Esad tehdit etti: Vietnam gibi olur

Suriye lideri Beşar Esad, Moskova yönetimine yakınlığıyla bilinen Izvestiya gazetesine verdiği röportajda, Şam yönetiminin kimyasal silah saldırısı düzenlediği iddialarını ‘mantık dışı’ olarak nitelendirdi. Esad suçlamaların ‘sağduyuya hakaret’ olduğunu söyledi. ABD’nin Suriye’ye saldırması durumunda başarısız olacağını söyleyen Esad, “ABD, askeri operasyon düzenlemesi halinde, Vietnam’dan bugüne kadar kendi ideolojisi uğruna başlattığı tüm savaşlarda olduğu gibi Suriye’de de başarısız olur” diye ekledi.

‘Üst üste zafer kazanıyoruz’
Suriye lideri Guta’nın çatışma alanı olduğuna dikkat çekerek kimyasal roket atmanın kendi askerlerini de tehlikeye atmak olacağını öne sürdü.
Esad, “Bu suçlamalar tamamen siyasi ve ordumuzun üst üste kazandığı zaferler yüzünden ortaya atıldı. Birileri Suriye’yi Batı’nın kuklası yapmayı düşünüyorsa bu asla olmayacak” diye devam etti.
Röportaj sırasında Türkiye’ye değinen Esad, “Türkiye teröristleri eğitiyor ve onlar için geçit sağlıyor” dedi.
Esad ayrıca, “Suudi Arabistan sponsor rolünü yerine getiriyorsa, bu takdirde Türkiye’nin durumu tam tersi. Türkiye gibi bir devleti birkaç dolarla idare etmek mümkün. Buna üzülüyorum. Muazzam bir ülkeyi, Körfez ülkelerinden biri yönlendiriyor. Bunlardan Türkiye Başbakanı sorumlu. Halkın suçu yok” dedi. Esad röportajda, S-300 füze savunma sistemleri dahil Rusya ile imzaladıkları tüm anlaşmaların yürürlükte olduğunu ve uygulandığını da belirtti. “Rusya, kendini ve halkını savunması için Suriye’ye gerekli her şeyi sağlamayı sürdürüyor” diye ekledi.

Bir önceki yazımız olan Afyonkarahisar davası ortada kaldı başlıklı makalemizde afyonkarahisar, Afyonkarahisar askeriyede cephanelik patlaması ve askeri yargıtay hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *