Veliler bu habere dikkat!

Okulların açılmasına kısa bir süre kala öğrencilerin okul heyecanı artarken, velilerin de kıyafet ve kırtasiye alışverişi telaşı başladı.

Çocukların ilgisini çekebilecek renkli, eğlenceli birçok kırtasiye malzemesi raflarda yerini aldı. Ancak, velilerin yapacakları alışverişte çocukları için tercih edecekleri ürünler, hayati önem taşıyor. Bu kapsamda en ağır risk grubunu kanserojen madde ve ağır metal içerebilen okul kıyafetleri, ayakkabı, okul çantaları, beslenme çantaları, su mataraları, kalem kutuları, boyalar, keçeli kalemler ve plastik başlıklı kalemler oluşturuyor. Velilerin, okul alışverişinde dikkat etmesi gereken hususlar şöyle:

Üretici bilindik olsun
–  Ürünün üzerinde yer alan etiketleri dikkatle inceleyin. Uyarıların açık şekilde görünür, kolay okunabilir ve anlaşılabilir olması gerekiyor.
–  Üretici ve ithalatçı firmaların tanıdık olmasına dikkat edin. Ucuz, hangi maddelerden yapıldığı ve içeriği belli olmayan ve güvenlik sınırını aşan kimyasal madde katkılı, abartılı süslü kalem, silgi gibi kırtasiye malzemelerini almayın.
–  Özellikle çocukların ağızlarının değdiği ürünleri dikkatle inceleyin. Zararlı kimyasal içeren beslenme çantaları ve su mataraları, çocuğun sağlığı açısından ciddi risk faktörü oluşturuyor.
–  Üzerindeki etikette EN71-1 (mekanik ve fiziksel özellikler), EN71-2 (yanmazlık), EN71-3 (ağır metal), EN71-9 (organik bileşenler) gibi Avrupa Birliği (AB) oyuncak direktifinde yer alan testlerden geçtiğine dair etiket bulunmayan ürünleri almayın.
–  Aldığınız ürünün üstünde mutlaka “CE” ibaresi bulunsun. Bu ibare, ürünlerin Türkiye ve Avrupa mevzuatlarında yer alan ve bilimsel araştırmalarla insan sağlığına zararlı olduğu ispatlanan fitalat ve azoboyar madde testlerine tabi tutulduğu anlamına geliyor.
–  Yaş grubuna uygun, mümkün olduğunca boyasız ya da en az boya içeren ürünleri tercih edin. Plastik baskılı, kokulu ürünler almayın.

Bir önceki yazımız olan Yabancı okullarda 609 kontenjan boş başlıklı makalemizde kontenjan, okul ve sbs hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *