Vural Eroğlu nasıl girişimci oldu?

Havalandırma ve iklimlendirme sektöründen çıkan bir girişimci, Vural Eroğlu… Sıfırdan kurduğu firmasını sektörde iyi yerlere getirirken, bu alandaki yabancı firmaların da ilgisini çekmeyi başardı.
Aslen Kilisli olan Eroğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) Makina Mühendisliği eğitimi aldı. Ailesinde memur kültürüne karşın o okuldan itibaren kendi işini yapmayı seçti. Tam 39 yıldır iklimlendirme ve havalandırma sektörüne emek veriyor. Sektörün Türkiye’deki gelişiminin adeta canlı tanığı. HSK adlı firmasını 1981 yılında kurdu.
Yabancı ortak aldı
Zorluklarla mücadele ederek büyüttüğü şirketini Türkiye’nin yaşadığı pek çok krizden başarıyla çıkartmayı başardı. Türkiye’de otel, hastane, alışveriş merkezi, plazaların sayılarının artmasıyla sektör gibi onun da işleri büyüdü. İklimlendirmenin hava şartlandırıcı ve klimatizasyon ayağında altı yıldır pazar lideri olduklarını söylüyor. Klima santralı imalatı odak noktaları olmuş.
Eroğlu, İstanbul Hadımköy’de kurdukları yeni fabrikalarında havalandırma cihazları ürettiklerini ve bu alandaki uzmanlıklarını daha da artırdıklarını vurguluyor. Ar-Ge’yi de önemsediklerini ve bütçenin yüzde 3’ünü devamlı araştırmaya yatırdıklarına da dikkat çeken Vural Eroğlu, “HSK’nın başarılı gelişimi 2012 yılında bu alanda dünyada önemli bir firma olan İsveçli Systemair’ın da dikkatini çekti. Ortaklık sonrasında firmayı HSK Sysmtemair olarak adlandırdık. Systemair’in bölgedeki merkezi gibi de görev yapıyoruz. Üretimimizin yüzde 40’ını ihraç ediyoruz. Kuzey Afrika ve çevre ülkelere ihracatımız var. Systemair, Ortadoğu Bölgesi’nde güçlenmek istiyor. Bunu gerçekleştirmek için çalışıyoruz” diyor.
Kaliteli hava önemli
Sektörün gelişiminin de tanığı olan Vural Eroğlu, şunları anlatıyor: “Türkiye’de klima ve iklimlendirme sektörünün 1 milyar dolarlık büyüklüğü var. Havalandırma ayağının büyüklüğü ise 130 milyon Euro. Biz bu pazardan yüzde 20-25 oranında pay alıyoruz. Konut hamlesiyle beraber toplu mekanların, alışveriş merkezleri, plazalar, hastanelerin sayısının artması sektörü geliştirdi. Bir zamanlar bu alanda ithalat özendirilirken şu anda Avrupa’nın da üretim üssü olduk.
Doğrudan insan sağlığıyla ilgili bir konu. Oksijen miktarı azaldığında insanlar hasta oluyor, verimli çalışamıyor. Biz binalarla da ilgili ‘mavi bayrak’ uygulaması yapılmasını öneriyoruz. Hijyen ve kaliteli havaya sahip binalar da belirlenmeli. Hayati bir sektör. HSK olarak da biz de sektörle beraber büyüdük. Avrupa dahil 15 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2013 yılı ciro hedefimiz ise 30 milyon Euro.”

İkinci nesil görevde
Mühendis kökenli girişimci Vural Eroğlu, uzmanlık alanı olan havalandırma dışında başka sektöre girmeyi düşünmüyor. Şu anda kendisi şirkette biraz da stratejist konumuna geçmiş durumda. Yönetimi kızları Ayça Eroğlu ve Ayşegül Eroğlu’na devretmiş.
Büyük kızı Genel Müdür, küçük kızı da fabrika müdürü olarak görev yapıyor. Eroğlu,“Bir kızım İşletme, diğeri Endüstri Mühendisliği eğitimi aldı. Kendi şirketimize devam etmeye karar verdiler” diye anlatıyor.

24 saat işle yaşıyor
Tam bir işkolik olan Eroğlu, 24 saat işle yaşadığını anlatıyor. Ona göre iş hayatında başarının sırrı da çok çalışmaktan geçiyor. Vural Eroğlu, “İş hep hayatımın odağında yer aldı. İklilendirmeyle ilgili bütün derneklerde de yer alıyorum.
İşimizi vatana hizmet olarak da görüyorum. İş hayatında hep doğrularla ilerledim. Doğrularla ilerleyenin temelleri sağlam oluyor. Gençler önce parayı düşünmemeli. Önce bir alanda uzmanlaşmalı. Çıraklığını yapmadığınız bir işin ustalığını yapamazsınız” diyor.

Bir önceki yazımız olan Hamas iflas edebilir başlıklı makalemizde Halid Meşal, Hamas ve Hamas lideri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. Erdemir says:

    Tanımasan inancam 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *