Virginia Woolf’un kıskandığı yazar Katherine Mansfield

Bugün Google’ı açanlar Katherine Mansfield doodle’ı ile karşılaştı. Bugün kısa öykülerin anası olarak da bilinen Katherine Mansfield’ın 125. yaş günü. Peki, Virginia Woolf’un bile kıskandığı Katherine Mansfield kimdir?

Katherine Mansfield

Bugün Google’ı açanlar Katherine Mansfield doodle’ı ile karşılaştı. Bugün kısa öykülerin anası olarak da bilinen Katherine Mansfield’ın 125. yaş günü. Peki, Virginia Woolf’un bile kıskandığı Katherine Mansfield kimdir?

Dünyaca ünlü feminist yazar Virginia Woolf’un “kıskandığım tek yazış” diye bahsettiği Katherine Mansfield ( 14 Ekim 1888-9 Ocak 1923) Yeni Zelanda’lı öykü yazarıdır.

Katherine Mansfield’in hayatı

 

Kısa öykünün edebi bir tür olarak gelişmesine katkı sağlamış yazar Kathleen Mansfield Beauchamp 14 Ekim 1888’de Yeni Zelanda’da Wellington’da doğmuş, 9 Ocak 1923’te Fransa, Fontainebleau’da ölmüştür.

İlk öğrenimine doğduğu yerde başlamış ancak daha sonra Londra Kraliyet Koleji’ne(Queen’s College) gönderilmiştir. Burada en büyük destekçisi ve yakın arkadaşı Ida Baker ile tanışır. Okulu bittikten sonra babasının zoruyla Yeni Zelanda’ya dönse Londra’ya geri gelmiş ve genç kemancı Garnet Trowell’a aşık olmuştur. İlişkileri bitince G.C Bowden isimli müzik öğretmeniyle evlenmiştir. Evlilikleri 1 gün sürmüştür. Garnet ile ilişkisine devam eden Mansfield hamile kalır ancak düşük yapar.

Bu dönemde annesinin ısrarıyla Almanya’da bir spa merkezinde kalan Mansfield Londra’ya dönünce John Middleton Murry ile evlenir.
1. Dünya savaşında kardeşi Leslie’nin ölümünden çok etkilenir ve artık kendi vatanı hakkında yazmaya başlar. Bu dönemde etki bırakan eserler ortaya koyar.

Virginia Woolf ile tanışması

 

Katherine Mansfield 1916’da Virginia Woolf ile tanışır ve arkadaş olur. Hedefleri aynı olan iki kadın heem yakın hem mesafeli davranır. Virginia Woolf’un Katherine Mansfield’ın kıskandığı açıkça bilinir. Öldükten sonra Katherine Mansfield için “Artık yazmamın anlamı yok çünkü Katherine okuyamayacak” ve “ En çok kıskandığım yazış”diye yazmıştır. Buna rağmen Virginia ve eşi Leonard Woolf 1918’de Manfield’ın yazmış olduğu Prelude isimli öykünün basılmasını sağlar.

Katherine Mansfield’ın Ölümü

 

Virginia Woolf ile tanıştığında çok hasta olan Mansfield ince hastalığa yakalanmıştır. Ortodoks olmayan bir tedavi biçimi aramış ve Paris Fontainebleau’da Kafkasyalı Gürciyef’in açtığı Uyumlu Gelişim Enstitüsü’ne kabul edilmiştir. Yazar henüz yaşındayken tüberküloz yani veremden ölmüştür.

Katherine Mansfield’ın Tarzı

 

Kısa öykülerin anası olarak kabul edilen Mansfield Anton Çehov’dan etkilenmiş ancak kendi stilini yaratmıştır. Kolej yıllarında kendisine örnek aldığı yazar Oscar Wilde’dır. Sadece insanları değil nesneleri de yazarak onlara hayat vermesiyle bilinir. Sanatını mükemmelleştirmek isteğini “ Yazmak için yaşıyorum” sözleriyle dile getirmiştir. Beklenmedik sonlar ve hüzünlü hikayelere sık sık rastlanır. Yarattığı atmosfer ve betimlemeleri ile okurken gözünüzde canlanan bir tarzı vardır.

Önemli eserleri

 

In a German Pension – Bir Alman Pansiyonu’nda
Bliss and Other Stories – Mutluluk ve Başka Öyküler
Garden Party and Other Stories – Garden Parti ve Başka Öyküler
Dove’s Nest and Other Stories – Güvercin Yuvası ve Başka Öyküler
Journal – Günce
Letters – Mektuplar

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Katherine Mansfield kimdir? başlıklı makalemizde edebiyat, Katherine Mansfield ve Katherine Mansfield Beauchamp Murry hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *