Virgin Mobile Avea ile Türkiye’de

Dün magazin sayfalarında, servetinin büyüklüğüyle olduğu kadar sıradışı yaşamıyla da ilgi çeken “Virgin” şirketler grubunun patronu Richard Branson’un resimleri vardı. Ancak tarzıyla her zaman basının gündeminde olan Branson’un Türkiye geliş sebebi son derece ‘ekonomik’ idi. Abraaj Capital’in Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Yorgancıoğlu’nun davetiyle şirketin konferansında konuşma yapmak üzere gelen Branson, İstanbul’da çeşitli iş görüşmeleri de yaptı.
Branson’a Four Seasons Hotel’de rastladım. Yaratıcı fikirlerine hayran olduğum, durup durup hayatını okuduğum iş adamıyla tanışmak için planlar kurarken, yanındaki birkaç kişiyle birlikte kiminle buluştu dersiniz? Cep operatörü Avea’nın Genel Müdürü Erkan Akdemir ile… Onlar el sıkışırken, telefonda cirosu 4 milyar sterlini aşan Virgin’in hangi sektörlerde faaliyet gösterdiği bilgisini taramaya başlıyorum… Virgin Mobile tabii ya, dedim kendi kendime.

Ondan al, ona kirala…
Branson’a dahi girişimci ünvanını veren becerilerinin biri de telekom endüstrisinde yaptıkları. Virgin Mobile hiçbir altyapı yatırımı yapmadan, tamamen kiralamaya dayalı bir sistemle 35 ülkede faaliyet gösterir hale geldi. Sanal operatör denen sistemle altyapı maliyetine katlanmadan, telekom şirketleriyle anlaşmalar yaparak iş yapıyor. ‘Olur mu, olmaz mı, sistem sürdürülebilir mi’ derken mevcut durumda 20 milyonun üzerinde cep telefonu abonesine hizmet verir hale geldi. İngiltere ve ABD pazarlarının yanı sıra Fransa, Hindistan, Güney Afrika, Polonya’nın da aralarında bulunduğu birçok ülkede telekom devleriyle rekabet ediyor.

Gençlerin sevdiği bir marka
Branson üniversite mezunu olmayan girişimcilerden. 16 yaşındayken, adeta nefret ettiği okulu anne, babasını ikna ederek bırakıyor. Bir arkadaşıyla birlikte Student adında bir dergi çıkarıyor. 1970’de katalogla plak satış şirketi kuruyor. Bu şirket yapılan araştırmalara göre gençlerin en çok sevdiğin markaların başından gelen ‘Virgin’in çekirdeği oluyor. Birçok farklı alanda iş yapan, grup çalışanlarının vakit geçirmesi için 2 milyon sterlin verip ada alan, hiyerarşiye inanmayan, çalışanları işlere ortak eden Branson’un her markası gençler tarafından çok seviliyor. Tabii tarzı ve giyim stilinin bunda etkisi büyük.

Bu ikilinin kimyası tutuyor!
Virgin Mobile ve Türkiye denildiğinde önceki gün bir araya gelen ikili birbirine oldukça uygun bir çift olarak duruyor. Çünkü Avea’nın bu alanda şirketlere kapısı açık. Kartalcell, Fenercell, Gsmobile, Trabzoncell ve BİMcell’de olduğu gibi. Karşılaşmamız üzerine Erkan Akdemir’e kafamdan geçenleri anlatıyorum: “Aranızda çok güzel bir işbirliği olabilir, iş yaptığınız alanlar kesişiyor.”

‘Virgin’ istiyor…
Erkan Akdemir, “İlk kez bir araya geliyoruz kendisiyle. Görüşme talebi kendilerinden geldi, konuşmanın içeriği hakkında bilgi veremem takdir edersiniz ki” diyor.
Akdemir konumu gereği tahmin ettiğim gibi detay vermiyor. Ancak doneleri, iş yapma biçimlerini alt alta koyduğumuzda Virgin Mobile’ın yakında Avea hatlarını kendi markasıyla satacağını görürsek şaşırmayacağız.

Bir önceki yazımız olan İşte minik Efe'nin bilirkişi raporu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *