Vivahiba.com deneme yayınına başladı! Peki vivahiba nedir?

vivahiba.com açılıyor

vivahiba.com deneme yayınına başladı

Tümüyle kullanıcıların ürettiği haberlerle işleyecek olan Vivahiba.com adlı web-mobil portalı, bugün deneme yayınına başladı. 15 Eylül’de resmi olarak açılmaya hazırlanan uygulamanın fikir babası, yurttaş gazeteciliği kavramının Türkiye’deki temsilcisi Hıdır Geviş’le konuştuk…

Hikayeniz nasıl başlıyor?
İletişim fakültesi mezunuyum. Medyanın pek çok alanında çalıştım. En sonunda karar verdim, Amerika’ya göç ettim. Tabii giderken bu kadar uzun kalacağımı zannetmiyordum.

Ne oldu da kaldınız?
“Onu da yapayım, bunu da yapayım” derken, Business master’ı da yaptım ve finans sektöründe iş buldum. Digital marketing departmanında çalıştım. Sonra da Türkiye’ye dönüş yaptım.

“İş bakınırken Twitter’da oyalanmaya başladım”

Nasıl karşıladı Türkiye sizi o kadar aradan sonra?
11 yıldan sonra adapte olmak zordu. İş bakındım. Buraya gelirken “Herhalde kapışılırım” diye düşünüyordum. Ama öyle olmadı. Aksine kimse yüz vermedi. Çok zorlandım. Twitter’da oyalanmaya başladım. İşte yurttaş gazeteciliği orada başladı. Dünyanın farklı yerlerinden insanlarla, orada yaşanan gelişmeler hakkında Twitter üzerinden anında röportajlar yaptım.

Kendi işinizi kurmaya nasıl karar verdiniz?
New York’ta bir arkadaşım var; bir teknoloji şirketinin üst düzey yöneticisi. Aynı zamanda iPhone ve iPad için aplikasyonların yapımcılığını yapıyor. Bir gün konuşurken, “Neden yurttaş gazeteciliği için bir aplikasyon yapmıyoruz?” dedik.

Nasıl bir aplikasyon olacak?

Türkiye’de bir ilk. Ne ekonomik ne de siyasi anlamda bir gruba bağlılığımız yok. Elbette bizim de siyasi perspektifimiz var ama; biz bunu haberciliğimize karıştırmak istemiyoruz. Bakış açıları, yaşam tarzları ne olursa olsun, eğer orada haber değeri taşıyan bir şey varsa, insanlar paylaşabilmeliler. Uygulamayı telefonlarına indirecekler. Resimse resim, videoysa video ya da sadece bilgi… Ellerinde ne varsa paylaşacaklar.

“Yayın yönetmeni yok, editör yok, muhabir yok!”

Bir filtreden geçecek mi?
Hayır. Yayın yönetmeni, editör, muhabir olmayacak… Haberi bağımsız bırakmalıyız diye düşündük. Yolsuzluğa açık bir uygulama ama yolsuzluğu çabuk deşifre edeceğimiz bir sistem var.

Buna neden ihtiyaç var?
Medya hep büyük şehir merkezli. Ama ülkenin öte taraflarında ya da dünyanın başka taraflarında yaşananlar da eşit biçimde medyada yer bulmalı. Haberciliği bütün ülkeye yayacak bu uygulama.

Twitter ve Facebook’ta da aynı şeyi yapabiliyoruz ama…
Orada dağınık bir sistem var. Haber dışında pek çok içerik var. Ve ürettiğiniz bir şeyi sadece arkadaşlarınızla paylaşma imkanı buluyorsunuz. Burada sizin yolladığınız haber milyonlara ulaşacak. Sizi durduracak bir şey olmayacak.

Durduracak bir şeyin olmamasının garantisini nasıl verebiliyorsunuz?
Kısıtlama, medyanın her
noktasında karşınıza çıkabilir. O yüzden şöyle düşündük, “Şirketi acaba Amerika’da kursak bunun faydası olabilir mi?” Nitekim öyle yaptık. Amerikan yasaları kapsamında değerlendirilecek her şey.

“YURTTAŞ GAZETECiLiĞi BALON DEĞiL”

Geleneksel medyadan farkınız nedir?
“Gazetecilik bizden sorulacak!” diye bir iddiamız yok. Gazetecilik, tümüyle buraya kayacak değil. Yazılı basına da, televizyonculuğa da ihtiyaç var. Ama günümüzde kendi içinizde yetişen ve kendi kadronuza bağlı kalarak üretim yapmaya kalkarsanız rekabette geri kalırsınız.

Geleneksel medyadan hocalarınız, ustalarınız, “Bu iş olmaz” gibi tepkiler gösterdi mi?
Yurttaş gazeteciliği programını açtığımızda, iletişim alanında bilinen isimler aslında biraz dalga geçti. “Yurttaş gazeteciliği bir balon. Siz buna fazla önem veriyorsunuz” gibi yorumlar yaptı. Ama Gezi Parkı süreci bizi haklı çıkardı. İnsanlar Twitter’dan iletişim kurdu, anı anına haber paylaştı. Onların çektiği resimleri yabancı haber ajansları kullandı.

Röportaj: Fatma Uyar
Fotoğraflar: Sedat Yıldız

Bir önceki yazımız olan Chorome kullanıcılarına zaman kazandıracak uygulamalar başlıklı makalemizde 2013 en iyi chrome uygulamaları, alexa google chrome ve application hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *