Windows Gezgini problemi ve .exe sorunlarının çözümleri

Windows 7 BEX hatası , COM surrogate çalışmayı durdurdu hatası , Windows Gezgini çalışmayı durdurdu , explorer.exe , Appcrash , gibi temelde birbirine benzeyen hataların en kesin cevabını anlatacağım.

Zamanla bilgisayarınıza yüklediğiniz onlarca program bir süre sonra bir yerde takılır kalır. Windows mantığı bu hatayı nedense hâlâ çözemedi. Çoğu zaman program çakışmasından kaynaklanan bu durum farklı şekillerde de karşımıza çıkabiliyor. Dediğim gibi Windows mantığı bunu çözemiyorsa biz Windows’a farklı bir mantıkla yaklaşmalıyız. Zaten çoğu zaman da öyle yapıyoruz ve kendi işimizi kendimiz görüyoruz.

Şimdi anlatacağım ilginç hataya da bu mantık çerçevesinde yakalaşacağız. COM surrogate çalışmayı durdurdu hatası Windows Gezgini çalışmayı durdurdu , explorer.exe kilitlendi , Appcrash çöktü , BEX kafayı yedi vesayre vesayre… Birbirine benzer sorunlar ve şimdi en ilginç çözümü anlatıyorum.

Windows özellikle de Windows 7’nin büyük simgelere ve küçük resimlere karşı bir takıntısı var. Nedeni Windows’ta saklı tabi ki… Ama Yukarda yazdığım (Windows Gezgini çalışmayı durdurdu ,COM surrogate çalışmayı durdurdu , Bex sorunu , Appcrash sorunu ) hataların birçoğu Windows’un simgelere ve resimlere olan takıntısından kaynaklanıyor diyebilirim. Bunun için en etkili çözüm küçük resim gösterimini kapatmak.

Peki küçük resim gösterimi nasıl kapatılır?

İşte burada Klasör Seçenekleri devreye giriyor.

Düzenle - Klasör Seçenekleri'ni tıklayın

Düzenle – Klasör Seçenekleri’ni tıklayın

Windows 7 kullananlar için söylüyorum: Bilgisayarın herhangi bir klasöründeyken (Bilgisayarım, Belgelerim vs…) DÜZENLE ‘yi tıklayıp , KLASÖR SEÇENEKLERİ ‘ni tıklayın.

Görünüm sekmesinde küçük resim gösterme’yi işareteyin

GÖRÜNÜM sekmesine geçiş yapın.

HER ZAMAN SİMGE GÖSTER, KÜÇÜK RESİM GÖSTERME seçeneğini işaretleyin. Sorunun çözümü bu kadar.

KÜÇÜK RESİM GÖSTERME NE İŞE YARAR?

Yukarda dedim ya… Windows mantığı… Küçük resimler bilgisayarınızda bulunan video ve fotoğrafların onları tıklamadan önce klasörde gördüğünüz önizlemesidir. Çok yüksek boyutlu , yüksek pixelli ya da birbirine benzeyen çok sayıda yüksek kalitede fotoğraf dosyasının küçük resim önizlemesi Windows’un COM surrogat çalışmayı durdurdu hatasına , BEX sorununa , Windows Gezgini çalışmayı durdurdu problemine, explorer.exe ve Appcrash çökmelerine yol açıyor.

Windows bazen insana bu sorunlarla kafayı yedirse de bu ve buna benzer şekilde bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

BU SORUNLARA ALTERNATİF ÇÖZÜMLER

1- VERİ YÜRÜTME ENGELLEMESİ

Yukarda anlattığım çözüm işinize yaramadıysa temelde birbirine benzeyen Windows 7 BEX hatası , COM surrogate çalışmayı durdurdu hatası , Windows Gezgini çalışmayı durdurdu , explorer.exe , Appcrash sorunların alternatif çözümlerini de önereceğim size…

Bilgisayarım ‘a sağ tuş tıklayıp , özellikler deyin.

Gelişmiş sistem ayarlarını tıklayın.

Gelişmiş sekmesinden Ayarlar’ı tıklayın.

VERİ YÜRÜTME ENGELLEMESİ ‘ni tıklayın.

Seçtiklerim dışında kalan tüm Windows programları ve hizmetleri için DEP ( VERİ YÜRÜTME ENGELLEMESİ) ‘i aç’ı tıklayın ve size sorun yaşatan .exe dosyasıSYSTEM 32 klasöründen bulup ekleyin.

Bir önceki yazımız olan E-cüzdan Amazon'la gelecek! başlıklı makalemizde amazon, dosya aktarımı ve e-cüzdan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

5 Responses

 1. selim says:

  abi merhaba. bu veri yürütme engellemesi için girdiğimde 3 tane ayarlar var ve orda bile yanıt vermiyor hatası alıyorum. devamlı yanıt vermiyor çıkıyor tüm programlarda. firefox başta olmak üzere oyunlar hariç tüm uygulamalarda sıkıntı var. yardımcı olursanız sevinirim

  • netgazetesi says:

   Merhaba,
   Bunun çok fazla nedeni olabilir bilgisayarınızı güvenli modda açıp aynı işlemi tekrar gerçekleştirmeni tavsiye edebilirim.
   Bu yöntem ile beraber sistem geri yükleme de işinize yarayabilir.

 2. aslı says:

  çok çok çok teşekkür ederim, aylardır her türlü yolu denedim, program kaldırdım baştan kurdum ama yine olmadı ve sizin bu pratik çözümünüzle halloldu. umarım bir daha aynı sorunla karşılaşmam… tekrar teşekkür ederim…

 3. burfbu says:

  Bende ise yaramadı a acilmiyo o programlar klasör bilgisayar denetim masası vb şeyler açılıyor sadece

 4. ömer says:

  merhabalar benim com surrogate hatası diğer insanlara nazaran nero dan kaynaklanmıyor herhangi oyun veya program açınca com surrogate hatası geliyor ve 3 4 defa her programı kapat deyişimde sanki bi sistem işlevi oluyormuş gibi ilerliyor mesela bi program açılması için 5 işlem gerekiyorsa sanki izin istiyormuş gibi bu hata geliyor ve programı kapata tıklayıp ilerletmesem aynı şekilde sanki izin vermemiş gibi program kalıyor yerinde. herneyse sizin son anlattığınızı uyguluyordum ve veri yürütme engellemesi’nden dllhost.exe yi ekliyordum fakat 64bitlik uygulamalarda dep’i özniteliklerini uygulayamazsınız diye bir hata aldım. yardım ederseniz çok makbule geçer. hayırlı günler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *