Vali Güngör Azim Tuna gazeteciye tehdit

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Ali İsmail Korkmaz davasının il dışında görülmesi yönünde görüş belirtmesini haberleştiren Radikal muhabiri İsmail Saymaz’a hakaret ve tehdit ifadeleri içeren bir e-mail gönderdi. Tuna, “Oğlum İsmail, yine rahat durmuyorsun” diye başlayan e-mailde, “Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin. Yerin altı da var unutma, eninde sonunda orada görüşeceğiz” dedi. Gelen tepkiler üzerine Vali Tuna mesajı kendisinin yazmadığını ancak içindeki görüşlere katıldığını söyledi. Saymaz ise bir açıklama yaparak suç duyurusunda bulunacağını belirtti. İçişleri Bakanı Muammer Güler ise konu hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.

Güler: Tasvip etmeyiz

E-mailin Saymaz’a ulaşmasının ardından Radikal, Tataristan’da resmi bir ziyarette bulunan Vali Tuna’nın korumasına ulaşarak, e-mailin Tuna tarafından gönderilip gönderilmediğini sordu. Vali Tuna, koruması aracılığıyla, e-maili kendisinin gönderdiğini bildirdi. Söz konusu e-mailin yayınlanmasının ardından Vali Tuna, sosyal medyada eleştiri bombardımanına tutuldu. Bunun üzerine Vali Tuna bir açıklama daha yaparak, “Gönderilen mail adresi bana ait. Ancak o maili bizzat ben yazmadım. Mailde yazılanların bir bölümüne katılıyorum. Doğru ifadeler. Söz konusu muhabir sürekli bir şeyleri çarpıtarak yanlış yönlendirmeler yapıyordu” dedi. İçişleri Bakanı Muammer Güler ise hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Gazeteci arkadaşın o e-posta konusunda bize müracaatını bekliyoruz. İnceleme yapacağız. Ancak müracaat etmese bile, biz resen inceleme başlattık. O e-mailde yazılanları tabi ki tasvip etmiyoruz” diye konuştu.

‘Yerin altında Ali var’
Vali Tuna’nın
e-mailinin ardından Saymaz, radikal.com.tr üzerinden yazılı bir açıklama yaptı. Saymaz açıklamasında özetle şunları söyledi: “Son üç ayda Ali İsmail hakkında onlarca haber yazdım. Tek bir haberimin tek harfi bile yalanlanmadı. Tek bir iddiam bile çürütülmedi. Vali Tuna, gönderdiği e-mailinde, ‘Ama siz zaten hem savcı, hem hakim, hem avukatsınız. Müebbet bile sizi kesmez’ diyor. Ben sadece gazeteciyim. Görevim, sormak… Eskişehir’de, 2-3 Haziran akşamında 40 kadar polisi ‘sözlü talimat’ ile görevlendiren kimdi? Vali Tuna, bu emri veren kişiyi saptadı mı? Benim görevim, bu soruların yanıtlarını aramak… Vali Tuna, bu soruları yönelttiğim için ‘Yerin altı da var, unutma’ diyor. Biliyorum, yerin altında Ali İsmail var. O yüzden soruyorum. Verdiğim ‘rahatsızlıktan’ ötürü çok huzurluyum.”

‘OĞLUM İSMAİL, YİNE RAHAT DURMUYORSUN’

Dün sabah saat 03.56’da “g.azim.tuna@icisleri.gov.tr” adresinden Saymaz’a gönderilen e-mailde şu ifadeler yer aldı:
“Oğlum İsmail, yine rahat durmuyorsun. Benim Ali İsmail ile ilgili söylemediğim bir sözü tekrar ısıtıp veriyorsun ki sana özel olarak telefonda bunu izah ettiğim halde her fırsatta alçaklıkla bunu tekrar ediyorsun. Failler belirlendi, tutuklandı, yargılanıyor. Bunlardan pek memnun olmadın herhalde. Sana malzeme kalmadı derken, mahkeme bize bir soru soruyor. Biz de savcılık da kamu düzenini düşünerek yüzbinlerce insanın yaşadığı bu şehirde olay çıkmasın diye görüşümüzü yazıyoruz. Bunlar her nasılsa yandaş avukatlarınız tarafından herhalde anında sizlere servis ediliyor. Kuşlar söyledi deme sakın inanmam! Neyse hiç önemli değil. Zaten biz ne dersek diyelim siz vermek istediğinizi veriyorsunuz. Siz bizim Ali İsmail için çok üzüldüğümüze de inanmazsınız. Demokratik tepkiye eyvallah ama amaçları kaos çıkarmak olanların fırsat beklediği bir ortamda bu davanın başka yerde görülmesini istemek Eskişehir’e ve halkın yararına bir şey yapmak demektir. Tabii ki takdir yargının. Diğer konulara girmiyorum çünkü yargılama devam ediyor. Ama siz zaten hem savcı, hem hakim, hem avukatsınız. Müebbet bile sizi kesmez. Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin. Yerin altı da var unutma, eninde sonunda orada görüşeceğiz.”

Bir önceki yazımız olan Altın Portakal ne zaman başlıyor? başlıklı makalemizde 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali, altın portakal ve Altın Portakal ne zaman başlayacak hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *