Vacheron Constantin’i baltalarla soydular

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan İsviçreli lüks saat markası Vacheron Constantin’in mağazası, son yılların en büyük hırsızlık olaylarından birine sahne oldu. Cuma günü yaşanan olayda mağazaya müşteri gibi davranak giren iki iyi giyimli kişi, güvenlik kapılarının açılmasını sağladı. Ardından mağazaya ellerinde baltalarla giren yaklaşık 15 kişilik bir grup, mağaza çalışanlarını ve güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirdi.

Roman çetesi şüphesi
Soyguncular baltalarla vitrinleri ve koruma camlarını kırarak yaklaşık 20 adet lüks saat çaldı. Saatlerin toplam değerinin yaklaşık olarak 3 milyon 200 bin TL olduğu açıklandı. Soygun sırasında bir grup hırsızın da mağazanın dışında beklediği, caddeye sis bombaları atarak hem dikkat dağıtıp kargaşa yarattıkları hem de oluşan dumanla güvenlik kameralarını etkisiz hale getirmeyi amaçladıkları belirtildi.
Fransız polisi, soygunun arkasında Doğu Avrupa ülkelerinden gelen Romanların oluşturduğu bir çetenin olduğundan şüpheleniyor. Yetkililer bölgedeki kameralardan saldırganların kimliklerinin tespit etmeye çalışırken, soygunla ilgili olarak 17 yaşında bir Moldovyalı ve 24 yaşında bir Romanyalının da dahil olduğu toplam beş kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Soygunun arkasında Paris’te gitgide daha güçlü hale gelen Roman göçmenlerin olduğunu düşünen Fransız polisinin Romanya’lı ve Bulgar meslektaşlarıyla olayın aydınlatılması için işbirliği içinde olduğu ifade edildi. Bu soygunla beraber, Fransa’da yakın zamanda gerçekleştirilen milyonlarca dolarlık büyük soygunlara bir yenisi eklenmiş oldu.
Yine Paris’te gerçekleştirilen saat soygunu, Cannes Film Festivali esnasında gerçekleştirilen mücevher soygunu ve sonrasında Nice’te gerçekleştirilen soygun, Fransız yetkililerin başını oldukça ağrıtmıştı.

Nobel Tıp Ödülü üç kişiye

Dünyanın en saygın bilim ödülleri arasında gösterilen Nobel Tıp Ödülü, bu yılki sahiplerini buldu.

Ödülü Yale Üniversitesi’nden ABD’li James Rothman (62), California Üniversitesi, Berkeley’den Randy Schekman (64) ve Stanford Üniversitesi’nden Alman Thomas Suedhof (57) aldı. Hormon, enzim ve diğer önemli maddelerin hücre içinde nasıl taşındığını keşfeden bilim insanlarının çalışmalarının tıpta diyabet ve bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar gibi birçok hastalığa ışık tutması bekleniyor. Schekman, “California’daki evimde ödül komitesi başkanı tarafından gece 1’de uyandırıldım ve bir gece önce Almanya’dan döndüğüm için jet lag yüzünden halsizdim. Düzgün düşünemiyordum. Söyleyecek kibar bir şey bulamadım. Tek söyleyebildiğim “Aman Tanrım” oldu” sözleriyle yaşadıklarını anlattı. Nobel Komitesi sekreteri Goran Hansson, ödül alan isimlerin epilepsinin ağır bir türünü ve çocuklardaki bağışıklık sistemi yetersizliğinden kaynaklanan hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olduğunu belirtti.

 

Bir önceki yazımız olan Gülsuyu Mahallesi'ne bir operasyon daha başlıklı makalemizde dhkp-c, Gazi Mahallesi ve Gülsuyu Mahallesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *