Yüksekokulların avantajları neler?

İşsiz fakülte mezunu olmaktansa iki yılda iş hayatına atılmak isteyen adayların tercihi meslek yüksekokulları. Öyle ki sektörün ihtiyacına yönelik pek çok programda, öğrencilerin işleri daha okurken hazır.

Meslek yüksekokulları (MYO), toplumdaki “Hiçbir yeri kazanamayanların tercih ettiği programlar” imajını henüz tam olarak silemedi. Ancak sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak programlarını çeşitlendiren bu okullara ilgi giderek artıyor. Öyle ki sağlık, lojistik, iş güvenliği, sivil havacılık gibi pek çok programda öğrencilerin daha okurken işleri hazır. O nedenle bugünlerde tercihlerine son şeklini vermeye çalışan adayların bu programları da gözden geçirmelerinde yarar var.

MYO’ların avantajları, iş garantili bölümleri ve gelecekte eğitim sistemindeki yerleri üzerine okul müdürlerinin görüşlerini aldık:

ORTAK SORULAR:

1- Neden meslek yüksekokulu? Öğrencilere ne gibi avantajlar sağlıyor?

2- Öğrenciler için iş imkânı sağlayan  bölümler neler?

3- MYO’lara olan ilgi artar mı? İlgiyi artırmak için ne gibi önlemler alınmalı?
‘Teori ve uygulama bir arada’

Kavram Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sakin Öner

1- Meslek Yüksekokulları ekonominin, sanayinin ve iş hayatının ana elemanlarını yetiştiren yüksek öğretim kurumlarıdır. Türkiye’de devlet bakanlığına bağlı 666, İçişleri Bakanlığı’na bağlı 27, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı 6, vakıf üniversitelerinde 45 ve bağımsız olarak 8 Meslek Yüksekokulu var. Bu okullarda teori ve uygulama bir arada. Sektörle çok sıkı ilişkileri var. Çözüm ortaklıkları protokolleriyle öğrencilerin staj ve istihdam sorunları büyük ölçüde çözülüyor. MYO’ların öğretim süresi iki yıldır. Hayata iki yıl erken atılma imkanı sunar. İsteyen mezun çalışırken öğretimine devam edip lisans tamamlama imkanına sahip. Mezunlar istihdam konusunda lisans mezunlarına göre daha avantajlı. İşveren tarafından öncelikle tercih edilirler. İşsizlik istatistikleri incelendiğinde MYO mezunlarından işsiz sayısının lisans mezunlarına göre daha az olduğu görülür. Bir diğer avantajı da öğrenim ücreti. Lisans programlarının yıllık öğrenim ücreti, MYO’ların en az iki katı. Bu okullar özellikle meslek liselerinin mezunlarına ve dar gelirli ailelerin çocuklarına yüksek öğretim yapma imkanı sunar.

2- Ülkemizde şu anda lojistik, sağlık alanındaki tüm programlar, yabancı dil programları, sivil havacılık, deniz ulaşımı, tekstil, moda tasarımı, çocuk gelişimi, iş sağlığı ve güvenliği, özel güvenlik, radyo ve televizyon programcılığı, bilişim sektörü ile ilgili programlar çok ilgi görmekte. Özel hastaneler çoğaldığı için sağlık alanındaki tüm programlardan mezun olanlar; yeni İş Güvenliği Yasası nedeniyle özel güvenlik bölümü; Rusya ve Çin’le ticari ilişkilerimizin artması nedeniyle Rusça ve Çince öğretimi yapan programlar; sivil havacılığın gelişmesi nedeniyle bu alandaki programlardan mezun olanlar rahatlıkla iş bulabilirler. Teknik eğitim alanından mezun olanlar da hemen iş bulabiliyorlar. Fakat bu alanda eğitim yapan Meslek Yüksekokulu sayısı az.

3- Şu anda ülkemizde halen MYO’ların değeri pek bilinmiyor. YÖK de bu okulları düşük profilli yüksek öğretim kurumları olarak görüyor. Meslek yüksekokulları da kendi tanıtımlarını yeterince yapmıyorlar. Ama lisans mezunu işsizlerin oranı arttıkça toplumda da meslek yüksekokullarına eğilim yavaş yavaş artıyor. Önümüzdeki günlerde ilginin giderek artacağı kanaatindeyim.

‘Sektörle işbirliği içerisindeyiz’

İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Aynur Aydın

1- Meslek yüksekokulları üniversiteler gibi tam anlamıyla bilim üretmenin yanı sıra çocuklara meslek edindirmeyi hedefleyen kurumlar. Dolayısıyla hayata da daha çabuk hazırlayan, sektörle iç içe olan, iş bulma, istihdam yaratma kapasitesi daha yüksek olan kurumlar. Hocaları, öğretim elemanları sektörün içinden olduğu için akademik bilginin yanı sıra direkt sektörel bilgiye de sahip olma olanağı tanır. O yüzden adaylar meslek yüksekokullarını tercih etmeli. Şişli MYO olarak biz bölümlerimizi sektörün en iyileriyle işbirliği haline getirdik. Stajlarını orada yapmalarını sağladık. Çocuklarımızın çoğu stajlarını tamamladılar. Ve istihdam yapmaları üzerine de sektörle imza altına aldık sözleşmelerimizi. Ve dolayısıyla mezun olduklarında istihdam olanakları da hazır.

2- Bizim 14 programımız var. Bu programların hepsi de sektörün içinden. O yüzden programları birbirinden ayıramıyorum. Ama sağlığa yönelik programlar diyebiliriz. Çünkü sektörde eleman ihtiyacı var. Ben artık ara eleman demiyorum, sektörün ana elemanı bizim çocuklarımız. İlk ve acil yardım, tıbbi dokümantasyon, yaşlı bakım gibi sağlıkla ilintili programlar ile çocuk gelişimi programlarında da öğrencilerimiz eğitime başladıkları anda aranan eleman haline geliyorlar. Çok kolay iş bulabiliyorlar.

3- Şu anda 8 bağımsız MYO var. Bu okullara ilginin artması biraz da bizim çabamıza bağlı. Sektörle ne kadar işbirliği yaparsak, mezunların istihdam olanağını ne kadar artırırsak, onları hayata hazırlayabilirsek bu okullara eğilim kesinlikle artacaktır. Üniversite mezunlarının şu an ne halde olduğunu biliyoruz. Sadece diploma almak, iş bulmak için yeterli değil. Ben 23 yıllık öğretim üyesi olarak eğitim kalitesinin yüksekokullarda yükseltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hocaların üst düzeyde eğitime tabii olmaları, onlara yeterince yatırım yapılması ve sektörün içinden gelmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü en kıymetli unsur onlar.

‘İstihdamı kolaylaştırıyor’

Beykoz Lojistik MYO Lojistik Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Okan Tuna

1- MYO’lar sektörün beklentileri doğrultusunda insan yetiştiriyor. MYO’lar bir mesleğe yönelik eğitim verdikleri için daha uygulama ağırlıklılar. Bu özelliklerinden dolayı da sektörle iç içe bir yapıları var. Bu da beraberinde eğitim alınan alanda istihdamı kolaylaştırıyor.

2- Yaygın bölümlerden ziyade az bulunan bölümlerin mezunları daha çok tercih ediliyor. Örneğin lojistik ve lojistiğin alt modları olan deniz lojistiği, hava lojistiği, demiryolu lojistiği gibi alanlarda eğitim veren az sayıda MYO var. Bu bölümlerden mezunlar da ister istemez tercih edilen elemanlar oluyorlar.

3-Ülkemizde halen büyük ölçüde insanlar genel lise eğitimi alma eğilimindeler. Oysa üniversite kapısına gelindiğinde hem kısıtlı lisans kontenjanlarından hem de iş bulma anlamındaki avantajlarından dolayı genel lise okuyan öğrenciler de MYO tercihi yapıyorlar. Bu anlamda ilgi son yıllarda artıyor ve artmaya da devam edecek. Sadece bundan sonra açılacak olan MYO programlarının daha dikkatli seçilmesi ve nitelikli eleman ihtiyacı olan alanlarda program açılmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

HEMŞİRELİK PROGRAMI BOŞ KONTENJANLARI

 

Adıyaman Ü.      8             338,545

A. Menderes Ü. (Aydın)               7             319,800

A. Menderes Ü. (Söke) 6             297,988

Aksaray Ü.          8             320,370

Atatürk Ü.           7             290,108

Avrasya Ü.          54           (-)

Bahçeşehir Ü. (%50 B)   36           (-)

Bozok Ü.              6             312,701

Bülent Ecevit Ü.               12           300,181

Celal Bayar Ü.   14           319,434

Cumhuriyet Ü.  9             299,354

Dokuz Eylül Ü.  6             318,802

Dumlupınar Ü.  7             317,998

Eskişehir Osmangazi Ü.                5             372,580

Fırat Ü. 9             335,092

Haliç Ü.                19           (-)

İnönü Ü.              6             348,185

İnönü Ü. (İÖ)     6             320,663

İ. Arel Ü.              6             230,221

İ. Aydın Ü.           34           (-)

İ. Aydın Ü. (TB) 6             (-)

İ. Aydın Ü. (%75 B)          5             (-)

İ. Aydın Ü. (%50 B)          10           (-)

İ. Aydın Ü. (%25 B)          5             (-)

İ. Bilgi Ü. (İng-%50 B)     12           235,399

İ. Bilim Ü.            7             253,254

Kafkas Ü.             6             309,891

Maltepe Ü.         9             234,828

Melikşah Ü.(TB)               6             (-)

Melikşah Ü.(%50 B)        54           (-)

Mersin Ü.            11           349,662

M. S. Koçman (Muğla)   13           314,880

M. S. Koçman (Fethiye)               8             303,397

Okan Ü.               9             215,368

Okan Ü.(%50 B)                12           252,083

Ordu Ü.                5             328,918

Pamukkale Ü.   7             335,856

Selçuk Ü.             5             326,108

Selçuk Ü.             10           334,647

Siirt Ü. (İÖ)         9             310,055

Ufuk Ü. 6             245,696

Üsküdar Ü.         5             (-)

Üsküdar Ü. (%50 B)         6             231,519

Üsküdar Ü. (%25 B)         8             (-)

Yeni Yüzyıl Ü.    13           (-)

Yıldırım Beyazıt Ü.           5             330,087

Doğu Akdeniz Ü. (%50 B)             19           222,715

Girne Amerikan Ü.         24           (-)

Girne Amerikan Ü. (%50 B)         11           224,342

Lefke Avrupu Ü.              50           (-)

Yakın Doğu Ü. (TB)          16           200,914

 

Bir önceki yazımız olan Ek Yerleştirmeyi kazananlar ne zaman açıklanacak? başlıklı makalemizde 2013 ek yerleştirme sonuçları, ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak ve LYS hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *