Veli Saçılık’ın tazminatı geri alınabilir

Isparta İdare Mahkemesi’nin, kararını yerinde bulan Danıştay’ın, yasal faiziyle 700 bin TL’yi bulan tazminatın geri alınmasına karar verilmesinin ardından Saçılık, daha önce başvuru yaptığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) Rahşan Aytaç vasıtasıyla başvuruda bulundu. Dilekçede, dava süreci aktarıldıktan sonra, şöyle denildi:
“Karar hakkında karar düzeltme talebinde bulunulmuşsa da bu yol etkili bir iç hukuk yolu değildir. Mahkemeniz tarafından verilen 5 Temmuz 2011 tarihli karar Danıştay 10. Daire’ye sunulmuştur. Ancak ekte de görüleceği üzere onama kararında mahkemeniz ihlal kararına hiçbir şekilde değinilmemiştir. Karar düzeltme talebimiz de aynı mahkeme tarafından incelenecektir.

‘İki ifade dosyada yok’
Ayrıca Danıştay onama kararında daha önce yerel mahkeme kararında belirtilmeyen ve tarafımıza hiç bildirilmemiş ve tarafımızdan görülmemiş iki ifadeye dayanılmaktadır. Bu kişiler mahkeme huzurunda dahi dinlenilmemiştir. Ayrıca ekte Yılmaz Babatümgöz’e ait ve daha önce tarafımızdan mahkemenize sunulan ifadeler de yer almaktadır. Bu ifadelerde kararda belirtilen herhangi bir ibare yer almamaktadır. Tarafımıza C. Savcılığı tarafından verilen dosya fotokopisi içinde Yılmaz Babatümgöz’e ait böyle bir ifade bulunmamaktadır. Yine Dursun Akın’a ait bir ifadeye de rastlanılmamıştır.
Danıştay 10. Daire’nin kararı herhangi bir gerekçe de içermemektedir. Başvurucu Veli Saçılık tarafından taş atılmamıştır. Ancak öyle olsaydı dahi bu iş makinesi ile kolunun koparılmasını haklı göstermeyeceği gibi, olay sonrası hastaneye geç götürülmesini, geç müdahale nedeni ile kolunun dikilmemesini, kopan kolun sokak köpeklerinin ağzında bulunmasını, olay sonrası da işkencenin devam etmesini haklı göstermezdi.”

‘Tazminatı bize bildirin’
Saçılık’ın bu dilekçesine AİHM’den jet yanıt geldi. Burdur Cezaevi operasyonunu henüz karara bağlamamış olan AİHM, dilekçeyi aldıktan sonra Saçılık’a yanıt yazısı gönderdi. Yazıda, dilekçenin devlete de iletildiği belirtilerek, ödenen tazminatın geri alınıp alınmayacağı, geri alınacak toplam miktarın ne kadar olduğu sorularına yanıt verilmesi istendi. AİHM’nin, yönelttiği soruların yanıtı geldikten sonra, Saçılık’ın daha önce açtığı davada ağır bir mahkumiyete hükmedebileceği belirtildi.

Bir önceki yazımız olan ODTÜ meselesinde ortak çözüm başlıklı makalemizde Anadolu Bulvarı, odtü ve ODTÜ olayları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *