‘Vatandaş fişleme sistemi’ Meclis’te

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ‘Sırdaş Polis Projesi’nin kurum içi bir proje olduğunu belirtmesine rağmen vatandaşların cevabını merak ettiği soruları bulunduğunu belirterek Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, konuyla ilgili önergesinde şu soruları yöneltti: “Vatandaşların halihazırda asayiş olaylarını bildirebildiği 155 ihbar hattı varken hazırlanan proje kapsamında mahallelere, sokak aralarına ihbar kutuları konulmasının gerekçesi nedir? Sokak aralarına ihbar kutuları konularak vatandaşların muhbirlik yapması mı istenmektedir? İsteyen herkesin kimliği belli olmadan istediği kişi hakkında ihbarda bulunabilecek olması, ihbarın niteliğini tartışılır hale getirmeyecek midir? İlgili çalışmalar yapılırken projenin Türkiye’nin de imzası bulunan uluslararası sözleşme ve bildirgelere aykırı bir uygulama olup olmadığı araştırılmış mıdır? Asayişi sağlamak adına hazırlanan bu projenin sosyolojik boyutları incelenmiş midir? Söz konusu uygulamanın hayata geçirilmesi halinde komşuluk ilişkilerinin bozulacağı ve mahalleli arasında husumet doğuracağı düşünülmüş müdür? Uygulama hayata geçirildiği taktirde ortaya çıkacak olan maliyet nedir? Başbakan’ın ‘Tava tencere çalan kimseyi yargıya verin’ açıklamasından sonra yapılmış olması tesadüf müdür?”

Bir önceki yazımız olan Çalışan emekliyi sevindirecek haber başlıklı makalemizde çalışan emekli, emekli ve emekli maaşları 2013 hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *