evrende başka bir yaşam ihtimalini araştıradursun… İnsan evladı bu bonkör, verimli gezegeni nasıl da kötüye kullanıyor…

UZAYDA SU ARAMAK

Astrofizikçi Maria Sundin’in TEDx’te yaptığı konuşmadan:
* Eğer bu gezegeni mahvedersek, hayatı sürdürebileceğimiz yeni bir gezegen bulmamız çok zor… Zira evrende su bol miktarda var ama sıvı halde pek yok.
* Bildiğiniz gibi su, hidrojen ve oksijenden oluşuyor. Oksijen, yıldızların içinde bulunur. Yıldızlar patladıkça yenileri doğar. Güneş ve gezegenler de böyle oluştu.
* Dünya ilk yıllarında kuyruklu yıldızların bombardımanı altındaydı. Bu şekilde hidrojen ve oksijen gezegene geldi.
* Komşumuz Mars, Dünya’dan küçük, soğuk ve kuru bir yer. Fakat Dünya’da yaşam başladığında Mars çok farklıydı. Kuzeyinde dev bir okyanusu, ırmağı ve atmosferi vardı. İki gezegendeki ortam çok benziyordu.
* Jüpiter’in 60 uydusundan sadece biri, Europa’da bol su var. Fotoğraflar, Antarktika’ya benzediğini gösteriyor.

 MEHVEŞ EVİN

Bir önceki yazımız olan Kim kimle konuşuyor hatta öpüşüp koklaşıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *